מתעופפים (צילום: אור גץ)
שטיח מעיר לעיר? לא בקרוב | צילום: אור גץ

מרבד הקסמים הסעיר את דמיונם של בני אדם עוד מימי התנ"ך. לפי האגדה, כשמלכת שבא הגיעה לבקר את שלמה המלך בירושלים, היא הביאה לו במתנה שטיח מעופף. גם שחרזדה, המספרת המופלאה של אגדות "אלף לילה ולילה", רקמה אריג פלאי והטיסה את אלאדין ואת אהובתו יסמין על גבי שטיח ב"אלאדין ומנורת הקסמים". 

הפנטזיה הקסומה הזו, שהפכה ב– 1992 לסרט של דיסני, השפיעה עמוקות על נפשו של הילד לקשמינאראיין מהדוואן, אמריקאי ממוצא הודי,  שבינתיים הספיק להפוך לפרופסור לפיזיקה באוניברסיטת הארוורד. מהדוואן הקדיש את כישוריו והשכלתו למחקרים חשובים באמת, והשבוע פורסמה התגלית החדשה שלו: הוראות מדויקות לייצור שטיח מעופף. כן כן, כמו של אלאדין, רק מציאותי יותר.

ההמצאה מבוססת על הרעיון שתנועה מספיק חזקה תיצור גלים שידחסו את האוויר למטה, ירימו את השטיח באוויר וישאירו אותו שם. לפי מדידותיו של מהדוואן, השטיח חייב להיות ריבועי, באורך ורוחב של 10 סנטימטרים ובעובי של 0.1 מילימטר. אם זה נשמע לכם זערורי מדי, אתם כנראה צודקים. 

השטיח של מהדוואן לא מיועד לבני אדם ואפילו לא לניקול ריצ'י. מקסימום לקבוצת נמלים שרוצה לחסוך זמן. לזכותו של מהדוואן יאמר שהוא ניסה לתכנן שטיח מעופף גדול יותר, אך גילה שהויברציות הנדרשות כדי להרים אותו באוויר הן כל כך חזקות, שאין לבנאדם סיכוי להישאר על השטיח מבלי להיזרק ממנו אל הקרקע.

למרות שהשטיח של מהדוואן הוא בסך הכל שטיחון, ולפחות בעתיד הקרוב לא יחסוך לאף אחד מאיתנו את פקקי התנועה באיילון, עדיין יש מי שמתלהב מההמצאה, וכלי התקשורת ברחבי העולם הקדישו כותרות משתאות לתגלית המעופפת. ניתן רק לקוות שהפרופסור לא יתייאש, ימשיך לשכלל את ההמצאה שלו ובסוף ינצח את חוקי הפיזיקה. עד אז, ניאלץ להמשיך ולהתנייד ממקום למקום על גבי מטאטאים.