מאיר עוזיאל
מאיר עוזיאל. תנ"ך זה כיף | צילום:

השבוע תחל במרכז ברודט בתל אביב סדרה של שלושה ערבים סאטיריים בשם "התנ"ך והכותרת הראשית" שיזם הפובליציסט מאיר עוזיאל. יחד עמו יופיעו בערבים אלה קובי אריאלי, בוקי נאה, גיל קופטש אורי אורבך ואחרים. החבורה הגברית הזו תנסה לבדוק מה היו חושבות עלינו היום דמויות מהתנ"ך ומה אנחנו היינו חושבים עליהם. מה היה אומר מבקר המדינה על ארמון שאול ואלף נשותיו, איך נביא זעם היה מרכיב ממשלה, והאם אכילת בשר עוברת על האיסור "אל תרצח"?

"אני לא דתי" אומר עוזיאל, שסבו היה הראשון לציון, בן ציון מאיר חי עוזיאל, “אני רק חושב שהמסורת והתנ"ך הם כיפיים, וכדאי להתייחס אליהם בכיף ולא בכובד ראש. התנ"ך עצמו מלא כבר בסאטירה גם ככה, למשל "משל האטד"- השיח שלא נותן פרי הולך למלוך על עצי הפרי- מי שמולך זה האפס, הגורנישט”.
בכלל, נראה שעוזיאל לא ממש מרוצה ממה שקורה במדינה היום, ויש לו הרבה מה להגיד על הפוליטיקה מלאת האטדים שלנו. "הערב הראשון בסדרה נקרא- שחיתות מאז ולתמיד. לא צריך להגיד הרבה מעבר לזה. אנחנו חיים בתקופה בה הפוליטיקאים שלנו מושחתים. נדבר על שחיתויות בתנ"ך, חטאים בתנ"ך, וננסה למצוא את סיפורי הפשע היהודי המאורגן מהתנ"ך ועד אולמרט”.

התנ"ך והכותרת הראשית
התנ"ך והכותרת הראשית. שחיתות מאז ולתמיד | צילום:

הבחירות הסמוכות יתפסו בוודאי חלק לא מבוטל בסאטירה הזו. שניים מחברי הפאנל - גיל קופטש ואורי אורבך, אף רצים השנה לכנסת (קופטש עומד בראש "עלה ירוק" ואורבך חבר ב"הבית היהודי"). "הערב עם קופטש ואורבך תוכנן לאחרי הבחירות, לא רצינו שיחשדו בנו בתעמולת בחירות. נקווה ששניהם כבר יגיעו כחברי כנסת".
אתה ידוע בדעותייך הימניות, הן יבואו לידי ביטוי במופע?
"כן, אני לא צוחק על התנחלויות ופעולה צבאית של הגנה עצמית באופן טבעי. אני לא מתעסק בזה, יש מספיק שיעשו את זה במקומי".
אז יש לך גבולות בהומור?
"לכל סאטיריקן יש את הקו האדום שלו. כל מי שיגיד שאין לו, משקר. יש בעיני דברים שראויים ללהג וביקורת ודברים אחרים שלא. לי אין דרייב לצחוק על התנחלויות. יותר מצחיק אותי אנשים שרוצים שיפנו התנחלויות אבל לא יתנו את ביתם למתנחל. השמאלנים אומרים שצריך להקריב בשביל השלום, אבל אף אחד מהם לא יהיה מוכן לעשות את זה. אבל אני חושב שזה יהיה ערב של הומור וכיף, אני לא אחסום את עצמי, אף פעם לא חסמתי את עצמי וגם שילמתי על זה מחיר".
איזה מחיר?
"הטור שלי לא מפורסם ב'מעריב' היום. ותראה את ההדרדרות של מעריב. אני לא אומר שזה רק בגללי, אבל אולי זה גם בגללי. ואני גם לא אקבל מחר תוכנית הומור בפריים טיים, שכבר הבטיחו לי פעם ולא קיימו. אם אתה בכיוון אחר מהדעות השולטות באליטה בתקשורת, תחסם. אני משתדל לפרוץ את הגבולות כל הזמן".