טומי לפיד (צילום: אור גץ)
איבדתי אמונה באלוהים. טומי לפיד ז"ל | צילום: אור גץ

רק לפני כחצי שנה תפסנו את יוסף (טומי) לפיד לשיחה על אלוהים, יהדות, כוחות על ואבות רוחניים. לפיד, שהלך לעולמו בתום מאבק ממושך במחלת הסרטן, סיפק אז הצצה מסקרנת לחייו האישיים, לאמונותיו ולדעותיו יוצאות הדופן.

מי האיש שהכי השפיע עליך?
"וינסטון צ'רצ'יל. מאז שהייתי ילד ואבי היה מאזין בסודי סודות לנאומיו ברדיו ומסביר לי שזה האיש שיציל אותנו מהנאצים, דרך כל מה שידעתי על מלחמת העולם השנייה וכל מה שקראתי בכתביו ובביוגרפיות שלו - הייתה בי הרגשה שאם יש אדם אחד שהייתי רוצה להיות כמותו זה לא קלארק גייבל ולא אלברט איינשטין, אלא וינסטון צ'רצ'יל".

איזה כוח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"הייתי רוצה שתהיה לי את מכונת הזמן, כמו זו המתוארת בספרו של ה.ג'. וולס, ושבה יכולתי לטייל לאחור לכל תאריך, לכל תקופה ולכל מקום שהייתי רוצה להיות בו, וכך יכולתי להיות נוכח במעמד הר סיני ושבירת לוחות הברית, במהפכה הצרפתית ובאין ספור אירועים. זה היה הדבר העל כוחי הכי קרוב ללבי".

יש אלוהים?
"מצאת לך את מי לשאול. אני מאמין שלא אלוהים ברא את האדם, אלא האדם ברא את אלוהים. איבדתי את האמונה באלוהים ביום שבו נודע לי שאבי נספה בשואה. עד אז הייתי כמו כל ילד יהודי - מאמין באלוהים באופן מסוים. באותו יום הבנתי שאין אלוהים".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?
"באופן פרדוכסלי ולמרות שאיני אדם דתי, יש לי מודעות יהודית עמוקה ושותפות גורל יהודית מאד מהותית. עברתי את השואה כיהודי, ואין סיכוי שאמיר את דתי".

איך נראית השבת שלך?
"בשבת אני ישן יותר מאוחר מאשר ביום חול, קורא את כל העיתונים ואוכל צהרים עם כל המשפחה - רעייתי, ילדי, נכדי וחותני דוד גלעדי בן ה-99, שהיה ממייסדי ועורכי מעריב. בשעות שנותרות לי אני קורא ומשחק שח במחשב עם כל העולם, ובשעה עשר בלילה אני פותח טלוויזיה ורואה כדורגל".

מי המורה הרוחני שלך?
"אני חושב שדוד בן גוריון. הוא ממלא אצלי את הפונקציה שאצל אדם דתי ממלא משה רבנו, ואני מאמין שהוא היה ענק בין חגבים. אני, אגב, נסעתי איתו לבורמה כשהוא עסק שם במדיטציה, אבל לא נדבקתי בכך ממנו".

אתה אדם רוחני?
"ראשית, זו שאלה שאחרים צריכים לענות עליה. אם השאלה היא אם אני עוסק בענייני רוח, אז בוודאי שכן. אם השאלה היא אם אני עוסק בענייני רוח במובן הפואטי, קשה לי לענות על כך".

מה אומרת לך המילה "רוח"?
"החלק המופשט של האדם שמחבר אותו אל הבלתי נודע".

מי האדם הכי לא רוחני שאתה מכיר?
"חברי הטוב, אפרים קישון ז"ל. הוא היה אדם שלא קיים שום קשר מופשט עם העולם, אלא קשר גשמי בלבד".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?
"האמת היא שאני בטוח שיש הרבה אנשים שאוהבים את המשפחה שלהם וחושבים שאם אחרי חמש שנות פרידה יוכלו להפוך את בני משפחתם לעשירים - אז זה יכול להיות. זה ודאי אינו נכון לאדם בגילי, שמה שיש לו וחשוב היום בחייו זו משפחתו, וגם לא ממש זקוק לכסף".

איזה תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"אני מתרגז יותר מדי בקלות ואין בי מספיק חמלה. הייתי רוצה שתהיה לי קצת יותר חמלה".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"אני לא מוכן לבקש מאלוהים בקשות".