רבי אהרון טייטלבאום, האדמו"ר מסאטמר (צילום: כיכר השבת)
"הדברים שלו הם בושה". רבי אהרון טייטלבאום, האדמו"ר מסאטמר | צילום: כיכר השבת
זעם בעולם החרדי על דבריו הקשים של האדמו"ר מסאטמר שהאשים את הורי הנערים שנרצחו, גיל-עד שאער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל, במותם. האדמו"ר מסאטמר, רבי אהרון טייטלבאום, שמקום מושבו במונרו שבניו-יורק, הגיע אתמול לישיבה של החסידות הנחשבת לגדולה בעולם 'קרית יואל' והתייחס לרצח שלושת הנערים. הוא הדגיש בדבריו, שנאמרו יממה לאחר שהשלושה נקברו, כי האשמה על רציחתם מוטלת על הוריהם שהחליטו להתגורר בשטחים. בתחילה הוא הביע צער על מות הנערים  וקבע שיש להתאבל על מותם ולנחם את משפחותיהם, אבל מהר מאוד מצא את ה'אשמים' לכך מבחינתו.

הרב, שנאם במרבית הזמן ביידיש וחלק קטן בעברית, הסביר את דבריו הקשים. "עם כל הצער ועוגמת הנפש שיש באירוע כזה, חייבים להסתכל על הדבר הזה גם בראייה רחבה יותר וחכמה מתוך עיניים פקוחות בדעת תורה אמיתית... לדעתי, אין להורים להספיד את ילדיהם. עדיף שהם יחזרו בתשובה ויאמרו וידוי בבכיות של נוסח 'אשמנו, בגדנו וחטאנו' על שהם הלכו לגור וללמוד במקום של רוצחים חיות טרף. מי התיר להם ללכת לשם בין רוצחים מועדים וידועים? האם אין מקום אחר בארץ ישראל לגור וללמוד, רק בתוך כלוב של חיות? מי התיר להם להכניס את עצמם, בניהם ובנותיהם לגוב האריות, להפקיד את נפשותיהם ונפשות ביתו, הכל בגלל היצר הרע והתאווה שנקרא שלמות הארץ, ציונות מהדרין למהדרין".

בשלב זה, הרב חידד את דבריו בצורה קיצונית אף יותר: "חובה עלינו בצער לומר: ההורים אשמים. הם גרמו לרצח של בניהם ועליהם לשוב בתשובה".

"תעודת עניות"

דבריו של הרב עוררו סערה בציבור החרדי בישראל. אחד הרבנים תקף בחריפות את דברי הרבי מסאטמר. "הוא יושב לו בניו-יורק, על סיר הבשר, ובא להטיף לנו כיצד להתנהג בארץ ישראל כאשר החסידות שלו היא אנטי ציונית. הדברים שלו הם בושה ותעודת עניות", תקף הרב.

הרבי מצאנז, למשל, המתגורר בנתניה ונחשב למקורב לרבי מסאטמר, נשמע יותר מתון ומדוד בדבריו. הוא קרא לאחדות בעם, לנחם את ההורים ולעודד אותם ברגעיהם הקשים.

כתב 'כיכר השבת' שחשף את דברי הרבי מסאטמר, טוען, כי דבריו עוררו סערה ותרעומת בישראל ועוררו מחלוקת בין רבנים בכירים שאינם מסכימים עם דבריו הקשים והבוטים. "כמו בכל ציבור יש רבנים רבים שלא מסכימים עם הרבי מסאטמר והדברים הבוטים. למשל חברו הטוב הרבי מצאנז שחושב אחרת לגמרי ממנו. אני יודע על רבנים שהיו בהלם מדבריו של הרבי מסאטמר ותקפו אותו בחריפות", הסביר כהן.

>> הפעם הראשונה בה שמעתי אמא אומרת קדיש