בחור בחליפה מגרד את ראשו (צילום: PeskyMonkey, Istock)
האם יש גן עדן? ומה אכלתי אתמול, ספגטי או קציצות? | צילום: PeskyMonkey, Istock

את המושג "אלוהים" כבר מצאו מדענים בקליפת עצים, בחלונות, ואפילו בחטיפי צ'יטוס. ובכן, מחקר מדעי חדש הצליח לזהות את אלוהים במוח שלנו - כך מפרסם המגזין "Scientific American" - ואם לא ממש את הישות האלוהית עצמה, לפחות ניתן לזהות את המחשבה הרוחנית שלנו עליו.

האקדמיה הלאומית של המדעים בארצות הברית מדווחת השבוע כי ניתן לאתר סוגים שונים של מחשבות על דת, ולמצוא את המקור המדויק בו הן נוצרות. על פי המחקר, מחשבות על אמונה מופיעות באזורים שונים במוח, בניגוד למחקרים קודמים שניסו להוכיח שמחשבות רוחניות מופיעות ב"נקודה אלוהית" אחת. 

מסתבר כי מחשבות ואמונות עמוקות מופיעות במוח לצד הרהורים שגרתיים ביותר, כמו היזכרות במה אכלנו לארוחת צהריים, או מחשבות על אנשים שמעולם לא פגשנו אבל מעניינים אותנו, כמו דמויות מפורסמות מההיסטוריה או סלבריטאים אהובים.

המחקר סרק את מוחם של ארבעים אנשים שמגדירים את עצמם אנשים מאמינים, ועורר אותם לחשוב מחשבות על אלוהים, ואותן המחשבות הופיעו במקומות בהן מתפתחות סוגיות התנהגותיות ואישיותיות. למעשה המחקר מוכיח כי רעיונות של אמונה ודת הם ייחודיים לבני האדם, לעומת בעלי חיים, ולכן אפילו האדם הקדמון יכל לפתח במוחו רעיון שיש כזה דבר ישות אלוהית. אם הישות הזו קיימת באמת, או נמצאת רק במוחו של המין האנושי, זאת כבר שאלה למחקר מורכב אחר.

אגב, יותר ויותר אמנים מתחזקים אבל שומרים קשר עם החילוניות - איך זה עובד?

ומסתבר שהאנטישמיות חיה, קיימת ובועטת בכולנו