הכנסייה הקתולית (צילום: אור גץ, Reuters)
הכנסיה הקתולית. ישיבת חירום? | צילום: אור גץ, Reuters

אלוהים אמנם לא מאבד מהפופולריות שלו בארה"ב, אבל מתברר שנציגיו עלי אדמות לא מצליחים לשמור על קהל המאמינים שלהם. סקר חדש שנערך לאחרונה מגלה כי 44 אחוזים מהאמריקאים המירו במהלך חייהם את הדת שבה נולדו. רובם בחרו בדת אחרת, אטרקטיבית יותר, ואילו אחרים - רובם גברים - העדיפו את אורח החיים החילוני. 

הסקר, שנערך מטעם "הפורום האמריקאי לדת וחיים ציבוריים", נחשב למסמך המפורט ביותר הקיים כיום על אודות השתייכות דתית בארה"ב. מדובר בתוצאות של מגמה שנמשכת יותר מעשרים שנה, והסובל העיקרי, כפי שמעידים הממצאים, הוא לא אחר מהאפיפיור, עם אחוז גבוה ביותר של נוטשים את הכנסייה הקתולית. 

מהסקר עולה כי גם הפרוטסטנטים מתקשים למשוך את האמריקנים לכנסיותיהם ומאבדים מאמינים לטובת דתות אחרות, אולם השיא השלילי שייך לכת "עדי יהוה", שאיבדה כשני שליש מחבריה בארה"ב. ברוב המקרים פונים המאמינים המאוכזבים אל הזרמים הקטנים של הנצרות: האוונגליסטים, הבפטיסטים והמתודיסטים. לעומת זאת, בניגוד לקהילה הנוצרית שחבריה נמצאים בתנועה מתמדת, מתברר שהדת היציבה ביותר היא ההינדואיזם, עם 84 אחוזים ממאמיניה ששומרים לה אמונים.

 

מעדיפים דת אישית יותר

אז מה גורם לאנשים לעזוב את דתם ולחפש אחרת? אחד ההסברים מציע כי ייתכן והאחראית לכך היא התרבות האמריקאית שמעודדת אינדיבידואליזם. פרופ' סטיבן פרוטרו, יו"ר המחלקה לדתות באוניברסיטת בוסטון, טוען שיותר ויותר אמריקנים מעדיפים דת אישית יותר, אשר נותנת ביטוי לתכונות הייחודיות של כל אחד מהמאמינים. לכן הכנסייה האוונגליסטית ודומיה צוברות פופולאריות, בעוד הדתות השמרניות והנוקשות מתחילות לפשוט את הרגל.

הנימוקים שנתנו 3,500 המשתתפים בסקר חושפים שאחת הבעיות העיקריות היא עודף היצע. רבים מהמשיבים ציינו כי עודף אינפורמציה על זרמים דתיים שונים באינטרנט, כמו גם הגירה ממדינות זרות שמביאה עמה אמונות חדשות - הם שגרמו להם לבחור בדרך חדשה. בנוסף, הודו הנשאלים כי הם מושפעים משני השיקולים הקלאסיים: נוחות ואובדן אמונה.

אבל למרות הממצאים, קשה להניח שארה"ב תהפוך בקרוב למדינה חילונית. רק 16 אחוז מהאמריקנים מגדירים את עצמם כאתיאיסטים, ספקנים או נטולי השתייכות דתית. הנצרות ממשיכה להיות הדת הדומיננטית ביותר, שמושכת אליה 78.4 אחוז מתושבי ארה"ב, והרחק מאחוריה נמצאות הדתות האחרות: יהדות, עם 1.7 מהאוכלוסייה האמריקנית, ובאחוזים קטנים יותר בודהיזם, אסלאם והינדואיזם. עם זאת, נראה שההפרשים הגדולים במספרים עובדים לטובת הדתות הקטנות יותר: ההינדים הם הקבוצה הדתית המשכילה והעשירה ביותר בארה"ב, ואילו המוסלמים והמורמונים הם אלו שמתרבים במהירות הגדולה ביותר.