מסגד קטן בערבה-כוכבי הסדרה (צילום: mako)
המוסלמים הכי לא מוסלמים שראיתם בחיים. כוכבי הסדרה | צילום: mako

הסדרה הקנדית "מסגד קטן בערבה", שנחתה בשבוע שעבר בערוץ yes stars, זכתה ליחסי ציבור מצוינים ברחבי העולם, ולכאורה בצדק. הסיטקום החדש מלווה קהילה מוסלמית קטנה שמחליטה להקים מסגד בעיירה בדיונית כלשהי בקנדה, והעלילה מתרכזת בעורך דין לשעבר המשמש כאימאם ("אימאם זה כמו כומר או רבי, רק בצבע חום"), אשתו המתאסלמת, בתם היפה, כומר העיירה ושדרן רדיו גזען. תושבי המקום מגיבים בפחד לנוכחות הטרוריסטים בפוטנציה והדינמיקה בין שתי הקבוצות יוצרת שלל סיטואציות מצחיקות. טוב נו, עלק מצחיקות.

בקנדה, שאוכלוסייתה מתקרבת ל-32 מיליון בני אדם, חיים כיום כ-800 אלף מוסלמים (ובארה"ב השכנה מגיע מספרם ל-6 מיליון). הסדרה המדוברת הופקה על ידי רשת CBC, המקבילה הקנדית של ערוץ 1, שיזמה את הסדרה כדי "לחזק את החיים המשותפים של מוסלמים ולא-מוסלמים בקנדה". אלא שכחלק מהמדיניות הממלכתית, מינתה הרשת יועץ מוסלמי על מנת שיסנן תכנים שעלולים לפגוע במוסלמים. הסדרה, כך מתברר עד מהרה, כלל לא מנסה להיות סאטירה מושחזת, אלא מסתפקת בבינוניות של סיטקום מתקתק. וכמה אפשר לטחון שוב ושוב את דאחקת ה"מוסלמים=טרוריסטים" - פעם, פעמיים, שמונה פעמים בפרק?

יפים אך לא אמיצים

זרקא נאוואז, 41, קנדית ממוצא פקיסטני ואחת מיוצרי הסדרה, לא ששה לענות על שאלות קשות. ההתבטאות הנועזת ביותר שלה היתה בתשובה לשאלה מדוע בחרה ליצור סיטקום ולא סאטירה פוליטית: "הגיתי את הסדרה לאחר הפיגוע באוקלהומה סיטי. האמריקאים עצרו הרבה מוסלמים, עד שגילו שאופס! הטרוריסט הוא בכלל בחור לבן משלהם. בשלב הזה החלטתי להראות לעולם שהמוסלמים הם בסך הכל בני אדם רגילים ואנושיים".

מעבר לכך, קשה לחלץ מנוואז דעות בנושאים בוערים. היא מתגאה בהיותה פמיניסטית מוסלמית שהצליחה לשלב בין קריירה לגידול ארבעה ילדים, אבל מסרבת להודות שהיא יוצאת דופן או להתייחס לסוגיית דיכוי נשים במדינות ערב. בסדרה היא צוחקת על אנשים שמפחדים ממוסלמים, אבל לא מוכנה לנדב כמעט מילה על בעיית הטרור האיסלמי בעולם. כתב ה-cnn, שניסה להוציא ממנה אמירה כלשהי, כמעט איבד את שפיות דעתו כשנוואז התעקשה לומר לאורך כל הראיון: "אנחנו בסך הכל מנסים להצחיק. זו סדרה מצחיקה ולא יותר מזה".

מסגד קטן בערבה-באבֶּר סידיקי (צילום: mako)
כמו רבי, רק בצבע חום | צילום: mako

ובכן, מצחיקה היא לא הגדרה קולעת במיוחד. מדי פעם מתפלקת לתסרטיאים בדיחה טובה אבל רוב הדיאלוגים מעוררים ייאוש ושעמום. אבל כנראה שהנקודה המעצבנת ביותר ב"מסגד" קשורה לכך שהגברים והנשים בסדרה מתפללים יחד בכריעה משותפת על הרצפה, שהמוסלמית האדוקה ביותר היא רופאה פמיניסטית לוחמנית, ושהאימאם הצעיר והחתיך מסתובב נטול זקן וכיסוי ראש אבל חמוש בג'ינס ובטריקו מעודכנים. העובדה האחרונה הקפיצה את כתבת ה"טורונטו גלוב", מרגרט וונט, שהכריזה: "אם תמצאו לי על כדור הארץ אימאם אחד שנראה ככה, אני מוכנה להתאסלם, לשים עלי רעלה ולעלות על המטוס הבא למכה".