לפני כשנה נסעה תושבת באר שבע להשתטח על קברו של רבי נחמן מברסלב שבעיר אומן באוקראינה. רב במתחם הקבר ברך אותה ועל גבי שטר של 20 דולר כתב לה בכתב ידו: "לבריאות ורפואה שלמה". האישה שמרה את השטר בארנקה, משום שהאמינה כי יש בו סגולה לאריכות ימים, אך לא ציפתה כי הוא יביא להסגרת גנב שיפרוץ לביתה.

איש מחזיק מדבקה עם הכיתוב נ נח נחמ נחמן מאומן (צילום: ויקיפדיה)
בזכות פגישה מקרית בקבר רבי נחמן מברסלב (למצולם אין קשר לכתבה) | צילום: ויקיפדיה

"ברכת הרב הפלילה את הגנב"

לפני מספר ימים, תושב העיר, בן 40, שהשתחרר מהכלא לאחרונה, החליט לחזור ל"עבודתו" כעבריין רכוש. הוא פרץ לכמה דירות בבאר שבע, בין השאר גם לביתה של האישה, וגנב את ארנקה שהכיל 200 שקל ושטר של 20 דולר. אתמול, התקשר תושב העיר למוקד 100 והתלונן שהבחין באדם אלמוני מנסה לפרוץ למחסן בדירת קרקע. בלשי משטרת באר שבע הגיעו למקום ועצרו את העבריין על חם כשעל גופו כלי עבודה שגנב ובהם התכוון להשתמש לפריצת בתים נוספים. על גופו נמצא גם שטר של 20 דולר.

השוטרים לא יכלו להוכיח שמדובר באותו שטר שגנב מביתה של תושבת העיר, והאישה הגיעה לתחנת המשטרה כדי להסביר לחוקרים מה מיוחד כל כך בשטר. האישה סיפרה להם שמצידו השני של השטר הוקדשה לה ברכה בכתב ידו של הרב שפגשה אומן, וברגע שראו שאכן כך, הסיקו כי הוא זה שפרץ לביתה. היום הוגש נגדו כתב אישום לבית משפט השלום בבאר שבע.

"אין ספק שברכת הרב על השטר הפלילה את הגנב", הסביר קצין המודיעין והבילוש, רפ״ק אורן סבג. מפקד מרחב הנגב, תת ניצב פרץ עמר שיבח את עבודת השוטרים וציין כי זהו נדבך נוסף וחשוב במלחמה של המשטרה בפשיעה ובשמירה על בטחוני האישי של האזרח.

>> מה המשמעות של נ-נח-נחמ-נחמן מאומן?