אסף רמון ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
הוא עשה רק טוב, ויגיע למקום טוב. אסף רמון ז"ל | צילום: דובר צה"ל

קיומו של העולם הבא הופך מוחשי ליותר ויותר אנשים, ביניהם גם כאלה שלא מגדירים את עצמם כדתיים. דן מרגלית סיפר בסוף השבוע בראיון ל"הארץ", שאין לו ספק בקיומו אחרי ההתמוטטות שעבר, ישראל סגל סיפר בזמנו על חוויה מסעירה יותר, וכמובן שישנן אינספור עדויות מצד אנשים – יהודים ולא יהודים – שחוו מוות קליני וראו דברים שהתרחשו בזמן שהם כביכול לא היו בחיים.

השאלה היא, לאן כל אחד מאיתנו הולך אחרי המוות. הרי לא סביר שאדם ישר, שכל חייו עשה טוב לאנושות, יהיה באותו מקום יחד עם חלאות שעשו רק רע. לכן יש חשבונות. נהוג לומר שרק הקב"ה יודע חשבונות שמיים, אבל בכל זאת, יש לנו כללים מנחים שאפשר לפחות להעריך בעזרתם.

מה שמחבר אותי לטרגדיה שהכתה בכולנו, ללא יוצא מן הכלל – מותו של אסף רמון ז"ל. אפשר לדבר על העבר שלו, וזה אכן מה שעושים בדרך כלל, אבל כדאי להציץ גם אל העתיד שלו, בהתחשב בעובדה שהוא נהרג בעת מילוי תפקידו, למען הגנה על מדינת ועם ישראל. האם יש הבדל בינו לבין הרוג רגיל?

נהרג בעת ביצוע שליחות חשובה

"אסף רמון ז"ל שירת בצבא בתפקיד בכיר על מנת להגן על עם ישראל מפני האויבים שבאים עלינו מכל כיוון", אומר הרב גבריאל עשור. "ודאי שזו מעלה גדולה וחשובה, מאחר שהוא מת בזמן עשיית מצווה. למרות שהוא לא מת במהלך קרב אלא במהלך אימון, גם כאן הוא מת על ובגלל יהדותו. הוא לא היה מגן על ארץ ישראל אם הוא היה אמריקאי, למשל. זה אומר שיש לו חיבור לעם, ועל כך הוא יקבל שכר רב בעולם הבא".

מה זה אומר בפועל מבחינת הנשמה?
"קשה לדעת, כי צריך להכיר את האדם עצמו, אבל בוודאי ששכרו בעולם הבא גדול על מה שהוא עשה. כתוב שמי שמת בגלל שגוי הרג אותו בשל יהדותו, הוא נחשב כמת על קידוש השם, ומגיע למדור מיוחד בגן עדן שאפילו גדולים ונביאים לא יכולים להיכנס אליו. גם לקב"ה יש בגד מיוחד שעליו כביכול מצטיירות הנשמות של אלה שמתו על קידוש השם. מה שכן, במקרה הספציפי הזה קשה לדעת אם גם תאונת אימונים נכללת במוות על קידוש השם, אבל בוודאי שבכל מקרה זו שליחות חשובה מאוד שתרבה את שכרו. הוא מת בהכנות שהוא עשה כדי להגן על הארץ הקדושה".

"יש שלוש דרגות בעולם הבא", מוסיף הרב יפתח סופר. "יש אדם שיש לו חלק לעולם הבא, יש אחד שהוא בן העולם הבא, ואילו הדרגה הגבוהה ביותר היא 'מזומן לחיי העולם הבא'. כלומר הוא מתקבל שם באהבה גדולה. מצאנו את זה אצל אנשים שקידשו את שם השם ברבים ומסרו את נפשם למען עם ישראל. וכך גם אסף ז"ל, שקרוב לוודאי יגיע לדרגה גבוהה בגן עדן, וכך גם כל חללי צה"ל.

"מעבר לזה אפשר לציין שאנחנו נמצאים עכשיו בחודש הסליחות, והרמב"ם כותב בהלכות תשובה שהעברה החמורה ביותר שלא מתכפרת לאדם אלא עד יום המוות, היא חילול השם. מזה נלמד שהמצווה הגדולה ביותר שאדם עושה היא קידוש השם".

זה כולל חיילים? חלקם הרי עושים את זה מתוך אידיאלים שלאו דווקא קשורים ישירות לקב"ה.
"נכון, לכאורה אין כאן קידוש השם. אבל כשאת שנותיו היפות ביותר מקדיש האדם לעם ישראל – בניו של הקב"ה – ואפילו מוכן להקריב את חייו לשם כך, אין קידוש השם גדול מזה. בפרט שמצטרף כאן 'כבד את אביך', כי נראה שאסף התקדם במסלול הטיס גם למען ולזכר אביו אילן ז"ל".