זה קורה יותר ויותר: יש אנשים שעם סיבה, או לכאורה בלי סיבה, מבצעים במהלך חייהם שינוי כיוון. הם מתחילים לשאול שאלות קיומיות, מבררים מה זה אומר בעצם להיות יהודי, ומוצאים למעשה משמעות אחרת לחייהם.

בתכנית "בכיוון אחר", המשודרת מדי יום שלישי ב-23:00 בערוץ הידברות, מקיים העיתונאי דודו כהן שיחות עומק עם אותם אנשים שביצעו תפנית בחייהם, בודק מה גרם להם לבצע את השינוי הלא פשוט בדרך כלל, ובסופו של דבר - כיצד הם מסכמים את השינוי עד כה, מה היו הקשיים שבדרך, וגם - היכן בדיוק נדלק הניצוץ הראשוני.

"בבית עשינו קידוש, וגם ראינו טלוויזיה ביחד"

אין תמונה
תמיד ידעתי שאני מאמין, רק שלא ידעתי מה זה אומר בדיוק. אבי בניון

בתכנית הראשונה של "בכיוון אחר" מתארח אבי בניון, בן 33, נשוי פלוס שלושה ילדים, יליד ותושב באר שבע. הוא אומן ויוצר, וביומיום גם עובד עם אביו בשיפוצים. הוא הוציא עד היום שלושה אלבומים. הראשון יצא לפני תקופת ההתחזקות, והשני כבר נקרא "אברהם" - מן רמז עבה לחזרה שלו למקורות.

"אני חושב שזה תהליך שהתחיל אולי מגיל אפס, רק שאתה שם לב אליו בשלב יותר מאוחר", מספר בניון בתכנית. "תמיד האמנתי שיש בורא לעולם, לא חשבתי אחרת, רק שתמיד אמרתי שהדבר הזה יכול להתאים לסבא ולדור הקודם. לא הבנתי מה הקשר של זה ליומיום ולחיים המודרניים.

"דווקא בתכניות פרשת השבוע בטלוויזיה התחלתי לראות את החיבור של פרשת השבוע, של משה רבנו, לפני 3,300 שנה, לכאן ועכשיו. כל פרשה אני קולט איך זה מדבר אלינו, ואיך אפשר להוציא מזה דברים לחיים שלנו עכשיו. התחלתי ללמוד, לחפש מקומות שבהם אני יכול לקנות ידע ולהכיר מה זו באמת יהדות".

אמרת לי בתחקיר שתמיד ידעת שתחזור ליהדות. גם אני מכיר את התחושה הזאת. מה זה 'תמיד ידעתי'?
"זהו, תמיד ידעתי שאני אדם מאמין, רק שלא ידעתי מה זה בדיוק, כי בסביבה שלי לא תמיד היה מאיפה לקבל את זה. בבית עשינו קידוש, וגם ראינו טלוויזיה ביחד. כל מיני דברים שלא נראו לי כסותרים. בתקופה שאחרי הצבא התחלתי לקחת על עצמי ללכת לחפש. אני זוכר שהתחלתי להניח תפילין עוד בצבא, ואחרי הצבא קיבלתי על עצמי לשמור שבת, ולא ידעתי מה זה בדיוק לשמור שבת. התפללתי בבית, פתחתי סידור. באותה תקופה גם עמיר אחי הצטרף אליי, והתחלנו לשמור ביחד שבת. התחלנו ללכת ביחד, לחפש שיעורים איפשהו".

גרתם באותה תקופה ביחד בתל אביב, נכון?
"כן. היתה תקופה שבאמת עבדתי על האלבום הראשון שלי, ואז הייתי הרבה עם עמיר בדירה שלו, כי הוא עבד איתי ביחד. זו היתה תקופה שבה התחלתי להניח תפילין, ועמיר אמר לי תמיד כשהוא ראה אותי מניח תפילין, שנדלק לו משהו. הוא אמר במילתא דבדיחותא שהוא מתבייש שאחיו הקטן קם ככה, מניח תפילין בבוקר".

איך זה קרה, באמת?
"האמת היא שבהמשך עמיר התחיל ללכת לשיעורים ואני בעקבותיו, והשפענו אחד על השני כל הזמן".

בוא תשתף אותי בשיחות שהיו ביניכם.
"שיחות על דברים שברומו של עולם היו גם לפני החזרה בתשובה. תמיד ניסינו לחפור ולמצוא את המקור של הדברים".

ובהתחלה לא היו לכם תשובות?
"היו כל מיני תשובות שחשבנו שהן חכמות לאותה תקופה. אני זוכר פעם גם איזה ספר פילוסופיה למתחילים. חשבנו שאנחנו מדברים על דברים שברומו של עולם, אבל כשהגענו לבית כנסת ולשיעורים, והתחלנו באמת ללמוד קצת גמרא, ספר התניא וחסידות, הבנו שזו היתה ממש פילוסופיה ברמה הנמוכה ביותר. התחלנו לקבל קצת יותר עומק".

בהמשך, בניון מספר על העבודה היומיומית בתהליך התשובה, אחרי שמפסיקים לראות אורות גבוהים. "יש הרבה אנשים שמגיעים לתשובה בגלל איזושהי אופוריה, והם לא מוכנים לכך שזו הולכת להיות עבודה קשה מאוד. אני חושב שהדברים שעברנו בחיים הכינו אותי לסוג של תשובה שבאמת אני הולך לבנות קומה על קומה, ולא לרוץ קדימה אלא באמת לבנות את זה בצורה נכונה. אני יודע שזו עבודה קשה, והרבה פעמים ההתרגשות עוברת, ואתה נשאר רק עם העבודה האפורה של היום יום. של התפילות, של הקביעות. דברים שכשהאש הזאת נגמרת - ויש תקופות כאלה בחיים - אז אם אין לך את הכוחות הנפשיים שצברת מהתקופות היותר טובות, קשה מאוד לעבור את התקופות האלה".

בהמשך התכנית משוחח דודו כהן עם אבי בניון על העבודה בשיפוצים, ההצלחה המתונה של קריירת הסולו שלו, ועל האמירה שלו בעבר "אני לא יודע איך הייתי חי בלי היהדות".

"בכיוון אחר" משודרת מדי יום שלישי ב-23:00 בערוץ הידברות (אפיק 97 ב-Hot ו-Yes), ובמקביל גם כאן ב-mako, מדי יום שישי