ערב צום תשעה באב 2024 חל עם שקיעת החמה ב-12.8.24, ט׳ באב, ויסתיים ביום שלישי 13.8.24 עם צאת הכוכבים. מדובר בצום בן 25 שעות כמעט. התאריך בלוח השנה העברי הוא ט' באב התשפ"ד.

תשעה באב נחשב ליום אבל רשמי בלוח השנה היהודי וחלים בו כל האיסורים החלים ביום כיפור. הצום נקבע לציון חורבן בתי המקדש, הראשון והשני, ונחשב לאחד הצומות הקשים והחמורים ביותר בלוח השנה היהודי. למעשה, זהו הזמן היחיד בשנה שחל איסור ללמוד בו תורה (למעט פרקים העוסקים ישירות בחורבן בית המקדש), היות שהתורה נחשבת לדבר משמח.

שימו לב: מסעדות, בתי קפה, בתי קולנוע, תיאטראות וכדומה, נסגרים סביב השעה 19:00 בערב ט' באב עם כניסת הצום לתוקפו.

כניסת ויציאת צום תשעה באב 2024

שם העיר שעת כניסת הצום שעת יציאת הצום
חיפה 19:31 19:56
ירושלים 19:30 19:53
באר שבע 19:29 19:54
צפת 19:31 19:56
תל אביב 19:28 19:55

מדוע צמים בתשעה באב?

צום תשעה באב הוא אחד מתעניות שגזרו חז"ל על העם היהודי בעקבות רצף האירועים שהוביל לחורבן בית המקדש הראשון והשני וליציאת עם ישראל לגלות. הצום מגיע לאחר תקופת אבלות של שלושה שבועות המתחילה בתענית י"ז בתמוז, ומהווה את השיא שלה. צום ט' באב נחשב לתענית החמורה ביותר מבין ארבע התעניות מדרבנן שתיקנו לאורך ההיסטוריה. נהוג לקרוא בבית הכנסת את מגילת איכה כאשר במרבית הקהילות הציבור יושב על הרצפה או על כיסאות נמוכים במנהג אבלים. 

תפילת תשעה באב בכותל המערבי

מנהגים ואיסורים בתשעה באב

איסור אכילה ושתייה

אסור לאכול ולשתות במהלך תענית תשעה באב. נהוג לאכול לפני כניסת הצום "סעודה מפסקת" שלא כוללת מאכלי בשר או מנות מפוארות אלא נערכת בצמצום ועם מאכלים המזוהים עם אבלות כמו ביצה קשה ועדשים. לרוב חולים פטורים מהצום, וכן גם יולדת בחודש הראשון לאחר הלידה, אך עדיין נהוג לא להתענג על אוכל מיוחד, אלא רק על מה שצריך כדי להירפא ולהבריא. 

רחיצה

אסור לרחוץ את הגוף לשם הנאה, לכן מקלחת, אמבטיה ואפילו טבילה בבריכה, ים או מקווה אסורה. לעומת זאת אם יש לכלוך שמפריע לתפקוד היומיומי או במצבים של היגיינה אחרי הליכה לנוחיות - מותר לשטוף ידיים כדי להימנע מחיידקים וממחלות. נטילת ידיים במהלך התענית מותרת רק על לפרקי האצבעות. 

תשעת הימים 2023
צילום:

סיכה

אסור לסוך את הגוף במשחות או בקרמים, מעשה שנתפס בעבר (וגם כיום) כפינוק מענג. שימוש בדאודורנטים אסור, כמו גם צחצוח שיניים במשחה וקרמים שונים המעניקים לחות. מריחת הגוף במשחות לצורך רפואי - מותרת. 

נעילת הסנדל 

איסור נוסף הוא נעילת נעליים וסנדלים העשויים מעור. זאת משום שבעבר נחשבו נעליים אלה לנעליים נוחות במיוחד. כיום יש מי שמחמירים ואוסרים על עצמם לנעול גם נעליים שאינן עשויות מעור אם הן נחשבות לנעליים נוחות או אורתופדיות. 

תשמיש המיטה 

עוד איסור בתענית תשעה באב הוא האיסור לקיים יחסי אישות בין בני זוג. מעבר להתקרבות עצמה יש מי שהחמירו על עצמם ונהגו להתרחק זה מזה בדומה לדיני נידה. 

שאלות נפוצות נוספות על צום תשעה באב

למה מציינים את תשעה באב?

כדי לזכור שבהיסטוריה העתיקה של עם ישראל נחרבו לנו שני בתי מקדש - הראשון בשנת 586 לפני הספירה (האשם: נבוכדנצר השני מלך בבל), והשני בשנת 70 לספירה (האשם: טיטוס, מצביא רומאי). המקרא מזכיר תאריכים מעט שונים לגבי חורבן הבית הראשון, אבל המסורת איחדה את כל התאריכים לתשעה בחודש אב.
אלא שלפי המסורת היהודית תשעה באב הוא יום איום ונורא לכשעצמו, משום שלאורך ההיסטוריה קרו בו שלל של דברים שלא היו טובים ליהודים בכלל, כמו חטא המרגלים, כיבוש ביתר בידי הרומאים, מותו של בר כוכבא, חרישת ירושלים בידי הרומאים, גירוש יהודי ספרד ועוד.

האם צום תשעה באב הוא יום בחירה?

ברמת העיקרון צום תשעה באב אינו נחשב ליום שבתון, אך הן עובדים והן סטודנטים זכאים להקלות במסגרת הצום. ערב צום תשעה באב נחשב ליום עבודה רגיל אולם, עובד רשאי לבקש ממעסיקו לצאת ליום חופש במסגרת מכסת ימי החופש העומדים לרשותו. המעסיק רשאי לסרב לעובד, אך רק מנימוקים עניינים, לאחר שקילת הבקשה לעומק.

יום הצום עצמו נחשב ליום בחירה. המשמעות של יום בחירה הינה שהעובד רשאי לצאת לחופש ביום זה על חשבון ימי החופשה הצבורים שלו והמעסיק אינו יכול לסרב לבקשת העובד לצאת לחופש. שימו לב – ישנם מקומות עבודה המאפשרים היעדרות בימי בחירה מעבר למכסת ימי החופשה השנתית של העובד, אך זה כתלות בהסכם הקיבוצי של מקום העבודה.

האם חנויות פתוחות בערב תשעה באב?

לפי ההלכה, בתשעה באב חלים על עם ישראל כל האיסורים החלים ביום כיפור, במטרה לצמצם הנאות. היות וצום תשעה באב מוגדר בישראל כיום אבל רשמי, בתי העסק והעינוגים כגון מסעדות, בתי קולנוע וכיוצ"ב פועלים במתכונת מצומצמת ונסגרים מוקדם בערב הצום. לרוב, בתי העסק ייסגרו סביב השעה 19:00 בערב צום תשעה באב.

תשעה באב ברחבת הכותל המערבי
תשעה באב ברחבת הכותל המערבי

האם מותר לעבוד בתשעה באב?

המנהג ההלכתי קובע שאין לעסוק במלאכה מליל צום תשעה באב ועד חצות היום עצמו.

האם מותר לצחצח שיניים במהלך הצום?

צום תשעה באב נחשב לצום חמור ועל כן ישנו איסור רחיצה ביום זה. יחד עם זאת ישנם רבנים כגון הרב אליעזר מלמד אשר סבורים כי "מי שמצטער מכך שאינו מצחצח את שיניו בבוקר עם מים ומשחת שיניים, רשאי לעשות כן בתשעה באב (בניגוד ליום הכיפורים שבו האיסור הוא מן התורה ועל כן יש להחמיר ולצחצח ללא מים ומשחה)"