היא נולדה בישראל למשפחה יהודית בחדרה, הוא נולד למשפחה נוצרית בריטית טיפוסית בלונדון. בגיל צעיר, כל אחד מהם הבין שעשייה מוסיקלית זה לא חלום אלא מטרת חיים. היא הובילה את להקת "הנשמות הטהורות" והוא היה מעבד ומפיק מוסיקלי של להקות פופולאריות בשנות ה-70, שגם הכיר מקרוב את ג'ון לנון. בשיא הקריירה הכל התהפך. מפגש פסגה בצרפת על רקע אומנותי שינה את הכל לזמרת הישראלית המבטיחה נאווה ברוכין וליוצר המוסיקלי הבריטי קן ברג'ס. איך זה קרה?

קן: "נולדתי למשפחה נוצרית שמעולם לא הלכה לכנסיה. כשהלכתי לבית הספר למדתי תכנים נוצריים שעתיים ביום. זה לא שכנע אותי. לא האמנו בישו. אני לא מאמין בכל הסיפור שהלך על מים. היום אני לא מאמין באלוהים - אני מכיר".

נאוה: "הילדות שלי היתה ילדות חילונית למהדרין, אבל עם נגיעות דתיות קטנות שבאו מתוכי, למשל בגיל 11-12 לקחתי על עצמי ללכת לבית כנסת. הייתי הולכת לבד. לא יודעת, משהו משך אותי לשם. גם לקחתי על עצמי שכל לילה אקרא שמע ישראל. חייתי כחילונית, אבל את זה עשיתי כל השנים, גם כשגרתי בחו"ל ועשיתי דברים שלא כל כך מותר לעשות".

איך הכרתם?
נאוה: "הייתי בצרפת, ולקן היתה הצלחה מאוד גדולה בצרפת. הוא גרף פרסים גדולים מאוד שם. הייתי חתומה אצל מלחין מאוד ידוע, בשם פרנסיס ליי. הוא כתב מוזיקה לסרטים בכל העולם. הוא רצה להביא לי את המפיק המוזיקלי הכי נחשב באותו זמן בצרפת, לקראת קריירה בינלאומית. כך נפגשנו".

קן, לפני כן הכרת את ישראל? עבדת עם אמנים ישראלים?
"לא. באתי בפעם הראשונה עם נאוה לישראל, ובשבילי זו היתה אכזבה. למה? לא מצאתי גמלים. איפה הם?".

נאוה, מה שמעניין בסיפור הזה הוא שנוצר ביניכם קשר, ואת אמרת לעצמך כחילונית גמורה, ש"אני לא מתחתנת עם מישהו שאינו יהודי". למה לא, בעצם?
קן: "הנשמה שלה דתית, זה למה".
נאוה: "היו לי פשוט קווים אדומים. זה היה קו אדום מאוד מאוד ברור שלא אעשה את זה. זה היה מאוד חשוב לי. קן צודק, כנראה שמשהו בנשמה שלי לא נתן, אסר עליי, אולי לא במודע".

קן, אז תוך כמה זמן החלטת להתגייר?
"חשבתי באותו זמן שלהיות יהודי זה לא עניין גדול. לקח לי 13 שנים לעבור גיור מלא אורתודוקסי".

עדיין, לא קל להחליט להתגייר.
"עבורי זה היה דבר טבעי. עבור נאוה, להתנצר היה בלתי אפשרי, אבל בשבילי להיות יהודי - חשבתי שזה לא ביג-דיל. זה אותו אלוהים. מההתחלה האמנתי באלוהים, לא בדברים אחרים".

בהתחלה עבר ברג'ס תהליך "גיור" רפורמי, שאינו מוכר כלל על ידי ההלכה. הוא עשה זאת בתמימות ולא הבין את המשמעות. רק לאחר מכן גילה שאינו באמת יהודי על פי ההלכה, ושההליך המקוצר שעבר אצל הרפורמים לא שווה כלום מבחינה הלכתית. "אמרו שאני צריך לזכור כמה דברים, ואחרי זה יש לי גיור. אחרי שנה היה לי גיור".

כלומר, תהליך הגיור של הרפורמים דומה ללקיחת משכנתא - תחתום פה ופה.
נאוה: "הוא היה צריך ללכת לבית כנסת כל שישי-שבת ברכב (צוחקת), לדעת תפילת העמידה ושמע ישראל. אותי תחקרו כמה שאלות, ובזה זה נגמר".

ורק בהמשך אתם מבינים שקן לא יהודי על פי ההלכה.
"המילה הלכה לא עלתה אפילו".
קן: "לא ידעתי בכלל מה זו הלכה".

אז איך גיליתם את זה בסופו של דבר?
נאוה: "היינו בקשר עם חב"ד בלונדון, וסיפרנו להם את הסיפור. הרב אמר לו 'בסדר, אתה גיבור, אבל אתה לא יהודי'. קן אמר 'מה זאת אומרת שאני לא יהודי?'. ואז התחלנו את הכל מההתחלה".

התכנית המלאה לצפייה - בראש העמוד.

התכנית "בכיוון אחר"  משודרת מדי יום שלישי ב-23:10 בערוץ הידברות (ערוץ 97 בהוט ויס) ובמקביל גם כאן ב-mako מדי סוף שבוע.

>> בתכנית הקודמת: רונית ותומר שיינפלד