זמני השבת בפריז עבור שבת פרשת ראה, כ"ה אב תש"פ 15.8.20 | Paris - 

כניסת שבת | Shabbat entry -

20:38

יציאת שבתShabbat ends - 

21:57

60 שניות על יהדות פריז:

בפריז תוכלו למצוא את אחת הקהילות היהודיות העתיקות והמפוארות שבאירופה. היהודים הראשונים הגיעו לצרפת עוד לפני המאה הראשונה לספירה, בזמן שהרומאים שלטו בארץ. כמו קהילות יהודיות רבות גם יהדות פריז ידעה עליות ומורדות לאורך השנים מבחינת מעמדה בקרב האוכלוסיה והשלטון. כיום, חיים בצרפת כולה מעל ל-600 אלף יהודים שנחשבים כבעלי זיקה משמעותית לדת ולעם ישראל.

כיום, מרבית היהודים בצרפת בכלל ובפריז בפרט הינם יוצאי אלג'יר וגם מדינות נוספות מצפון אפריקה כמו תוניס ומרוקו. יחד עם זאת ישנה גם אוכלוסיה אשכנזית ביהדות צרפת. בפריז עצמה ישנם אתרים רבים הקשורים למורשת היהודית וכן למעלה מ-100 בתי כנסת. 

מוזיאונים ואתרים תיירותיים:

המוזיאון לאמנות ולהיסטוריה יהודית - Musée d'Art et d'Histoire du Judaïsme - הרעיון להקמת המוזיאון ששוכן באזור המארה סמוך למרכז פומפידו, ברחוב rue du Temple 71. גובש בשנת 1986 לאחר הכשרת המבנה בו הוא שוכן כיום. במוזיאון תוכלו למצוא אוספים רבים המתעדים את ההיסטוריה של היהודים בצרפת מימי הביניים ועד להכרזת מדינת ישראל. במוזיאון תערוכות קבועות ומשתנות, כולל פירוט השערורייה הפוליטית המפורסמת של "פרשת דרייפוס" וכן ציורי אמנות של האמן היהודי-בלארוסי-צרפתי הידוע מארק שאגאל. כמו כן המוזיאון מציג אוסף מעניין של דגמי בתי כנסת מכל רחבי אירופה.

מוזיאון קרנוולה - Musee Carnavalet – אמנם המוזיאון עצמו מוקדם להיסטוריה הכללית של פריז, אולם חלקים ניכרים בו עוסקים ביהדות הפריזאית. שניים מחדרי המוזיאון עוסקים בדמויות יהודיות בולטות לאורך ההיסטוריה של העיר ביניהם ניתן למצוא את הסופר מרסל פרוסט, מחבר הספר "בעקבות הזמן האבוד". יחד עם אלה תוכלו למצוא בחצר המוזיאון אוספים ארכיאולוגיים, ציורים וצילומים של פריז לאורך השנים. המוזיאון שוכן באזור המארה היהודי.

הזווית היהודית של מוזיאון הלובר -  Louvre - מלבד המונה ליזה ועוד כל מיני יצירות אומנות יוקרתיות ומרהיבות שהופכות את מוזיאון הלובר לאתר חובה לתייר בפריז, יש בו גם יצירות ופריטים נוספים עם זיקה ליהדות. לצד התערוכות הכלליות תוכלו למצוא גם דלתות עתיקות ממערת המלכים בירושלים, יצירות עם מוטיבים תנ"כיים מתקופת הרנסנס ועוד. זאת לצד יצירות אומנות של יוצרים יהודיים שונים. 

האנדרטה למת האלמוני על קידוש השם - Memorial to the unknown Jewish Martyr - אנדרטה גדולה המוקדשת לקורבנות היהודיים ממלחמת העולם השנייה. היא מורכבת מגליל ברונזה ענק בצבע טורקיז עמוק עליו חקוקים שמותיהם של מחנות הריכוז וההשמדה, לצד אפר מגטו ורשה. לצד האנדרטה ניצב קיר זיכרון עשוי אבן עם גילופים המציגים סצנות מהשואה. ניתן להיכנס לבניין המרכזית בחזית המציג תיעוד אמנות יהודית, צילומים וציורים, בתקופת הכיבוש הנאצי.

כיכר פלאס דה ווז' - Place de Vosges - הכיכר העתיקה ביותר בפריז, אותה החלו לבנות כבר במאה ה-17 ושימשה למגורים עבור דיירים מהמעמד הגבוה. בבית מספר 7 במקום התגוררה בעבר השחקנית היהודית רחל. אם אתם כבר שם אל תוותרו על קפיצה למבנה הסמוך בו התגורר הסופר ויקטור הוגו, וחדריו משמשים כמוזיאון המספר על חייו ויצירותיו. 

מוזיאון הלובר, פריז
יש גם זווית יהודית. מוזיאון הלובר בפריז. | צילום: Valikdjan, Shutterstock


בתי כנסת: 

Tournelles synagogue – בית כנסת מפואר השוכן ברובע המארה והוקם בשנת 1876 כדי לשמש את הקהילה האשכנזית בעיר, אולם במחצית המאה ה-20 הוא הפך להיות משכנם של יהודים ספרדים, זאת בעקבות הגירה של יהודים רבים מצפון אפריקה. בית הכנסת מציג בנייה מיוחדת שנוצרה בסדנאות נפחות בסגנון נורמנדי וכן חלונות ויטראז' מרהיבים וצבעוניים לצד עמודים המייצגים את מגילות הברית עם כיתוב עברי. מדובר בבית הכנסת השני בגודלו בפריז. 

Agoudas Hakehilos Synagogue - בית הכנסת הוקם בשנת 1913 בסגנון נובו-ארט ושימש יהודים שהיגרו לפריז מרוסיה ורומניה. גם הוא שוכן באזור המארה היהודי. המקום מעוצב בסגנון ייחודי עם תקרות גבוהות, נברשות יוקרתיות, ספסלים ומנורות מברזל יצוק. בית הכנסת הופצץ בערב יום כיפור של שנת 1941 במלחמת העולם השנייה, ובשנת 1989 עבר שיפוץ מסיבי על ידי רשויות צרפת המשמרות את המקום. 

La Grande Synagogue de la Victoire - בית כנסת הגדול ביותר בכל צרפת כולה, אשר הוקם ונפתח לקהילה היהודית בשנת 1875. בית הכנסת שוכן ברובע תשע בפריז והוא בעל מבנה בעיצוב ביזנטי מרשים ביותר הכולל תקרות גבוהות, חלל פנימי רחב במיוחד ומקושט. כיום בית הכנסת פעיל עם מאות מתפללים קבועים, הן אשכנזים והן ספרדים, והוא נחשב לאחד מהמוסדות הדתיים היוקרתיים בקרב הקהילה היהודית במעמד הגבוה בפריז. 

בתי חב"ד:

Beit Loubavitch Centre Siège
8 Rue Lamartine
Paris, 75009 France

Beth Loubavitch Paris 15 North
2 Rue d'Arsonval
Paris, 75015 France

Beth Loubavitch Orteaux
59-65 Rue de Flandre
Paris, 75019 France

Beth Loubavitch Paris 1
Hotel Normandy
7 Rue de l''Échelle
Paris, 75001 France

Beth Loubavitch Paris 13
7 Rue Fernand Widal
Paris, 75013 France