יעקב נאמן (צילום: חדשות 2)
יעקב נאמן. מנסה לנהל מפעל ליהדות | צילום: חדשות 2

בניגוד לאיסלאם ולנצרות, דרכה של היהדות היא לא להכריח אף אחד להתגייר. רוצה לבוא בשערי היהדות ולהיות שייך לעם הזה? תפאדל, אבל קודם כל תעמוד בכמה כללים בסיסיים. שר המשפטים יעקב נאמן, לעומת זאת, חושב שמדובר בתהליך טכני בלבד: בא לך להיות יהודי? יאללה לרבנות, תחתום פה ופה ושלום על ישראל, והנה פתרנו את הבעיה הכי חמורה במדינה, לטענתו - בעיית גיור העולים החדשים.

העניין הוא כזה: המון עולים ממדינות חבר העמים שוהים בארץ אך לא מוגדרים כיהודים לפי ההלכה. הפיתרון, מבחינת נאמן, הוא לגייר אותם באופן "קל יותר". כמה פשוט זה נשמע. בסך הכל ממנים רבנים ששירתו בצה"ל כדיינים מתנדבים - ויאללה, לפס הייצור. רק אל תשכחו להביא איתכם ברקוד.

אין ספק שכוונותיו של שר המשפטים מגיעות ממניע חיובי - הבעיה הדמוגרפית היא אכן איום לא מבוטל על זהות המדינה היהודית. אבל השאלה היא איך פותרים את הבעיה, שנוצרה בגלל החטא הקדמון: העלאת רבבות גויים לארץ מבלי לבחון כראוי מי באמת יהודי, מי מחשיב את עצמו כיהודי למרות שאינו כזה לפי ההלכה, ומי אינו יהודי ובסך הכל רוצה לשדרג את רמת החיים שלו ולהיחלץ ממעגל המצוקה הכלכלית במדינות חבר העמים.

משום מה, את ממשלות ישראל בעשורים האחרונים זה לא תמיד עניין. רבים מהגויים שהצהירו בתקופת העלייה ההמונית של שנות ה-90 על איזה סבא-רבא מסתורי, שאולי גם היה יהודי מצד הדודה, התקבלו כאן בברכה מבלי שנבדק לעומק עד כמה הם באמת שייכים לעם היהודי ועד כמה הם זכאים לעלות מתוקף חוק השבות. היום הבדיקות אמנם מעמיקות יותר, אבל תוצאות חוסר ההקפדה מתקופת העלייה ההמונית עדיין ניכרות.

ובכן, יצא לי כבר להכיר כמה וכמה עולים גויים שהודו בפניי שהם "עבדו על המדינה", ביטאו את סלידתם מההוויה הישראלית, והגיבו בבוז לכל דבר שמזכיר יהדות (למרות שהצהירו על "יהדותם" כשעלו לארץ). כך יכול להיווצר מצב פרדוקסאלי שבו עולה חדש שברח מגויים צעירים ניאו-נאציים בגולה, נאלץ להיתקל בהם כשכנים, דלת מול דלת, דווקא כאן. 

כמובן שאני לא מדבר על עולים יהודיים לפי ההלכה שלא שומרים מצוות, ואני מכבד אותם בדיוק כמו שאני מכבד כל חילוני באשר הוא. אבל אם יש עולים (מרוסיה, מאתיופיה או מארה"ב, בכלל לא משנה) שהם גם לא יהודים, גם לא ממש סובלים את המדינה וגם חושבים שאני צריך לממן את סל הקליטה שלהם מכספי המיסים שלי - למה שאהיה בעדם? בשם ה"נאורות" או ה"ליברליות"?

אתה אולי יהודי, אבל לא באמת כשר

בית חב"ד בפושקאר (וידאו WMV: מהות החיים)
יהודי זה לא מה שאתה עושה, זה מה שאתה חושב | וידאו WMV: מהות החיים

ובכן, השר נאמן חושב שאם הוא יגייר - הבעיה תיפתר. אבל הוא שוכח דבר אחד קטן וקריטי: לפי ההלכה, עצם תוקף הגיור תלוי בכוונת המתגייר. יהודי היא הגדרה דתית, וכמו שאני לא יכול להגדיר את עצמי כקתולי, אלא אם כן עמדתי בתנאי הכנסייה הקתולית (ולא, נניח, בחוקי ממשלת הולנד או בריטניה), כך אף אדם שאינו יהודי אינו יכול להגדיר את עצמו כיהודי, אלא אם כן עבר את המסלול שקבעה היהדות עצמה להצטרפות אליה.

אם אדם קיבל על עצמו בשעת הגיור לשמור תורה ומצוות - הוא אכן יהודי לכל דבר. אבל אם בלבו עשה את זה רק בשביל לסדר לעצמו הטבות, או שמא כדי להתחתן עם יהודיה, או שמא מתוך אינטרס אחר שלא כולל בתוכו הצטרפות כנה לעם היהודי - הוא נשאר גוי. וכשהילדים של יעקב נאמן ירצו להתחתן עם אותו גוי מתוך מחשבה שהוא יהודי "כשר", בגלל שמישהו דאג לגייר אותו כחלק מפס ייצור - נקבל כאן סמטוחה של "יהודים" לפי דרגות שונות.

אם אתם לא יהודים מאמינים - זה בטח לא ידיר שינה מעיניכם. אבל יהודים מסורתיים יחרדו לגלות פתאום שבתם מביאה להם חתן שהוא "יהודי" לפי רישומי משרד הפנים, אבל גוי גמור לפי ההלכה ועל פי תפיסת הרוב המכריע של הציבור הדתי. במילים אחרות, מה שיקרה זה שהדתיים יסתגרו יותר בתוך עצמם וינהלו רישומי יוחסין עצמאיים, וכשצעיר חילוני מסורתי ירצה להתחתן עם מישהי שעל פי החוק החדש היא יהודיה, הוא יגלה בבואו לרבנות שהיא כלל לא. ומה עם כאבה של זו שאמרו לה שהיא יהודיה, ולפתע המציאות תסתור על פניה?

האם מה שאנחנו צריכים כאן הוא עוד כמה מאות אלפי גויים שיירשמו במשרד הפנים כיהודים (בזכות החוק חדש שמתכוון נאמן מתכוון להעביר), אבל מבחינת ההלכה היהודית כלל לא יחשבו כיהודים? האם מה שאנחנו צריכים כאן הוא שני סוגי יהדות - אחת "מקורית" ואחת שקרית וחסרת תוקף הלכתי בעיני כל מי שנצמד להלכה היהודית? האם אנחנו זקוקים לשלל פסולי חיתון, שאמנם יש להם תעודה של גיור, אבל כזו שאינה מקובלת על חלקים נרחבים בעם?

נכון שההלכה מקשה בעניין הזה - אבל זו ההלכה, ומטרתה בין השאר לסנן את המתחזים למיניהם. היא לא נועדה לתת לנו לעשות ככל העולה על רוחנו אלא דווקא לשרטט את המסלול. אם גיור בצורה מחופפת, שכולל הצטרפות לעם היהודי ברמה ההצהרתית בלבד ולא ברמה מעשית, לא נתפס כבעל תוקף בעיני ההלכה - שום חוק של ממשלת ישראל לא יוכל לשנות את זה.

לבעיה הדמוגרפית אין פתרונות קסם. גם אני לא יודע איך פותרים את הסבך, באמת קטונתי, אבל אני יודע איך לא: לא הופכים רבבות גויים ל"יהודים" כבמטה קסם, ומקווים שהכל יהיה בסדר. להיפך - כך תיווצר בעיה נוספת, שכנראה תוליד הצעה נוספת: להעלות עוד גויים "מגוירים", כדי שיהיה להם עם מי להתחתן. הרי ככה פותרים בעיות בארץ - מוסיפים להן חדשות.

פרשיית השבוע: האם טקס השפלת האישה בפרשה הוא מקרה אמיתי או אזהרה מאיימת?

האם אתם בטוחים שכל דבר שקורה מוביל לטוב? אפילו שוד ותאונת ציד?