זוג מחזיק טבעות בידיו (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
צעדים שנעשים על מנת לעדכן את רשימת "מעוכבי חיתון" (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

זוגות רבים המגיעים אל בתי הדין הרבניים לטובת הסדרת הליכי גירושין וסיום קשרי הנישואין חושפים לא אחת קיום יחסים מחוץ למסגרת הנישואין. מה שהם לא יודעים - ונחשף לראשונה באתר "כיפה" - הוא כי המידע שהם חושפים נשמר על ידי בתי הדין הרבניים, ששומרים את המידע ומנהלים רשימת בני זוג בוגדים ונואפים.

מדינת ישראל, באמצעות בתי הדין הרבניים, מנהלת רשימה בה מופיעים בני זוג שבגדו בבני זוגם. לפי המידע שהגיע לאתר "כיפה", מדובר על בגידות שלא נידונו בבית הדין על מנת להוכיח אותן, כי אם כאלה שעלו במסגרת הליך הגירושין. ישנם אף כאלה שכלל לא נרשמו בפרוטוקול הדיונים.

עוד נטען כי למעשה הגורם השלישי איתו לכאורה בגד בן או בת הזוג, שאינו צד בהליך הגירושין, אינו מוזמן לבירור בבית הדין, אך שמו נכלל ברשימה בקטגורית "בועל" - זאת מבלי שידע על כך.

צעדים אלו נעשים על מנת לעדכן את רשימת "מעוכבי חיתון", כשבמקרים בהם חושד בית הדין כי זוג מתגרש על רקע בגידה, הוא מבקש לקבל מידע אודות זהות הבוגד, שלאחר מעשה אסור להינשא על ידי בת הזוג. במקרים מסוימים, כך נטען בפני "כיפה", מעכב בית הדין את הגט על מנת שבת הזוג תחשוף את האדם איתו לכאורה בגדה.

בהנהלת בתי הדין מכחישים את המידע שהגיע לכיפה ומוסרים בתגובה כי "בית הדין אינו מחזיק בידיו רשימה הקרויה 'רשימת נואפים', אלא רשימה של אנשים האסורים להינשא מבחינה הלכתית, זאת בכדי להתריע ולהזהיר את הבאים להינשא לאנשים המצויים ברשימה זו“.

”כל האנשים שמופיעים ברשימה זו יודעו על כך מבעוד מועד, זאת לאחר שהנושא נבדק לעומקו ונמצא לנכון. לצד זאת, ישנם מקרים בודדים בהם הבדיקה הותירה מצב של ספק, וכאשר מגיע מקרה העוסק באנשים אלו, בית הדין בוחן את המקרה לאשורו“, נמסר מהנהלת בתי הדין.

עם זאת, לכיפה נודע כי בשבועות הקרובים תוגש עתירה לבג"ץ לביטול קיומן של רשימות מסוג זה.

>> הידיעה התפרסמה באתר כיפה

>> נומרולוגיה יהודית: האם אתם מתאימים זה לזה?

>> הרבנים הראשיים: "צריך להתחסן נגד פוליו"