את יובל שם-טוב כולכם מכירים כ"שלום לכם ילדים וילדות, אני יובל המבול-בל!". הוא אב לארבעה, החמישי בדרך, והוא יודע דבר או שניים על ילדים. כוכב הילדים הענק שפרץ לתודעה אחרי שכיכב ב-DVD עצמאי והפך לתופעה, מעלה עכשיו מופע חדש לכל המשפחה בשם "תן חיוך" (מופע הבכורה ייערך בזאפה תל אביב ביום שבת ה-17.8). אבל מאחורי התחפושת הילדותית מסתתרים גם צדדים אחרים שלו.

ערוץ 10 בשדה התעופה - יובל המבולבל (צילום: אלעד דיין)
"אני מחדיר לילדים את התובנות החיוביות שלי בשפה שלהם". יובל שם-טוב | צילום: אלעד דיין

מתי השתנו לך החיים?
"האמת היא שהחיים שלי השתנו כשפיצחתי את סוד היקום. התחלתי קצת להתקרב לכל הנושא הרוחני, לא יודע מאיפה זה בא. היתה תקופה, לפני שהתפרסמתי, שהייתי קנאי וממורמר וכל היום חשבתי 'למה אני לא מצליח והם כן?', והיו לי תלונות ו'אוף!'. כשהתחלתי קצת ללמוד קבלה, יהדות ופיזיקה קוונטית - כל מיני דברים שקשורים למדע וגם לרוח, התחלתי להישאב לעולם הזה. התחלתי לחקור ולגלות דברים על היקום ועל האטומים ועל מה שבעצם מרכיב את כולנו, ומצד שני את כל הנושא של הדת, של מחשבות חיוביות ושל חיבור לאור ולאלוהים. גיליתי, שבסופו של דבר, הדת והמדע מדברים על אותו דבר וכך התחלתי לשנות את החיים שלי. הפכתי לאדם יותר אופטימי, רגוע, אדם עם תכלית, ופתאום התחלתי יותר להצליח. זה קרה בדיוק אחרי שהתחתנתי!".

למדת קבלה בצורה מסודרת?
"כן, הלכתי למרכז לקבלה בירושלים ועשיתי קורס קבלה של פעם בשבוע במשך שלושה חודשים. למדתי עוד דרך האינטרנט. בזמן האחרון אני פחות לומד, אבל אני חושב שאחרי הקיץ אחזור לזה. אחד הדברים שלמדתי זה שבן אדם מזמן לעצמו את כל מה שקורה לו. אני במקרה פגשתי מישהו שסיפר לי על המרכז לקבלה, אבל, למעשה, אני זימנתי לעצמי את האדם הזה - שאפגוש אותו ושאלך לקורס הזה. כל דבר בחיים אנחנו מזמנים אלינו, זה מה שלומדים בקורס".

יובל המבולבל (צילום: עודד קרני)
"כשרציתי לפרוץ בעולם הבידור הרגשתי כמו דוד מול גוליית" | צילום: עודד קרני

איזה סרט מעורר בך השראה?
"הסרט 'בליפ' (What the Bleep Do We Know!?‎; א.ר) השפיע עליי מאוד. זה סרט שיש לו חלק משמעותי בחיים שלי. ראיתי אותו לפני 10 שנים ואני עדיין רואה אותו, פעם בכמה זמן, כי הוא לא קל כל כך, ובכל פעם מחדש אתה אומר 'וואו'. הסרט מסביר את הקשר בין העולם הרוחני לזה המדעי והוא מראה איך מחשבות ורגשות משפיעים על הגוף וגם על הסביבה.  בסרט מתראיינים שבעה פרופסורים מאוד בכירים בעולם הפיזיקה והמדע וכל אחד מהם נותן את הזווית שלו. אני מאוד מתעניין במדע, באטומים, ביקום, בקוסמוס, במה שמניע אותנו. יש שם ניסוי במסגרתו לקחו כוס מים ואמרו לאנשים לחשוב מחשבות חיוביות, ואז לקחו כוס אחרת ואמרו לחשוב מחשבות שליליות, ומראים ממש איך בכוס עליה חשבו מחשבות חיוביות המולוקולות במים הסתדרו בצורה הרמונית ויפה ובכוס עליה חשבו מחשבות שליליות היה בלגן. הסרט מסביר, למשל, שכשבן אדם מחייך הוא משחרר חומרים לתאים שלו שמחזקים את המערכת החיסונית ומשפיעים על האטומים שמשפיעים על הסביבה שלו. חלק מהשירים שלי מושפעים מזה. למשל, יש לי שיר 'תן חיוך והמצב יהיה הפוך'. אני מחדיר את התובנות לילדים בשפה שלהם".

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"דוד המלך, זה נשמע מוזר אבל הוא האיש. אני מרגיש קשר אליו שאני לא יודע להסביר ואני מעריץ אותו, כי מצד אחד הוא היה רועה צאן והתחיל ממקום מאוד צנוע אבל הוא הגיע למקומות מאוד גבוהים: גם היה מלך ישראל וגם כתב את ספר תהילים, שזה הספר הכי קדוש בתנ"ך, ספר שיש בו הרבה סודות. מצד שני, הוא גם היה בן אדם מאוד יצרי והוא איש שאני כל הזמן קורא עליו והייתי מאוד שמח להכיר אותו. אני קורא את ספר תהילים מדי פעם ויש שם חכמה גדולה. הסיפור שלו נותן לי השראה ומתוך אחד שהתחיל מכלום, הסיפור של דוד וגוליית משפיע עליי. אני רציתי לפרוץ בבידור והסתכלתי על זה כעל דוד וגוליית: גוליית גדול וחזק ודוד קטן. באותו אופן, ה-DVD הראשון שלי לא היה גוליית של תקציבים והרבה כסף, אבל מספיק שאתה נוגע בנקודה קטנה בלב ואתה יכול לפרוץ - וזה מה שעשיתי בדיסק הראשון, הבאתי משהו. לא חשובה הכמות אלא האיכות".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"הייתי רוצה לשמור יותר על קשר עם חברים. אני גרוע בזה ונעלם לאנשים לשבועות. אני אוהב את כולם והם נפגעים ממני אז הייתי רוצה לדעת לשמור יותר על קשר".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"מה פתאום! מה פתאום. לא, לא, לא, לא, לא. יש דברים שאין להם מחיר כמו משפחה, כמו בריאות וכמו חופש".

יובל המבולבל
כל מה שאני כותב לקוח ממקומות אמיתיים בחיים שלי

יש אלוהים?
"ברור שיש! יש משפט שאיינשטיין אומר: 'אלוהים לא משחק בקוביות'. המשמעות היא שכל מה שקורה פה בעולם וביקום - הכל מסודר בצורה כזו הרמונית שזה לא יכול להיות שהכל יצא סתם".

מתי לאחרונה היה לך דיבור איתו?
"בכל יום אני מדבר עם אלוהים".

מתי אתה מאבד אמונה?
"ברגעים שאני אמור לאבד בהם אמונה – שם האמונה שלי הכי חזקה! כשקורה לי משהו שלילי, או כשלא מצליח, או שחלילה מישהו קרוב אליי חולה - תמיד אני יודע שברגעים האלה יש מבחן או שיעור שאני צריך לעבור, ואחרי הרגעים האלה אני רק מתחזק ואומר למעלה 'תודה'. אני מסתכל על החיים לפעמים כמו משחק מחשב: אתה אף פעם לא בוחר את הרמה הכי קלה במשחק מחשב - אתה בוחר רמה מאתגרת, נכון?
אני מאמין שאת כל מה שקורה בחיים אנחנו בחרנו. הנשמה שלי בחרה להגיע לחיים האלה, עם האתגרים האלה כדי לעבור אותם, ובכל פעם שיש לי מכשול, אני אומר ש'אני בחרתי להגיע למקום הזה' ומתוקף זה אני רק יכול לגדול ולהתפתח. באותו אופן, אם תינוק יהיה רק בעגלה - הוא לא ילמד ללכת. נכון? הוא צריך ללמוד ללכת וליפול ורק ככה הוא ילמד".

איך נראית השבת שלך?
"זה משתנה. בקיץ אני מופיע באילת בכל סוף שבוע אז ביום שישי אני טס, מופיע – ואז חוזר במוצאי שבת. לפעמים אני טס לבד, לפעמים עם כל המשפחה ולפעמים רק אחד הילדים בא איתי. כשזה קורה אז בשבת אני נח: הולך לבריכה, למשל, כי אני אוהב לשחות. אני אוהב להיות מוקף במים, בנחלים, במפלים, בים בבריכה. בשגרה, ימי שישי בבוקר מוקדשים לזמן איכות שלי עם אשתי מיכל. אנחנו הולכים לאכול ארוחת בוקר ביחד ואני משתדל להוציא את הילדים מהגן כי לא יוצא לי תמיד במהלך השבוע. בערב אני נרגע לי בחצר של הבית ומנגן בגיטרה עם כל  המשפחה. אנחנו יושבים ומשחקים משחקי חברה, משחקי קופסא, רואים סרטים. בשבת עושים משהו כיפי עם הילדים: ים, ברכה".

רוקדים עם כוכבים 7 השקה -יובל המבולבל (צילום: ראובן שניידר )
אני מסתכל על החיים לפעמים כמו על משחק מחשב. עם אשתו | צילום: ראובן שניידר

איפה אתה מרגיש בבית?
"אני מרגיש בבית כשאני בבית, כשאני נמצא עם האנשים שאני אוהב וקרוב אליהם – זה בית. יש לי את הבית הראשון שלי שזה אשתי והילדים, ואני מרגיש שהבית השני שלי זה האנשים שאני מופיע איתם בהצגות. אנחנו צוות שמופיע יחד המון המון זמן ובאיזשהו מקום הם הבית השני שלי. יש גם את הבית של אמא שלי. יוצא לי להיות שם פעם בחודש, אבל שם יש לי חיבור לשורשים ולילדות וזה דבר שצריך אותו פעם בכמה זמן".

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"הייתי רוצה לעוף, אני כל הזמן חולם שאני עף! בחלום אני ממש מרגיש איך זה לעוף והרבה פעמים, כשאני חולם, אני לא יודע שאני חולם ואני חושב שבאמת יש לי את הכוח לעוף. זו הסיבה בגללה אחד ה-DVDים נפתח בזה שרואים אותי עף כמו סופרמן ואז אני מתעורר ואומר "אמא חלמתי שאני עף". זה סיפור אמיתי, כל מה שאני כותב לקוח ממקומות אמיתיים. אני חולם שאני עף כי אני רוצה לפרוץ גבולות ולעשות עוד ועוד דברים ולחוות עוד חוויות".

>> שאלון רוח עם אביבית בר זוהר: "מגיל קטן החלטתי שמגיע לי הכל"

>> לכל שאלוני הרוח הקודמים