זמני השבת בבודפשט עבור שבת פרשת עקב, י"ח אב תש"פ 8.8.20 | Budapest - 

כניסת שבת | Shabbat entry -

19:38

יציאת שבתShabbat ends - 

20:59

60 שניות על יהדות בודפשט:

קהילה יהודית בבודפשט קיימת כבר מימי הביניים, אז היו היהודים בעלי משרות נחשבות ומכובדות בארמון בודה ובקרב האליטה. לקראת סוף המאה ה-18 החלה להיווצר קהילה יהודית גם בפשט בה גם נבנה בית הכנסת הגדול ביותר בעולם אותו ניתן למצוא גם היום. גם בימים אלה ישנה קהילה יהודית גדולה ופעילה בעיר המונה כמאה אלף איש ומפעילה כעשרים וששה בתי כנסת, חנויות כשרות, בתי חינוך, מקוואות ומוסדות קהילה שונים.

מוזיאונים ואתרים תיירותייים:

המוזיאון היהודי של בודפשט - המוזיאון היהודי בבודפשט שוכן במבנה בו נולד תיאודור הרצל, חוזה המדינה. במוזיאון תמצאו חפצים רבים הקשורים לחיי הקהילה היהודית ומדגימים את אורחות חייה כמו חפצי יודאיקה, תשמישי קדושה, אובייקטים עם עיטורים הקשורים במועדי ישראל ועוד. בנוסף, במוזיאון תערוכת צילומים מיוחדת שמציגה את קורות הקהילה היהודית של בודפשט בשנות השואה. שרידים של בית כנסת מימי הביניים גם מוצגים בחלק משטח המוזיאון. כתובת: VII. Dohány u. 2.

אנדרטאות לזכרו של ראול ולנברג - בסוף המאה העשרים הוקמו בבודפשט שתי אנדרטאות לזכרו של חסיד אומות העולם שהציל יהודים רבים מפני הצורר הנאצי. אחת מהן ניצבת בצד של פשט, בפארק של הקדוש סטפן בכתובת: XIII. Szt. István park, והשניה בצד של בודה בכתובת: II. Hűvösvölgyi út.

בית העלמין היהודי - בבית העלמין היהודי של העיר תוכלו למצוא קברים של רבנים מפורסמים, מצבות של דמויות מוכרות ואנשי תרבות. הביקור בבית העלמין באופן מפתיע יכניס אתכם דווקא לעולם מלא החיים שקיימה יהדות בודפשט לפני השואה, עם מגוון הדעות והסגנונות, השוני והדמיון של כל קשת הזרמים ביהדות. בנוסף קיימת במקום אנדרטה לקורבנות השואה וקיר זיכרון.

פסטיבל התרבות היהודית של בודפשט - אם התמזל מזלכם ואתם מבקרים בעיר בסוף הקיץ ובזמן המתאים – תוכלו לחוות פסטיבל אמנויות יהודי מיוחד במינו שמתקיים מדי שנה מסוף חודש אוגוסט ועד תחילת ספטמבר, אותו מארגנת הקהילה היהודית בעיר ברובע היהודי. בפסטיבל תוכלו לצפון במגוון אירועי תרבות ואומנות בתחומים חדשים ואף לקחת בהם חלק פעיל. הפסטיבל מציג ערכים ומסורות יהודיות עתיקות באמצעות מחול, תיאטרון ועוד.

בית הכנסת הגדול, בודפשט
בית הכנסת הגדול, בודפשט | צילום: ויקיפדיהבתי כנסת: 

• בית הכנסת הגדול בית כנסת עצום בגודלו שנבנה באמצע המאה ה-19, אז גם נחשב לבית הכנסת הגדול בעולם. היום הוא נמצא במקום השני והמכובד, אולם עדיין נחשב למרשים ביותר בזכות הסגנון הרומנטי שלו, הקשתות, הכיפות והחזית שבולטים בעיצובם האוריינטלי. אולם בית הכנסת יכול להכיל כ-3,000 איש והגודל שלו ממחיש את העוצמה של קהילת בודפשט בשנותיה היפות. בערבי שבת ובשבתות בבוקר נערכות במקום תפילות שבת. כתובת: VII. Dohány u. 2-8.

בית הכנסת האורתודוקסי - קזינצי – בית הכנסת נבנה בתחילת המאה ה-20 והיום נעשים מאמצים גדולים כדי לשמר אותו ולשפץ אותו. בית הכנסת עצמו פעיל ובמקום ישנה גם ישיבה חסידית ואף חופה ישנה ששימשה לחתונות רבות של הקהילה היהודית בעיר בעבר. המקום סגור למבקרים בימי שישי ובשבתות. כתובת: VII. Kazinczy utca 29-31.

בית הכנסת רומבך – בית הכנסת ששימש את היהודים האדוקים ביותר ומעוצב בצורת מתומן בהראת כיפת הסלע בירושלים. בסמוך לבית הכנסת ישנה אנדרטה לכבוד צ'רלס לוץ שהיה חסיד אמות העולם והציל יהודים רבים בזכות היותות קונסול שוויץ בעיר. כתובת: Rumbach Sebestyén u. 11-13.·

בתי חב"ד:

• Cong. Chabad of Ofen-Obuda
Lajos utca 163
Budapest, 1036 Hungary

Keren-Or Chabad Israeli Center | Lubavitch of Hungary
Karoly Krt 20
Budapest, 1052 Hungary

Open University for Judaic Studies in Hungary 
Wesselenyi Utca 4
Budapest, 1075 Hungary