זמני השבת בלונדון עבור שבת פרשת עקב, י"ח אב תש"פ 8.8.20 | London - 

כניסת שבת | Shabbat entry -

 20:08

יציאת שבתShabbat ends - 

21:34

60 שניות על יהדות לונדון:

הסיפור של היהודים בבירה האנגלית החל כבר לפני למעלה מאלף שנים והוא בעל היסטוריה מרתקת. למעשה, מצבם של היהודים בלונדון עבר טלטלות לאורך השנים שנעו בין מסעות צלב אלימים לבין תקופות של רווח ושוויון זכויות. החל משלהי המאה ה-19 גדל מאוד מספר היהודים באנגלית עקב הגירת יהודים ממזרח אירופה עקב הפוגרומים. בתקופת עליית הנאציזם לשלטון קיבלה יהדות אנגליה עוד תוספת ניכרת ומשמעותית. 

כיום הקהילה היהודית בלונדון נחשבת לאחד מהקהילות היהודיות הכי גדולות בבריטניה בפרט ואף באירופה כולה, והיא מונה כ-200 אלף יהודים שרובם מרוכזים בשכונות הצפוניות של העיר. הקהילה היהודית בלונדון מכילה בתוכה את שלל זרמי היהדות הזרם האותודוקסי המסורתי נחשב לזרם הגדול והמרכזי ביותר, אך ישנן גם קהילות נוספות המשתייכות לזרם הרפורמי או הליברלי.

מוזיאונים ואתרים מומלצים לביקור:

המוזיאון היהודי בלונדון -  המוזיאון היהודי בלונדון מציג את ההיסטוריה של יהדות לונדון לאורך השנים והתקופות השונות, עם תערוכות קבועות ומשתנות הסובבות סביב המסורת וההוויה היהודית. הגלריות השונות מציגות את החיים היהודיים בבריטניה לאורך ההיסטוריה בשילוב פריטים נדירים של יודאיקה ואומנות יהודית, תצוגה ייחודית בנושא מצוות המקווה וכן תערוכה בנושא השואה. המוזיאון שוכר בשכונת קמדן טאון (סמוך לשוק קמדן).

כתובת:  Raymond Burton House, 129-131 Albert Street ,London NW1 7NB

אזור האיסט אנד – אזור זה במזרח לונדון נחשב לרובע היהודי הישן בו התגוררו אלפי יהודים שהיגרו מרוסיה וממזרח אירופה ונמלטו מהפוגרומים בתחילת המאה ה-20. הגטו היה מאופיין בחיי עוני וצפיפות אולם אכלס קהילות רבות, בתי כנסת ומוסדות רווחה. רוב היהודים שחיו בגטו עסקו בחייטות ותפירה מכיוון שמדובר היה במקצוע שאינו דורש השכלה או הכשרה מסובכת. כיום האזור מאוכלס בעיקר במהגרים הודים ופקיסטנים לצד היפסטרים מקומיים והוא כולל אומנות גרפיטי, אמנות רחוב ושווקי מציאות. למרות כל אלו אם תשוטטו בסמטאות הצרות תוכלו עדיין למצוא זכר לכתובות היידיש ואפילו בית כנסת פעיל. 

קבר הרבי משאץ - בבית העלמין בלונדון תוכלו גם למצוא את קברו של האדמו"ר משאץ, ר' שלום מוסקוביץ' שהפך להיות מוקד ביקור פופולרי מאוד בשנים האחרונות. בצוואת האדמו"ר הוא הבטיח כי מי שיגיע לקברו בשכונת "אנפילד" בלונדון, ויקבל על עצמו קיום מצווה או לימוד תורה, יזכה לכך שהאדמו"ר יעשה עבורו השתדלות בעולמות העליונים. ההבטחה הפכה את המקום לאטרקטיבי ומושכת אליו מבקרים רבים. בלונדון תוכלו למצוא שירותי הסעות מסודרים לבית העלמין מדי יום שישי בבוקר.  

כתובת: Adath Yisroel Burial Ground, Enfield, London

בתי כנסת: 

בית הכנסת בוויס מארקס – בית הכנסת הפעיל הותיק ביותר בבריטניה שהוקם בשנת 1701 ושומר על המראה המקורי למעלה מ-300 שנה. עיצוב בית הכנסת המקורי הושפע מבית כנסת פורטוגזי באמסטרדם והעיצוב שלו נחשב ייחודי ויוקרתי. במהלך ימות החול בית הכנסת משמש כאתר תיירותי אולם בערבי שבת ובשבתות עצמן מתקיימות בו תפילות. 

כתובת: 4 Heneage Ln, London.

בית הכנסת סנטרל Central United Synagogue - בית הכנסת נמצא בשכונת פיצרוביה והוא סמוך לריג'נט פארק במרחק דקות הליכה בודדות מבית חב"ד בלומסברי.

כתובת: 36-40 Hallam St, Marylebone, London W1W 6NW

בית הכנסת Western Marble Arch Synagogue - בית כנסת השוכן סמוך להייד פארק, במרחק כעשרים דקות הליכה מבית חב"ד בלומסברי. 

כתובת: 1 Wallenberg Pl, Marylebone, London W1H 7BP.

Hendon United Synagogue - 

כתובת: 18 Raleigh Close, Hendon, London, NW4 2TA

Yeshurun Edgware - 

כתובת: Fernhurst Gardens, Edgware, Corner of Stonegrove, London, Middlesex, HA8

Mill Hill –

כתובת: Brockenhurst Gardens, London, NW7 2JY

 

הסיפור של תאי הטלפון האדומים
öéìåí: rf123, חדשות


בתי חב"ד ומרכזי יהדות:

Chabad of South Kensington - Jewish Student Centre
2A Queens Gate Place

Chabad of South London
St. Georges Rd., London
 SW19 4ED 42

Chabad Lubavitch of South London
Drake House
42-44 S. George's Rd


Aden Jews Congregation
127-129 Clapton Common