יאיר לפיד, ילד גדול (צילום: שוקה1, מערכת מאקו 1)
יאיר לפיד. הישראלי האולטמטיבי? וואלה? | צילום: שוקה1, מערכת מאקו 1

בתקופה האחרונה, אולי שמתם לב, יאיר לפיד כותב קצת פחות בטורו ב-"7 ימים" על זוגתו שתחיה. עכשיו עומדת לנגד עיניו הבעיה האקוטית ביותר שידעה מדינת ישראל - הנושא החמור שלו הוא מקדיש שלל טורים וניתוחים מלומדים, הדבר שמבדיל בין בני החושך לבני האור לשיטתו, והדבר הנורא והמזעזע ביותר עלי אדמות: היהדות במתכונתה האורתודוכסית.

קצת קשה לי להיכנס לכל הטעויות המביכות של לפיד בפרשנות ההלכתית שלו, לבורות שהוא מפגין כלפי המקורות וכמובן גם לחלוקה הדיכוטומית שלו לטובים (חילונים או רפורמים) או רעים (דתיים), כי באמת שלא יהיה לכך סוף. אבל משהו בו מטריד אותי יותר מכל: שנאת הדתיים וכל מה שנודף ממנו ריח יהדות.

נכון שזה לא חדש ונכון ששנאת דתיים הייתה כאן מאז ומעולם, אבל אצל לפיד מדובר בעוינות מתעתעת. היא מתחפשת מאחורי מילים יפות, נאורות, מכובסות, כאלה שמכבדות לכאורה את אמונת הזולת אבל בפועל מכילות דחייה מהזן החשוך ביותר. טומי לפיד היה לפחות בוטה ושקוף. בנו אוחז בדעות דומות, אבל מסתיר אותן מבעד לשכבות הג'ל כדי להחדיר אותן באופן קצת יותר מתוחכם, יותר מתעתע.

לזכותו של לפיד ייאמר שלא פעם הוא אכן קולט עוולות בממסד הרבני. וכאלה, מן הסתם, לא חסרות. אבל רק אדם לא מתוחכם במיוחד ייקח דוגמאות ספציפיות, יכריז "כל הדתיים גנבים, כולם שקרנים", וינופף בסיפור כהוכחה ניצחת בכל פעם שינסו להסביר לו שיש בעולם תכלית ומשהו קצת מעבר.

חז"ל מתהפכים בקברם

אין תמונה
אולי באמת כדאי לך להעמיק קצת יותר בכתבים

מעבר להכללות גסות, לפיד מוציא דברים מהקשרם במקרים רבים. במקרים אחרים הוא הופך לפרשן לענייני יהדות מטעם עצמו ומנסה לשכנע אותנו שהוא מבין הרבה יותר מחז"ל, מהרמב"ם, ואפילו מבורא עולם. יש לו מערכת מוסר ליברלית משלו, וגם אם היא מנוגדת לציווי האלוקי - הוא-הוא החכם הגדול מבחינתו. ויש אנשים שלא ממש מבינים את חשיבות חז"ל וגדולי הדור, ומתרשמים מדעותיו המנומקות-לכאורה אך חסרות הביסוס.

באחד הטורים שלו על חתונות אזרחיות, למשל, הוא העניק פרשנות מסולפת לדבריו של הרמב"ם והסיק מכך - באופן די מצחיק לכל מי שמכיר קצת את השקפתו של הרמב"ם - שלא צריכים את הרבנות כדי להתחתן. אם לפיד הוא חסיד כה אדוק של הרמב"ם - אני מציע לו שיעמיק עוד בכתביו ויגלה מה כתב, למשל, על חילולי שבת או על אפיקורסים. 

סביר גם להניח שהרמב"ם, איש הלכה מובהק, לא היה מאושר מהעובדה שיאיר לפיד מחתן זוגות באופן לא הלכתי בעליל, אבל זו דרכו של לפיד: הוא מנסה לשכנע אותנו שהיהדות האורתודוכסית כיום היא עיוות שלא תואם את העבר, וכדוגמאות ניצחות מביא ציטוטים של חז"ל בעוד שהוא מוציא אותם מהקשרם באופן המתעתע ביותר. ושוב, אם לפיד כל כך אוהב את התלמוד והפלפולים - שיציץ לרגע וילמד מה אומרים חז"ל על, נניח, חשיבות שמירת הכשרות. אז או שהם ברי סמכא - או שלא. שיחליט.

לפיד יכול לכתוב עד מחר מאמרים משותפים עם רבנים מאוד מסוימים ולשחק אותה אוהב דתיים (ובמיוחד כאלה שמכופפים את דעותיהם ומיישרים איתו קו), אבל בפועל הוא מנסה כל הזמן לדרבן לשלילת זכויות הדתיים, ובעיקר החרדים: לא לאפשר להם חינוך על פי השקפת עולמם, לא להעביר להם תקציבים עבור צרכיהם הייחודיים והלגיטימיים ובקיצור - לעשות הכל כדי שהם יתיישרו עם ההשקפה הלפידית האבסולוטית. הוא הרי הישראלי האולטימטיבי, שבפועל מבטא השקפות רפורמיות שנוגדות את דעת רוב הציבור - אבל זה לא מפריע לו למצב את עצמו כ"קול העם".

ולמה שאני אממן הצגות בתל אביב? 

יונה מצגר מטיף בפניי ילדים (צילום: אור גץ)
חינוך מיני כן וחינוך חרדי לא? | צילום: אור גץ

אחת הטעויות הגדולות של לפיד ושכמותו בעניין מימון החרדים היא נקודת המוצא שכולם בחורי ישיבות. קודם כל, רובם המכריע של החרדים שאני מכיר עובדים לפרנסתם. צריך גם לזכור שכמעט כל העסקים בבני ברק ובכל אזור חרדי אחר מוחזקים על ידי חרדים המשלמים מס למדינה; מע"מ משולם על ידי כל חרדי הרוכש כל מוצר; המיסים מרכישת הדירות הנבנות בהמוניהן בשכונות ובערים החרדיות, עם שלל רווחי המדינה מכל הנלווה לבנייה, משולמים על ידי חרדים ככל אזרח; חלק נכבד מהעשירון העליון המשלם לא מעט מיסים הינו חרדי; מטבע זר בסכומים ניכרים מגיע לארץ על ידי הישיבות, וכן הלאה. 

נכון, ישנו מספר מסוים של תלמידים - בחורים ואברכים - העוסקים בנכסי הרוח של עם ישראל. האם הם פחות ראויים לתקצוב ממשלתי מבני גילם העוסקים בחקר התרבות ההלניסטית או האינדיאנית באוניברסיטאות השונות?

המחשבה של לפיד מובנת לכאורה: למה שאני אממן לימודי תורה? למה שאממן תלמידים שלא לומדים שברים דיפרנציאליים? למה שאממן מקוואות? ובכן, גם אני משלם מיסים ואני רוצה לשאול: למה שאני אממן ספורט ישראלי? למה שאממן איזו הצגה שבקושי מביאה 30 איש באיזה תיאטרון תל אביבי? למה שאממן את ערוץ 1 המשמים דרך כספי האגרה? אולי כי אני מבין את מה שלפיד ממאן להבין: אנחנו חברה, וחברה מורכבת מגוונים שונים. כמו שאני מממן את צרכיו החילוניים, התרבותיים והנאורים, כך עליו לממן את צרכי אחיו המאמינים.

לפיד שוכח שיהדות היא לא רק פולקלור וטרנד חולף. החרדים - ואני כותב את זה כלא-חרדי אבל כאחד שחקר לעומק את עולמם - פועלים בדיוק לפי ציוויי האל. יאיר, מה לעשות, לא תוכל לשנות אותם. אולי תוכל להילחם בהם מלחמת חורמה, לגזול מהם תקציבים, לא להעניק להם חינוך כרצונם ולנסות ללמד את ילדיהם בעל כרחם שיעורי אומנות או ספרות כראוי לחברה "מתקדמת" - אבל זה לא יעזור.


2,000 שנה בגלות, ברדיפות וברציחות לא פוררו את העם הזה וגרמו לו להתנתק מההלכה ומהיהדות במשמעותה המקורית והלא מסולפת, אז בטח שלא מנחה "אולפן שישי". לפיד יכול לנופף בהישג אחד בולט בעקבות כל הטורים שלו: העלאת מפלס שנאת החרדים. כולי נפעם ונרגש. זה בדיוק מה שחסר לנו כאן.

פרשיית השבוע: אנחנו עם של ניג'סים - עד כמה התלוננו בני ישראל במדבר?

כך גילתה ליטל קפלן שיש לה סוג של סינדרום ירושלים, ושאין לה שום בעיה עם זה