זמני השבת בסלוניקי עבור שבת פרשת ראה, כ"ה אב תש"פ 15.8.20 | Thessaloniki - 

כניסת שבת | Shabbat entry -

20:09

יציאת שבתShabbat ends - 

21:09

60 שניות על יהדות סלוניקי:

עד לפני מלחמת העולם השניה קהילת יהודי סלוניקי, בירת חבל מקדוניה שביוון, מנתה כ-80 אלף יהודים ואף נקראה "מדרה דה ישראל" (בתרגום לעברית: עיר ואם בישראל). מרבית היהודים בה הגיעו בעקבות גירוש ספרד אולם היו בה גם מי שהגיעו מישראל בתקופה ההלניסטית לפני הספירה. באופן טרגי לאחר הכיבוש הנאצי נותרו מיהודי סלוניקי פחות מ-2,000 איש. כיום מתגוררים בעיר כאלף יהודים שמשמרים את זכר הקהילה שבעבר הייתה תפארת לסלוניקי כולה. 

מוזיאונים ואתרים תיירותיים:

המוזיאון היהודי של סלוניקי Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης - המוזיאון שנוסד בשנת 2001 וממוקם במרכז סלוניקי מציג שתי קומות המתעדות ומתארות את יהדות סלוניקי לאורך השנים כולל תיעוד של שמות היהודים שנספו בשואה וכן מסמכים, תמונות, פריטי אופנה וחפצי אומנות ודת אשר אפיינו את חיי היהודים בקהילה.

שוק מודיאנו – אתר תיירות בינלאומי שהוקם על ידי יהודי עשיר בשם אלי מודיאנו. במקום 144 חנויות ודוכנים השוכנות במבנה ולו ארבע כניסות כפי שהיו על פי המסורת באוהלו של אברהם אבינו. בתקופה בה הוקם מדובר היה בקניון מודרני גדול במיוחד והוא פועל עד היום כשוק אוכל ודגים. כיום משמש המקום כקניון מודרני ממש והוא מנוהל על ידי חברת קניונים חיצונית ששומרת על הצביון המקורי של חזותו החיצונית. 

החמאם היהודי - חמאם יהודי שפעל מהמאה ה-15 ועד למאה ה-20 ושרידיו נמצאים מאחורי שוק הפרחים. בחמאם עצמו הייתה הפרדה מלאה בין גברים לנשים, ממש כמו במקווה, ואפילו המקומיים קוראים לו בשמו העברי מבלי לדעת כנראה את המשמעות. 

בית העלמין היהודי החדש - בית עלמין מטופח ומושקע שהוקם לאחר השואה ושוכן בפאתי העיר. מול הכניסה לבית העלמין ניצבת אנדרטה מרשימה לקורבנות השואה ובחזית ישנו קבר אחים גדול לשרידי העצמות שפוזרו וחוללו על ידי הנאצים בבית העלמין הישן. לאורך המעברים והגדרות ניתן למצוא שברי מצבות שחוללו, מבית העלמין הישן. 

המגדל הלבן - אחד מאתרי התיירות המזוהים ביותר עם סלוניקי. נקרא בעבר "המגדל האדום מדם" מכיוון שבו היו משכנים את הנידונים למוות ואף מוציאים אותם להורים. מעט לפני שהכלא נסגר בשנת 1890, אחד האסירים, שהיה במקרה יהודי, הצליח לשכנע את מפקד הכלא לתת לו חנינה בתמורה לכך שיצבע את המגדל בלבן. אותו מפקד הסכים מכיוון שלא האמין שביכולתו של האסיר לעשות כן, אולם אותו אסיר צלח את המשימה ומאז שמו של המגדל השתנה. כיום פועל במקום מוזיאון לתולדות העיר. 

בתי כנסת: 

בית הכנסת קאזה דה לה-פלזה – בית כנסת קטן שפעל מחוץ לשוק מודיאנו ובו התקיימו בעבר שני מניינים של תפילת מנחה במשמרות, בהם לקחו חלק סוחרי השוק. בית הכנסת נהרס על ידי הגרמנים בעת הכיבוש ועל חורבותיו הוקם בניין משרדים גדול. בקומת הכניסה של הבניין, אותה רכשה משפחה יהודית, הוקם בית כנסת בשם "יד לזיכרון" לזכר קורבנות השואה. בית הכנסת מעוטר בויטראז'ים מפוארים ושמותיהם של שלושים בתי כנסת שהיו פעילים בסלוניקי לפני המלחמה. 

בית הכנסת מוֹנַסְטִירְיוֹטוֹן - בית הכנסת נבנה לפני כתשעים שנה בלב מה שהיה אז הגטו היהודי. זהו בית הכנסת היחיד בסלוניקי ששרד את השואה, וזאת בזכות העובדה ששימש כמחסן של הצלב האדום. כיום בית הכנסת נמצא לאחר שיפוץ של הקהילה היהודית במקום ומתקיימות בו שלוש תפילות מדי יום. 

בתי חב"ד:

Chabad Lubavitch of Thessaloniki
9 Salaminos Street
(Corner of Tsimiski Avenue)
Thessaloniki, 54626 Greece