שעון מעורר (צילום: brandx pictures)
לא קמתם לקבל את התורה? לא מאוחר לתקן | צילום: brandx pictures

האגדה מספרת שביום שבו בני ישראל עמדו לקבל את התורה, הם לא שמעו את השעון המעורר וחרפו עד מאוחר. במקום לחכות בכיליון עיניים לספר שעתיד לשנות את חייהם ואת ההיסטוריה כולה, הם פשוט נמנמו, והאל נאלץ להעיר אותם בקולות ובברקים שהרעימו סביב הר סיני. כדי "לתקן" את חטא הישנוניות של אבות אבותינו, תוקן המנהג לא לעצום עין במהלך ליל שבועות, וללמוד תורה רגע לפני הקבלה השנתית של התורה.

הסבר נוסף לסיבה לתיקון שבועות הוא שבליל שבועות משול עם ישראל לכלה, שתוך כדי הלימוד מתקשטת בתכשיטים לקראת יום החתונה עם הקב"ה, שמתקיים למחרת ביום מתן תורה.

המנהג שזכה לכינוי "תיקון ליל השבועות", הפך בשנים האחרונות לטרנד אופנתי למדי שמשאיר אלפי יהודים ערים עד לזריחה. כנראה שהתיקון היה נהוג עוד מימי רבי שמעון בר יוחאי, והמקובל בוודאי היה מרים גבה או שתיים למראה התיקונים האלטרנטיבים שמתקיימים בימינו בכל בית מדרש פלורליסטי רענן.

ברחבי הארץ מתקיימים הפניניגים עם הרבה תורה ומעט שינה: בבתי הכנסת ובישיבות מתקיימים ערבי לימוד מסורתיים למעוניינים, בעוד שמקומות רבים מציעים אירועי לימוד אלטרנטיביים, הנה כמה הצעות.

על אהבה, תשוקה ומזרחית סקסית: בית מדרש עלמא

בשנים האחרונות, בית המדרש "עלמא" שומר על מסורת של תיקוני ליל שבועות מסוג קצת אחר, שמהווים חלופה חילונית לתיקון המסורתי. מדי שנה יש לתיקון נושא מרכזי, והשנה עומדים במרכז הארוס והאהבה. במקביל יתקיימו שני מושבים נוספים בנושא שיר השירים ומגילת רות. בין 21 ההרצאות השונות שיוצעו לכם במהלך הלילה: ד"ר חגי דגן וד"ר קציעה אלון ידברו על "המזרחית הסקסית משיר השירים", הסוציולוגית אווה אילוז וחוקר הספרות עמרי הרצוג ידונו על שינוי טבעה של התשוקה המינית מאז שנות ה-60, והמשוררים פרופ' זלי גורביץ' ומאיה בז'רנו ידברו על לשון האהבה בשיר השירים. במקביל יתקיימו סיורים במוזיאון, הפוגות מוזיקליות ומופע סיום חגיגי עם אנסמבל שם טוב לוי.

מתי ואיפה: 21:30 עד זריחת החמה (המופעים ובהרצאות במהלך הערב הן על בסיס מקום פנוי). הרשמה ורכישת כרטיסים באתר עלמא או בקופות המוזיאון: 03.6077020 לפרטים נוספים: alma@alma.org.il, .03.5663031

זוזיות חופים (צילום: jupiter images)
גם בשבועות אפשר לדבר על אהבה. זה מה שיחכה לכם במכללת עלמא | צילום: jupiter images

על אדם, חוה ומלאכים: בית אביחי

אחרי שבשנה שעברה הוקדש תיקון ליל שבועות לעיסוק באלוהים, השנה בחרו בבית אביחי להתרכז באדם. במסגרת ערב בינתחומי ישכב האדם באשר הוא על שולחן המנתחים וישאלו שאלות כמו "עפר ואפר או נזר הבריאה? עבד האל או בעל זכות בחירה? טוב או רע?", במטרה לקבל גם תשובות. במסגרת הלימוד ינסו הלומדים לבחון את השתקפות דמותו של האדם בתנ"ך, במדרש, בפילוסופיה, במדע, בהיסטוריה, במשפט ועוד.

בין שלל ההרצאות, הרב ירמיהו סטביצקי ישאל האם טוב לאדם שנברא וידבר על הדואליות שבין יכולתו של האדם להגיע לדרגת מלאכים או ליפול לתהומות. בלהה אליהו תדבר על 'ידיד נפש' – על מה שבין אדם לאדם. באולם אחר ד"ר בוזגלו ותלמידו אלי פיטקובסקי יערכו עיון פילוסופי בקשר שבין הפנים האנושיות לנשמה.

מתי ואיפה: בית אביחי, רח' המלך ג'ורג' 44, ירושלים. 23:00- 04:00. הכניסה על בסיס מקום פנוי. לפרטים: 02-6215300 ובאתר של בית אביחי.

מגילה, מדיטציה, ולאהוב את האחר: החברה למתנ"סים, חיפה

הצפונים שביניכם יכולים להינות מתיקון ליל שבועות שמארגנת החברה למתנ"סים בחיפה. הכותרת של התיקון היא 'ואהבת את הגר' כשנקודת המבט החברתית תופסת מקום מרכזי. לאורך כל הלילה, יתקיימו במקביל ובזה אחר זה, קריאת מגילת רות, הרצאות, שיחות, הופעות מוסיקליות, מדיטציות, הצגה וסרטי תעודה. הלימוד, יהיה סביב חוברת מיוחדת שהופקה ע"י החברה למתנסים, וכוללת את התכנים הדתיים, כגון מגילת רות, מתן תורה, קידוש ופרשנות למושגים מהמגילה, לצד תכנים מעולם החקלאות (חג הקציר, ביכורים) ותכנים חברתיים ('גמילות חסדים' , 'הגר והאחר', 'חסד'). החוברת מתובלת בשירים ישראלים מוכרים ובסיפורים עכשוויים מההווי הישראלי.

מתי ואיפה: מתחם האודיטוריום , שדרות הנשיא 142 מרכז הכרמל, חיפה. 21:30 ועד הזריחה. הכניסה חופשית.

מוזיקה, ריקודים וחגיגות: ורטיגו, כפר אמנים אקולוגי

בקיבוץ נתיב הל"ה הוקם כפר תנועה אקולוגי שמהווה את משכנה של להקת המחול הישראלית 'ורטיגו'. הכפר מציע תיקון ליל שבועות מסוג קצת אחר – תיקון בתנועה. התיקון יעסוק בנושא "צלם אלוהים" – היחס לגוף ולתנועה במקורות היהודיים. והוא בשיתוף עם בית מדרש לאמנים- מרכז למחקר וליצירה באמנות בניהולו של ברוך ברנר.

במסגרת הלימוד תוכלו לשמוע שיעור על כוחות הגוף על פי כתבי הסוד והחסידות. לפנות בוקר יתקיים שיעור שכותרתו "פרחה נשמתם" – שיעסוק במתן תורה כיציאה מהגוף וחזרה אליו. בין היתר, יתקיימו במהלך הלילה שיעורי תנועה ושירה משותפת של פיוטי החג. עם זריחת החמה מובטחת תפילה והתבוננות במגילת רות. בצהריים שאחרי תוכלו להשתתף בסדנא בה תלמדו טקסט מתורת הסוד ותתרגמו אותו יחד עם המנחים לשפת התנועה.

תיקון ליל השבועות הוא חלק מחגיגת מחול שתמשך יומיים שלמים ותכלול מופעי מחול, סדנאות וכיתות אומן לקהל הרחב, סדנאות רפרטואר, אימפרוביזציה, קול, טאי צ'י, ועוד.

מתי ואיפה: קיבוץ הל"ה, כפר האמנים האקולוגי, 17:30 – 7:00. אפשרות ללינה וארוחות מלאות במקום. להרשמה - 02-9900235 . לפרטים נוספים על החגיגה  ובאתר הכפר האקולוגי.

ילדים ישנים ולומדים מתדיינים: קהילת יקר

בקהילת יקר, קהילה אורתודוכסית מחד- ותל אביבית למהדרין מאידך, מזמינים אתכם לערב שכולל הרצאות ולימוד עצמי. הדגש במקום הוא על לימוד אינטימי, ובמקום הרצאות פרונטליות, תוכלו ליהנות משיעורים שבהם תוכלו לקחת חלק פעיל. מדובר בקהילה שמשרה אווירה פלורליסטית למדי, כך שאם תרצו, תוכלו גם ליהנות מאווירת לימוד פחות אלטרנטיבית, אבל במקביל להרגיש מאוד בנוח בלי קשר למאין באתם ולאן אתם הולכים.

פעוטה על מיטה מביטה למצלמה וברקע ילד בפסים שוכב (צילום: Weekend Images Inc., Istock)
תביאו גם אותם, יהיה שמח | צילום: Weekend Images Inc., Istock

אחד היתרונות הגדולים בלילה של יקר הוא שאפשר להביא ילדים קטנים. בשעה 22:00 יזכו הילדים לשיעור מפי רב הקהילה, הרב יהושוע אנגלמן, ומיד לאחר מכן יוצע לילדים אזור שינה על מזרונים ושטיחים. בלילה יתארחו בקהילה הרב אביה הכהן ואשתו ד"ר אלישבע הכהן. הרב אביה יעסוק בשאלה המעניינת – האם רות הגיורת הייתה מתקבלת על ידי בית הדין הישראלי של ימינו? בהמשך יענה על שאלה יותר יסודית – האם התורה רוצה שנחגוג את חג מתן תורה? במהלך הלילה יתקיימו במקביל גם שיעורים בצרפתית ובאנגלית. בארבע וחצי לפנות בוקר תזמרו פיוטים, תתפללו שחרית ותקראו מגילת רות.

מתי ואיפה: יריחו 6 תל אביב, הכניסה חופשית. לפרטים ולהרשמה לסעודה: 03-5463555

נשארים בבית: תיקון עצמי

למקרה שלא מתחשק לכם לכתת את רגליכם בחיפוש אחרי תורה שלעוסה בפיהם של אינטלקטואלים שונים ומוגשת לכם ארוזה באריזה יפה, אתם מוזמנים לקפוץ לבית הכנסת הקרוב לבתיכם, או אפילו לשבת בבית ממש, וללמוד בכוחות עצמכם תורה.

מומלץ לקבוע עם חברים או אפילו חבורה קטנה, וללמוד ביחד, כדי שהלימוד יהיה יותר נעים ומעניין. אתם יכולים לבחור נושא שעניין אתכם תמיד, או סתם לבחור ספר או מגילה – ספר איוב, קהלת, תהילים או מגילת רות למשל, ולנסות להבין מה הולך שם. תוך כדי קריאה נסו לראות איפה הטקסט נוגע לכם לחיים העכשויים שלכם, אם בכלל.

למטיבי הלכת אנחנו מציעים ללכת על כל הקופה ולקרוא את התיקון המיוחד לליל השבועות. מדובר במעין נוסח קבוע שהוא תקציר מזורז של כל התורה שבכתב והתורה שבעל פה. מעין אסופה גדולה של פסוקים- 'חטיפי' תורה, התחלות וסופים של כל פרק, קטעים מהמשנה מהגמרא ועוד. התיקון לא מאפשר להתעמק בשום דבר, אבל הוא מעניק חוויה של טעימה מכל התורה כולה. מה גם, שמיוחסות לו סגולות כאלה ואחרות. וסגולות זה אף פעם לא רע. את התיקון אפשר לקנות בחנויות תשמישי קדושה. קחו בחשבון שזה לוקח כמה שעות. ורק מעטים שורדים עד הסוף. תיקון נעים.

>> הטלנובלה של רות המואבייה: איך זה שממקבצת נדבות יצא דוד המלך?