הרב אליהו אברז'ל, תצלום: שמואל אלבז, סוכנות ൠ"
"הכסף הזה אינו לשם שמיים ואסור לקבל אותו". הרב אברז'ל (צילום: שמואל אלבז, חדשות "24")
מדי שנה תורמים עבריינים ובהם גם ראשי ארגוני הפשיעה בישראל וחייליהם מליוני שקלים לחצרות רבנים, לרבנים באופן אישי, לבתי כנסת, לגבאים, לעמותות דתיות ואף דואגים למימון רכישת ספרי תורה לבתי כנסת ברחבי הארץ.

התופעה הזו הולכת ומתחזקת בשנים האחרונות, בעיקר בשל הקרבה בין רבנים לעבריינים בכירים שדואגים להעביר להם סכומי כסף תמורת ברכה או סיוע בעריכת טקסים דתיים. עד כה, כמעט אף גורם דתי לא העז לצאת נגד התופעה. לאחרונה הוציא הרב אליהו אברז'ל, ראש אבות בתי הדין הרבניים בירושלים, פסק הלכה חדש האוסר באופן גורם על רבנים, בתי כנסת, ישיבות, גבאים ועמותות דתיות לקבל תרומות מעבריינים.

"מדובר בכספי גזל, לא באזרחים מהשורה שעמלו קשות להשיג את הכסף ותורמים מרוחב ליבם. אלה עבריינים שגזלו כספים של בעלי עסקים בפרוטקשן, או קיבלו כסף מהעסקים שלהן בזנות (ניהול מכוני ליווי) או בבתי קזינו. כסף שהושג בפשיעה, על פי ההלכה אסור לקבלו", טוען הרב אברז'ל. לדבריו, גם ספרי תורה שממומנים על ידי עבריינים אסורים בהכנסה לבית כנסת ואסור על החזנים או הגבאים לקרוא בהם.

"אני מכיר רבנים רבים שעוברים על הרבה לאווים (עוברים על ההלכות), מגלגליהם עיניהם לשמיים ומקבלים כספים מהעבריינים למימון אורח חייהם", מסביר הרב אברז'ל "אבל הכסף הזה אינו לשם שמיים ואסור לקבל אותו".

פסק ההלכה הקודם של אברז'ל: גבר רשאי לקחת פילגש אם אשתו לא יכולה ללדת

>> בואו לדבר על זה בפורומים למשפט פלילי בפרקליטיIL