טי רקס (צילום: AP)
האם בני אדם ודינוזאורים הלכו זה לצד זה? ברור שלא | צילום: AP

מאז החל המדע לספק הסברים לתופעות עליהן נכתב בספרי הקודש, המדע והיהדות מתעמתים. לאורך שנים רבות ניצתו וויכוחים בין משכילים חילוניים לאנשי רוח חכמים בסוגיות ליבה עקרוניות כמו מתי נוצר העולם, האם האדם התפתח מהקוף ועוד.

אחד הרבנים הפעילים בוויכוח הזה בישראל, הוא הרב זמיר כהן ממרכז "הידברות". לראייתו, האמת נמצאת בתנ"ך ובכתבים היהודיים המאוחרים יותר, ואין בסיס לניסיונות להוכיח, למשל, שמוצא האדם מן הקוף ושהאבולוציה הובילה את המין האנושי למה שהוא היום במשך מיליוני שנים.

תפיסת עולם זו מוצגת בספרו החדש של הרב כהן, "המהפך 2 - מיתוסים בקריסה", שכבר על כריכתו מוצהרת המסקנה: "המדע מתעדכן בהתאם לתנ"ך ולתורת הקבלה". כדי להבין טוב יותר את משמעות הדברים, המובאים בספר, פנינו לתומר פרסיקו, דוקטורנט, מרצה באוניברסיטת תל-אביב ומומחה לדתות, החוקר בכלים מדעיים את הדת.

"הספר מתאים למי שדוחה ערכים כמו חשיבה ביקורתית, חופש בחירה ושוויון"

"באופן כללי, יחס הדת למודרניות מתחלק לדחייה או קבלה", אומר פרסיקו. "הדחייה יכולה להיות של ערכים מרכזיים, כמו הפונדמנטליזם הדתי שדוחה את הדמוקרטיה והפמיניזם; והדחייה יכולה להיות גם של נגזרות הערכים האלה, כמו טכנולוגיה מדעית. יש אנשים, למשל, שלא נעזרים ברפואה המודרנית.

"רוב הדתיים מאוד היו רוצים להיעזר בטכנולוגיה הזו - באינטרנט, בטלפון הנייד, בפניצילין וברנטגן - אבל הם נמצאים בבעיה, כי הם רוצים לדחות ערכים כמו חשיבה ביקורתית, חופש בחירה ושוויון בין כל בני האדם. אם הם ישתמשו בכל הפיתוחים הטכנולוגיים הללו הם עלולים להבין שהתרומה שלהם מאוד חיובית. לאנשים האלה כהן מנסה לתת מענה".

"הספר לא נוגע במסקנות המורכבות של חקר המקרא"

רוב הדתיים בימינו מאמינים מתוך בחירה, ברמה כזו או אחרת, למעט דתיים הנולדים בעולם מבודד, כמו מאה שערים, מבהיר פרסיקו: "אני יכול לבחור להאמין, או להפסיק להאמין, ואני צריך להשתמש בשיקול דעת, השוואה וחשיבה ביקורתית, כך שאי אפשר להתחמק מהצורך שלנו להתמודד עם החשיבה והמסקנות שלנו.

"המשבר גדול", מסביר פרסיקו, "מכיוון שהחשיבה מובילה למסקנות, שהאמונה לא יכולה לעמוד בהן. מחקר המקרא, למשל, מוביל למסקנה שהתנ"ך אינו יחידה אחת, שהורדה קומפלט, מהר סיני על ידי משה, אלא טקסט שחיברו אותו כמה אנשים, לאורך שנים רבות. כהן לא נכנס למקום המורכב והקשה הזה. הוא מתעסק בדברים יותר פשוטים ומנסה לתרץ אותם.

"כהן משתמש בשפה מדעית, ומנסה להפנות את המדע נגד עצמו; להסביר בצורה רציונאלית איך המדע טועה. לצורך כך הוא מסתמך על כל מיני מחקרים שגויים ודי מגוחכים, אבל מבחינתו, ומבחינת הקוראים שלו, הם מספקים מענה מספק למתקפה של המדע על האמונה".

"המיתוסים חשובים אבל אסור לפרש אותם מילולית"

אין תמונה
"המיתוסים חשובים אבל אסור לפרש אותם מילולית"

הרב כהן השקיע לא מעט כסף בהוצאת הספר, בן 300 העמודים, המודפס על נייר איכותי ומכיל תמונות רבות. חצי ממנו מוקדש לתורת האבולוציה, ולניסיונות להפריכה. הרב מטיל ספק ביושר המדענים וטוען שאם מוצא האדם מהחיות, הדבר עשוי לעודד אותו לפרוק עול ולבצע פשעים לטובתו האישית. כמו כמעט כל בני האדם הנוהגים כך מקדמת דנא – התנהגות שאפילו התנ"ך מתעד רבות.

כפי שמציין פרסיקו, כהן מביא בספר ציטוטים מדעיים רבים ומסקנות מחקרים שונים, המערערים את התפיסות המקובלות של המדע. הרב כהן משתמש בתמונות של עין אנושית ועין של פיל כדי להמחיש את הקרבה הפיזיולוגית, שלדבריו פוגמת בשלמות תורת האבולוציה, שכן איך אנו כה דומים לבעלי החיים אם אין יד מכוונת?

פרסיקו מערער על התפיסה של הרב כהן אך מציע לא לבטל לחלוטין את הכתבים היהודיים: "כדי להאמין בפן היותר עמוק והמיסטי של החיים לא צריך להאמין שמשה קיבל את התורה במעמד הר סיני, או שהעולם נברא בשבעה ימים. אלו מיתוסים חשובים עם משמעות גדולה, אבל לא משמעות מילולית. הניסיון להיאחז במשמעות המילולית מוביל למבוי סתום ולהסתבכות עם סתירות פנימיות, שבגללן אנשים מפסיקים להאמין.

"המשמעות האמיתית של בריאת העולם בשבעה ימים", מדגים פרסיקו, "היא שהאל הוא טרנסנדנטי, כלומר מעל ומעבר לעולם; הוא לא חלק מהעולם ולכן ברא את העולם יש מאין. אני אוהב אל שנמצא בתוך העולם אבל זו משמעות המיתוס, וזו משמעות עמוקה.

"למיתוסים ולסיפורים האלה - לפסוקים - יש משמעות מאוד עמוקה, ואני חלילה לא רוצה לזנוח אותם ולמחוק אותם, אני מרגיש קשור אליהם, וחלק מהחיים שלי נבנה על ידם, אבל אנחנו צריכים להבין אותם במשמעות אחרת מזו הכתובה".

>> סקירת הספר "המהפך 2"
>> איך בוחרים בין המדע לדת?