אשר סוויסה, או כמו שרובנו מכירים אותו, סקאזי, אוהב למצות כל רגע בחיים. אבל בחלוף השנים הוא השתנה. אמנם עדיין רוצה להרגיש חי ובועט בכל שנייה, אבל הרבה יותר רגוע. אל תתנו לחיבור שלו לרוק ולמוזיקה אלקטרונית לגרום לכם לחשוב שאין לו מקום של רוח בחיים שלו. בדיוק להיפך.

אגף 24: סקאזי TV
הברסלבים מתבודדים כדי לדבר עם עצמם, אני עושה את זה בטיסות. סקאזי | צילום: אלדד רפאלי

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"שאלה מגניבה. וואו, לזה לא ציפיתי. הייתי רוצה כוח מיוחד שיהפוך כל טראק שלי ללהיט".

זה יחסית עובד לך גם בלי זה.
"אוקיי, אז בוא ננסה משהו אחר. להיות בן אלמוות. ככל שתחיה יותר כך תלמד יותר, וזה לא יהיה משעמם לעולם. בכל פעם שאתה בטוח שהגעת לאיזה מיצוי, אתה שם לב שקורה דבר חדש והכל מתחיל מאפס. בכל שנה אתה מגלה כמה דברים עוד יש לעולם להציע ואתה פותח את הראש יותר. הטכנולוגיה משתנה, והכל מעניין יותר, תמיד. כך זה גם מבחינה מוזיקלית, תמיד יוצא משהו חדש שנשמע עוד יותר טוב, שנראה יותר טוב. תמיד יש את השלב הבא. זה פאקינג לא נגמר. אני סקרן ורוצה לראות מה יהיה פה בעוד מאתיים שנה".

יש לך ממש תשוקה של ילד בן 10.
"ברור, אני ילד. ככה אני מגיע להישגים שלי. יש לי רצון, תשוקה כזאת. התשוקה הזאת, אצל אנשים בגילאי השלושים, היא כבר כבויה ובגלל זה הם לא מגיעים לשום מקום. הם מגיעים להיות זומבים של החיים. אני לא זומבי של החיים. אני זורם עם החיים, גולש של החיים. זה נשמע אינפנטילי לאנשים מסויימים אבל אני חי טוב. אני רעב לדברים. תן לי לעשות, ללכת, ללמוד ולהבין".

אווה וסקאזי
בגלגול הקודם הייתי עבד של החיים | צילום: צ'ינו פפראצי

אמרת פעם שאתה מרגיש בבית בכל העולם.
"חלק מההתבגרות שלי היא ההבנה שאני מרגיש בבית בארץ. ישראל בשבילי זה הבית. אני מגיע לפה ואני נושם לרווחה. בשנתיים האחרונות, כשאני דורך באדמת מדינת ישראל טוב לי, יש לי תחושת הקלה. אני יכול להגיד בוודאות שהעולם הוא לא הבית שלי. הוא חלק מהסיבוב שלי. בעיקר הקניות והעבודה. החזרה היא הבית".

יש אלוהים?

"אפתיע אותך: אני מאמין באלוהים. אני מאמין ביוצר כלשהו. נקרא לו אלוהים, נקרא לו משה, אבי, יקום. יש איזשהו כוח עליון. את השם שלו אני לא יודע. אני לא יודע למה החליטו שקוראים לו ככה. יש איזה בורא לכל הדבר הזה. יש כאן משהו".

מתי לאחרונה היה לך דיבור איתו?

"אני תמיד מדבר עם האלוהים שלי. תמיד. בטיסות אני נמצא הרבה שעות לבד ושותק המון שעות. לפעמים אני שותק יומיים שלמים. טס לבד ולא מדבר עם אף אחד, בעולם שלי, עם האלוהים שלי ועם המחשבות שלי. ברגע שאתה יושב ולא מדבר - מה שעובד זה המוח. אתה שואל שאלות ומקבל תשובות. אני חושב שהוא הסחבק שלי בקטעים האלה, אבל זה בראש. אני מנהל שיחה עם מישהו. שואל ועונה. זה מוזר, אבל כל אחד והשטויות שלו. אז זאת השטות שלי. גיליתי שהברסלבים מאמינים באותו הדבר. הם מאמינים בלדבר עם עצמך ולקבל את התשובות לבד. הם קוראים לזה התבודדות, אני קורא לזה טיסה לחו"ל".

סקאזי, מיוזיקס פרייד
הדבר היחיד שבטוח בחיים האלו זה שהם ייגמרו מתישהו | צילום: אלירן אביטל


יש לך רגעים שאתה מאבד אמונה?

"בטח. החיים שלי בנויים מעליות וירידות. הסביבה שלי משתנה. כל בת זוג זה עולם אחר. אני עם בת זוג כבר שנתיים, שבשבילי זה וואו. בכל סיבוב עם בת זוג אחרת, יש אנרגיה אחרת. החברים היו אחרים, הסביבה הייתה אחרת. אני מקבל את הירידות באהבה כי אני יודע שתבוא חתיכת עלייה. אלה החיים שלי. זה אני".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?

"בעד שום סכום. אני גאה ביהדות שלי. נולדתי מהול לחלוטין. זה קורה אחד לכמה מיליונים. עשו רק שריטה כי לא נולדתי עם עורלה. נולדתי יהודי".

איך נראית השבת שלך?
"אין מנוחה. בכל סוף שבוע אני בחו"ל. הייתי ממש עכשיו בקוריאה וברזיל, עכשיו אני טס להודו ואחרי זה אני באוסטריה. אני עובד. זאת העבודה שלי, ואם אני לא טס אז אני מופיע פה בארץ".

אז מתי ואיך אתה נח?
" בזמן האחרון אני נח הרבה. פשוט יושב, אבל אין לי מנוחה סטטית שבה אני לא עושה כלום. גם כשאני נח אני חושב מה לעשות. המנוחה שלי היא לעשות משהו אחר שהוא לא טיסה".

מתי השתנו לך החיים?

"אני חושב שאני משתנה כל הזמן, אין לי נקודה אחת ספציפית. ממערכת יחסים למערכת יחסים אני לומד להיות יותר טוב. היום אני נמצא בשיא שלי, לדעתי. למדתי להיות סבלני, פחות שוביניסט. יותר אוהב. המילה אהבה זה משהו ענק אצלי. זה קרה ב'מחוברים', עם כל המצלמות והרעש מסביב. שם עברתי שינוי ענק. נכנסתי להרפתקה שהחלטתי שאני הולך עליה עד הסוף. חקרתי דברים שלא העזתי לחקור. אחרי 'מחוברים' אני הכי מחובר למשפחה שלי אי פעם. אצל אבא שלי לא הייתי שש שבע שנים עד התכנית".

יש אנשים שאישה וילדים גורמים להם אושר, ולא רק חופש.
"כל מערכת יחסים יש לה תוקף. תהיה עם אותה אישה עשר שנים – זה לא יהיה אותו דבר. אומרים שכשהריגוש נגמר עם האישה באים הילדים, וזה משהו שאני הולך לנסות. זה משהו שאני לא יודע. אדע את זה בזמן הקרוב-רחוק. אני בשל לגמרי להיות אבא, לגדל, לקחת ולדאוג".

מי המורה הרוחני שלך?

"אין לי מורה רוחני, אבל לקחתי דוגמא מהרבה מאוד אנשים בחיים שלי. במוזיקה לקחתי דוגמא מאחי הגדול שהיה בחו"ל רוב החיים שלי. הוא היה מוזיקאי, ואת המוזיקה לקחתי ממנו ביג טיים. אין לי מורה רוחני, אין לי מישהו שאני לומד ממנו. אשמח שיהיה לי מורה רוחני אם אמצא, אני פתוח".

מהי התכונה הכי רוחנית של בת זוגך?

"התכונה שאני הכי אוהב אצל אווה? אני אוהב בה הרבה דברים. יש בה קלילות, היא זורמת עם הדברים שלי. כדי להסתדר איתי כבן אדם, בת הזוג שלי צריכה להבין את השגעונות שלי".

אתה קצת מתנצל על אורח החיים שלך.
"למדתי שלפעמים מה שטוב לך לא טוב לאחר, ואולי עדיף לא לנפנף באורח החיים. אולי עדיף לי, כדי לקבל את הכבוד שמגיע לי, לא לנפנף במה שאני עושה כי בנאדם רגיל לא יבין זה. זאת לא התנצלות אלא זהירות. אני מנסה לא לפגוע באנשים ועדיין לחיות את החיים שלי כמו שאני רוצה".

אירוע סקאזי -סקאזי
בכל מערכת יחסים אני לומד להיות טוב יותר. עם בת זוגתו אווה | צילום: ראובן שניידר


מי הבנאדם הכי לא רוחני שאתה מכיר?

"אני לא מכיר אנשים לא רוחניים. כל אחד והרוח שלו. אני חושב שזה אבוד להיות לא רוחני".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?

"אני עקשן. לפעמים זה לרעתי. הייתי לומד אולי טיפה להתרכך. להיות ותרן. פחות עקשן".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?

"היום אני מחובר למשפחה שלי ברמה כזאת שזה לא עובד עליי. במיוחד שההורים שלי בגילאים כאלה. כל יום חשוב לי. כסף לא יקנה ממני את הרגעים האלה. אני לוקח את אמא שלי לירושלים. לוקח אותה ומחזיר אותה. אני מנסה לנצל כל שנייה עם המשפחה שלי. אנחנו בני אדם ולא בני אלמוות לצערי הרב".

אתה כנראה לא טורף את החיים ככה לולא המוות.

"נכון, זאת תחושת הפספוס. אתה יודע שיום אחד זה ייגמר ורוצה להספיק כמה שיותר. זה הדבר היחיד שבטוח בחיים האלה, שהם ייגמרו מתישהו. זה הדבר היחיד שאני יכול להגיד בוודאות. אני יכול להתחייב על זה שאשתדל כמה שיותר ליהנות מהם ולמצות אותם".

איזה ספר, סרט או דיסק מעוררים בך השראה?

"דיסק שעושה לי צמרמורות עדיין זה The 2nd Law של מיוז. זאת להקה למוזיקאים. המהלכים שם גורמים לך להתרגש, הם מזיזים בי משהו בפנים. הדיסק הזה עובד עליי. זה דיסק שייקח אותך רחוק. יש שם מהלכים מוזיקאליים גאוניים".

מה היית בגלגול הקודם?

"לדעתי, הייתי בנאדם שהיה כבול ומקובע. בן אדם שלא הסתובב הרבה, לא טייל הרבה, שחי כנראה רק בשביל המשפחה שלו. שחי רק עם אישה אחת כל החיים. בן אדם שהיה עבד של החיים. נראה לי. בלי חוש מוזיקה, בלי מנגינה שמלווה אותו. היום יש לי דחף מוגזם להיפך מזה".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?

"אני רוצה בריאות למשפחה שלי, רק בריאות".

>> שאלון רוח עם נטלי דדון: "בגלגול הקודם הייתי בתולת ים"

לכל שאלוני הרוח הקודמים

>> זמני כניסת ויציאת השבת