עשרות אלפי חסידי ברסלב, חרדים ומאמינים נוספים יצאו לפני ראש השנה לאומן שבאוקראינה ויישהו שם עד יום כיפור. החסידים מגיעים לאומן כדי לפקוד את קברו של הרב נחמן מאומן ולהתפלל. על פי האמונה, מי שמגיע לפקוד את הקבר יכול לזכות בפרנסה, הצלחה, שידוך והבאת ילדים לעולם.

חרדים עם שאל באומן (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
בשנים האחרונות הקהילות הקיצוניות הורו לנשים ללכת כך. צעיר חרדי באומן | צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי

אבל השנה נראה מחזה חריג בשדה התעופה נתב"ג, בו התקבצו הטסים. רבנים מהזרמים הקיצוניים במגזר החרדי פקדו על חסידיהם לרכוש "שאלים", כדי שיוכלו להתמודד עם תופעת הפריצות, שעלולה להכשיל אותם ולגרום להם לבצע עבירה מוסרית. בימים האחרונים נראו בשדה התעופה מאות חסידים, בעיקר צעירים, שמגיעים כשהם חבושים בשאלים, כדי למנוע כל סיכוי להיתקל בנשים לא צנועות המגיעות לשדה ובאוקראינה.

השאל, מעין בד שחור המכסה את המגבעת ואת פניהם של החסידים, מונע מהם כל אפשרות להיתקל בנשים אוקראיניות הלבושות באורח לא צנוע ונמכר לחסידים במאה שקלים. הבד השחור משמש בשנים האחרונות כיתות וקהילות חרדיות קיצוניות בבית שמש ובירושלים שהתחרדו מאוד והורו לנשים, ובהן גם הילדות, לכסות את כל גופן. זו הפעם הראשונה שגם הגברים נראים כשהם עוטים אותם על פניהם.

"מדובר בלהיט, בעיקר חסידים צעירים שהחליטו להחמיר עם עצמם מבחינת ההלכה ולא לתת לשום סיכוי של פריצות לגרום להם להגיע לידי עבירה", הסביר ש', חסיד ברסלב שטס לאומן, "הם הלכו לדעתי רחוק מדי אבל זו זכותם. כל אחד מפרש את ההלכה לכל כיוון שהוא רוצה".

הסלקטורים והסלקטוריות בשדה התעופה התחילו להתרגל  למראה הזה והם משתדלים לגלות רגישות עם הנוסעים המכוסים בשאל ולברר איתם את כל הפרטים, מבלי שיידרשו לחשוף את פניהם.

>> לזמני כניסת צום יום הכיפורים