תפילות תשעה באב בכותל
תפילות תשעה באב. ארכיון | צילום: דניאל חדשות 2

למרות שתשעה באב הוא מועד שנחשב לדתי מאוד ובשונה מיום כיפור, מי שמגדיר עצמו כחילוני בדרך כלל לא יצום בו, עדיין יש לא מעט חילונים שמכבדים מאוד את היום ואת המשמעות החשובה הנלווית לו.

בסקר מיוחד שערך מכון המחקר "פאנלס" עבור mako לרגל ט' באב עולה, כי 66.6% מהישראלים כלל לא מקיימים את מנהגי תשעה באב, 26.8% מקיימים את כל מנהגי היום וכ-6.6% רק צמים. בפילוח הנשאלים לפי השכלה עולה, כי 51.3% מבעלי ההשכלה התיכונית ומטה מקיימים את כל מנהגי היום או צמים בלבד. בקרב בעלי השכלה אקדמית, רק 28.9% מקיימים מנהג כלשהו של ט' באב. 92.4% מהחילונים לא מקיימים בכלל את מנהגי היום וגם 38.3% מאלו המגדירים עצמם "מסורתיים"

אינפו תשעה באב
92.4% מהחילונים לא מקיימים בכלל את מנהגי היום

בט' באב מקומות בילוי, מסעדות, סופרמרקטים ועוד, סגורים על פי חוקי העזר העירוניים. בדקנו האם גם אלו שלא צמים היו רוצים לבלות ביום הזה וגילינו שהם בהחלט מכבדים את המסורת. 45.5% מהנשאלים ענו שהם מוכנים לוותר על בילוי ביום הזה, גם אם הדבר היה מותר על פי חוק. זאת, על אף שאינם צמים.

28.1% אמרו שלא היו הולכים לבלות, מאחר שהם צמים ו-14.2% אמרו שהיו יוצאים לבלות בשמחה. כשבודקים את הפילוח הנשאלים לפי מין, עולה כי אחוז גבוה יותר של נשים היו רוצות לצאת לבלות בערב תשעה באב, אם החוק היה מאפשר זאת (18.8% מהנשים).

אינפו תשעה באב 2
מוכנים לשים את הבילויים בהולד ליום אחד

כידוע לפי המסורת, חורבן בית שני נחרב בגלל שנאת אחים – שנאת היהודים בינם לבין עצמם. אבל מסתבר שאותה שנאה מבעבעת גם היום. בדקנו מה העמדה של הישראלים כלפי קבוצות האוכלוסייה בישראל. בתשובה לשאלה, מבין הקבוצות הבאות מאיזו קבוצה לדעתך החברה הישראלית הכי מסתייגת, ענו 36.8% מהנשאלים שהערבים הם הקבוצה ממנה מסתייגים הכי הרבה, צמוד מאוד במקום השני החרדים כש-32.8% מהנשאלים ענו שהם הקבוצה ממנה מסתייגים הכי הרבה. כל שאר הקבוצות שהצבנו בשאלה זכו לאחוזים נמוכים בצורה משמעותית.

גם בתשובה לשאלה הזאת הפילוח הדמוגרפי מביא תוצאות מעניינות. כך, בפילוח לפי השכלה בעלי השכלה אקדמית או על תיכונית הציבו את האוכלוסייה החרדית במקום הראשון ואת הערבית במקום השני. בעלי השכלה תיכונית ומטה, הציבו את האוכלוסייה הערבית במקום הראשון והחרדים זכו אצלו ל-11.8%, קרוב מאוד לאוכלוסייה ההומו-לסבית (10.5%). 

אינפו תשעה באב 3
בקרב בעלי השכלה גבוהה, החרדים ממוקמים גבוה יותר