סיינטולוגיה-טום קרוז וקייטי הולמס בטקס של כת הסיינ (צילום: אור גץ)
הפנים הנוצצות שמסתירות שיטות גיוס מניפולטיביות. טום וקייט קרוז | צילום: אור גץ

הסיינטולוגיה היא הכת הגדולה בישראל וחדרה לכל פינה בחיים הציבוריים. מאמיניה ברחבי העולם, בהם גם מפורסמים, עוברים היפנוזה מבלי שידעו זאת וסודותיהם מכונסים בתיקים חסויים.
עמותות המקדמות את האידיאולוגיה הזו הצליחו לחדור לגני ילדים, בתי סוהר, בתי ספר ואפילו לכנסת. לרוב אין לנו מושג שמדובר בארגונים סיינטולוגים ומסביב לכת יש קשר שתיקה - רוב נפגעי הכת מסרבים לדבר מרוב פחד.

"לאף אחד אסור לבקר את הארגון ואם יש לך קרוב משפחה שהעז לדבר נגד הארגון אז יגידו לך להתנתק ממנו", מספרת שרית, סיינטולוגית לשעבר. "הסיינטולוג חותם על התחייבות כספית שאם הוא אי פעם יספר את הסוד הזה הוא יהיה חייב עשרות או מאות אלפי דולרים וכולם מכחישים את זה".

הסיינטולוגיה מגדירה עצמה דת. בכיריה מבטיחים להביא את מאמיניהם לחופש רוחני מוחלט ולחיי נצח. "אומרים לך תשתחררי מהכסף. כסף זה רק מכשול בדרך להתקדמות רוחנית", מספרת שרית. "יש ארגון בסיינטולוגיה שהתפקיד שלו לגייס סלבריטיס".

החברים בחדשים בכת עוברים היפנוזה החושפת את פרטיהם האינטימיים ביותר: הרגלי מין, שימוש בסמים, בגידות וכל כתם אחר בעבר. הכל נרשם ונשמר בתיק סודי שמחזיקה הכת על כל אחד מחבריה.

צפו בתחקיר "אולפן שישי" החושף את דרכי הפעולה של הכת: שיטות גיוס מניפלטיביות, שיעבוד נפשי וכספי, ומלחמה בפסיכיאטריה.

תגובת העמותה לשגשוג וביטחון לכתבה:
"חוברת הדרך אל האושר נכתבה על ידי ל.רון האברד, כעבודה עצמאית ונפרדת מתכני הסיינטולוגיה. החוברת הינה תקנון מוסרי לא דתי ואינה חלק מהדוקטרינה הדתית של דת הסיינטולוגיה".

תגובת עמותת מגן לזכויות אנוש לכתבה:
"עמותת מגן לזכויות אנוש הוקמה על ידי ארגון הסיינטולוגיה ומטרתה לחשוף הפרות זכויות אדם בתחום בריאות הנפש ולהשיב לנפגעים את זכויותיהם. בכל פניות התנועה לאנשים וכן על כל דברי הדפוס שלנו מצוין במפורש שהוקמנו על ידי ארגון הסיינטולוגיה. אנו רואים בשימוש בתרופות משנות חשיבה ומקהות חושים על מנת לרסן אנשים - הפרת זכויות אדם. אנו רואים גם במקרי מוות במהלך אשפוז פסיכיאטרי ולאחריו, הפרת זכויות אדם. הסרט 'פסיכיאטריה - תעשיית המוות' הוא סרט תיעודי. כל מילה בו אמת, הנסמכת על מסמכים כתובים".

תגובת אלה שנר לכתבה:
"אילן היה אחד החברים הטובים ביותר שהיו לי. מותו וחסרונו ממלאים אותי צער עמוק עד היום. ביומו האחרון טיילנו טיול פרטי, לא היו לאילן שום סימני מצוקה מלבד מלמולים סתומים ואיש לא היה יכול לחזות שהוא הולך לפגוע בעצמו. אם הייתה איזושהי אינדיקציה למצב תחלואי, הייתי שולחת אותו מיד לרופא או למיון בבית חולים. המשטרה בחקירתה לא מצאה שום דופי בהתנהגותי וסגרה את התיק. כל מי שמנסה ללמוד מאירוע פרטי זה עלי או על הארגון שאני משתייכת אליו עושה שקר בנפשו".

אודטה שוורץ (צילום: מערכת מאקו 1)
"לא מגדירה את עצמי כסיינטולוגית". אודטה | צילום: מערכת מאקו 1
תגובת אודטה לכתבה:
"אני רוצה להבהיר שאינני מגדירה את עצמי כסיינטולוגית. אני כן לומדת לעיתים קורסים בטכנולוגיה הזו, אני מתמחה באיכות חיים וכל דבר בכל תחום ומקצה שעוזר לשפר אותם מעניין אותי עד כדי לדווח. לאורך השנים אפשר לספור על אצבעות יד אחת את התייחסותי לנושא".

תגובת גן פפה לכתבה:
"גן פפה אינו מלמד את ילדי הגן תכנים סיינטולוגים".

תגובת המרכז לסיינטולוגיה ישראל לכתבה:
"סיינטולוגיה היא דת. הכלים של הסיינטולוגיה מגבירים את המודעות והיעילות של האדם ומעניקים לאדם את היכולת לשפר מצבים בחייו האישיים. ארגון הסיינטולוגיה בחר בשיטת התרומות כשיטה העיקרית לגיוס כספים, מאחר וזוהי השיטה ההוגנת ביותר. יחד עם זאת, הארגון מציע לציבור שירותים ללא תשלום. אין שום שימוש בטכניקות של היפנוזה. הסיינטולוגיה מתנגדת לטכניקות של היפנוט ושטיפת המוח. כל אדם אשר נרשם לשירותים בסיינטולוגיה מיודע מראש שישנם תיקים אישיים אשר נשמרים בצורה דיסקרטית על ידי המרכז. הסיינטולוגיה נלחמת בנגע הסמים ומיישמת באופן קבוע את האמנה לזכויות אדם של האו"ם. הסיינטולוגיה מתנגדת לשיטות של דיכוי, איום ואלימות פועלת בשיתוף פעולה עם רשויות על מנת לשקם אסירים. היא מפעילה תוכניות כגון הדרך אל האושר בשאיפה לצמצם את מימדי האלימות. חלק מארגונים אינם בעלי תכנים סיינטולוגים. אף פעם ובשום מקום לא מסתירים שדת הסיינטולוגיה ייסדה את הגופים הפעילים למען זכויות אדם, או שהייתה קשורה להקמתם. באשר להתמודדות הסיינטולוגיה עם הביקורת נגדה, אנו טוענים כי לכל ארגון יש את הזכות להגן על עצמו מפני מעשים הפוגעים בשמו הטוב".

תגובת אלמנתו של אילן לכתבה:
"מצבו של אילן לא דרש התערבות רפואית. הוא מעולם לא לקח תרופות. ביומו האחרון הוא נסע עם אלה שנר לטיול והיא לא אמרה לי שהוא נסער".