השבוע מתארח בתכנית "בכיוון אחר" בערוץ הידברות (97 בהוט ויס) זוג, בנימין וקרן גומל. בנימין נולד למשפחה נוצרית בברזיל תחת השם סברינו אדוואלדו דה סילבה גומז. מנער שגדל בבית יתומים הוא הפך להיות אלוף ברזיל לאגרוף במשקל כבד ולמדריך קפוארה מצטיין הידוע בשם 'פרופסור קסיקי'. במסגרת עבודתו נבחר בנימין מתוך 30 מדריכים למשימה מעניינת: ללמד את הישראלים קפוארה. הוא השתלב מהר מאוד בחיים התל אביביים ואף שיחק בסדרה 'חצויה'. חלום שחלם גרם לו להתגייר ולהפוך ליהודי שומר תורה ומצוות.

במקביל, קרן היא ישראלית שנולדה בארץ למשפחה מסורתית. המסע שלה כלל מגורים באוסטרליה וקריירה כנהגת אמבולנס במד"א. לאחר שחזרה ליהדות הצטרפה לצוות ההפקה, כאן בערוץ הידברות. כתבה שהתפרסמה על בנימין במגזין הידברות עוררה את תשומת ליבה, או יותר נכון את תשומת ליבה של דודה שלה, ובחודש שבט הם עמדו מתחת לחופה.

אתם נוחתים פה היישר מהשבע ברכות שלכם. איך ההרגשה?
בנימין: "הרגשה מדהימה. זה דברים שאי אפשר להסביר במילים, בעברית שלי. זה לא משהו שניתן לתאר מה זה הדבר הזה, מה זה חתונה, מה זה השבע ברכות, איזה דברים, איזה מתנות אלוקים יש לעם ישראל. רק מישהו שבא מבחוץ שחי את מה שחי יודע שבאמת הגיע לדבר גדול, לדבר הטוב באמת".

בנימין, נולדת למשפחה נוצרית בברזיל, בגיל צעיר מאוד התייתמת משני ההורים שלך. אבא שלך נפטר כשהיית בן שנתיים ואמא שלך נפטרה כשהייתה בן תשע. עד היום אמא שלך היא גורם מאוד משמעותי בחיים שלך. מה אתה זוכר ממנה?
"אלוקים זיכה אותי לזכור לטווח ארוך. חצי מהחינוך שלי זה דברים שלמדתי מאמא. כמו לעשות טוב לאחרים, לסלוח, דרך ישרה, תמיד להיות כמה שיותר הגון, כמה שפחות לסמוך על בני אדם ותמיד לדעת שאם הדרך קשה ביותר - רק הוא, אלוקים, יכול באמת לעזור ולהציל אותך. ואם יש לך איזו צרה - תפנה לבורא עולם והוא יעזור לך מיד".

מי היה בורא עולם בשבילך?
"אלוקי ישראל. אמא שלי אומרת שישראל הם עם מיוחד שאלוקים בחר. היא הייתה מספרת הרבה דברים על אברהם, יצחק ויעקב".

איך היא הגיע לזה בכלל? זאת אומרת, היא גדלה בחינוך מן הסתם שלא היה יהודי.
"יהודים שאינם מקיימים תורה ומצוות - אין להם את כל ההתלהבות וההתחדשות של החיים שלהם והם נגד היהדות, אבל הגויים שמכירים וראו, אמרו כל הכבוד, הלוואי והייתי יכול לעשות כמוך. בברזיל היהדות היא משהו מאוד מוכר. רואים תכניות טלוויזיה על אברהם, יצחק, משה רבנו. זה משהו מדהים, הגויים, כמה שהם מעריצים את היהודים. ומתי ששמעתי על היהודים, שמעתי גם שהם עשו את העגל במדבר, ואמרתי, איך הם עשו כזה דבר עם כל מה שאלוקים עזר להם?".

לאמא שלך הייתה נגיעה יהודית או שהיא האמינה באופן כללי?
"אמא שלי אף פעם לא דיברה איתי על היהדות, אבל אח שלי, לפני שהוא נפטר, עשה ברית מילה, וכששמע שאני בארץ ישראל הוא מאוד שמח. כשאח שלי סיפר לי על ברית המילה חלמתי את החלום שלי באותו יום. באותו לילה אח שלי בא אליי בחלום. באתי לחבק אותו, ואח שלי אמר: 'אני לא יכול לחבק אותך'. זה מוזר, הוא עשה ברית מילה באותו יום, פתאום בא אליי בחלום ואומר אני לא יכול לחבק אותך, למה לא? אני הלכתי לרב ושאלתי אותו למה לא הצלחתי לחבק את אח שלי. הרב אמר שהוא בא להגיד לך שהוא יהודי ואתה גוי ויהודי לא יכול להתחבר עם גוי.

"אנשים לא מבינים מה זה יהודי. אני רואה יהודים שאוכלים זה או שותים זה או הולכים עם זה. יהודי הוא חשוב. נגיד אובמה, שאומרים שהוא הכי חשוב היום בעולם - אם הוא נוגע ביין שלי, אני לא יכול לשתות אותו. אין משהו כמו ישראל, זה לבוש אחר, דיבור אחר, הנהגה אחרת. אם אמא שלי הייתה יהודיה, הייתי הכי שמח בעולם. לא זכיתי להיות כמוכם שיש לכם אמא יהודיה. אני מוריד את הכובע בפניכם".

אז אתה נמצא בעצם בבית יתומים, חלק גדול מהילדים שנמצאים איתך הם סוג של עבריינים, פושעים קטנים. אתה למרות הכל עדיין ממשיך לדבר עם הקב"ה למרות שאמא שלך כבר לא בסביבה, אחרי שנפטרה. קודם כל, איך התמודדת איתם? דבר שני, מה המשיך לחבר אותך אליו?
"אתה מרגש אותי בשאלות כאלו. באמת כשהייתי עם הילדים האלה, הם פגעו בי בכל מיני מצבים. אפילו בסכינים בגוף שלי, לקחו את הדם שלי, אפילו בפנים שלי. עם כל כלי שאפשר להרוג איתו, אם זה פטיש או אפילו מזלג. הטבע שלהם זה הרג. זה מה שנותן להם כבוד. תמיד הייתי חושב שאני שונה מכולם. הם נוראיים, הטבע שלהם, הסיפוק שלהם, זה שהם רעים. אני לא מאמין בזה. אפילו שעשו לי רע אני מאמין שיש מישהו למעלה, אלוקי ישראל, שהוא מגן עליי".

אתה ביקשת ממנו שישמור עליך?
"כל הזמן התפללתי. וכל מי שהיה פוגע בי הייתי רואה אחד לאחד שהיה מקבל אבנים בדרך. מה שאני אומר שהכל היה כל כך פשוט, אלוקים שם בשבילך. לדוגמה, באומנות הקפוארה. הייתי ביישן ולא הייתי אומר אפילו תודה או סליחה. התחלתי ללמוד קפוארה בשביל לקבל בטחון עצמי. הלכתי ללמוד קפוארה אפילו שהייתי הכי עדין, הכי חלש. אחרי שלוש שנים של לימודים ושל אימונים הייתי הילד הכי טוב בפנימיה בקפוארה. וכל המכות שקבלתי עם השנים - החזרתי להם בתוספת".

קרן, נעבור אלייך. את באת ממשפחה מסורתית. עבדת שבע שנים כנהגת אמבולנס במד"א, וגרת שנה באוסטרליה. מה בעצם חיבר אותך ליהדות? מה היה השביל בחזרה?
קרן: "קודם כל, כשחזרתי מחו"ל, הייתי אז כחצי שנה בארץ. אחי הגדול חזר בתשובה, התחיל את התהליך. האמת היא שפשוט ממש קינאתי בחיים שיש שלו, במה שהוא פתאום נהיה - רגוע, שלו, נהיה לו טוב בחיים. אמרתי 'גם אני רוצה ככה'. פשוט בשיא התמימות, גם אני רוצה ככה. ואז הוא לאט לאט אמר לי, בואי תראי ותשמעי הרצאות. אני אמרתי שאני לא מוכנה, עד כאן. ואחרי זה הוא אמר לי 'בואי, אני אראה לך, זה לא מפחיד, אני אראה לך את הרב פנגר'. שם הכל התחיל, בערוץ הידברות. באמת הסכמתי. וכך התחלתי תהליך של חזרה בתשובה. להידברות היה, הרבה לפני שהתחלתי לעבוד פה, חלק מאוד נכבד בתהליך של התשובה, וכמובן הרבה מאוד עזרה משמיים. ברוך ה', לאט לאט".

התכנית "בכיוון אחר" משודרת מדי שבוע בערוץ הידברות (97 בהוט ויס).

>> בתכנית הקודמת: היהדות זה לא רק שכר ועונש

>> לזמני כניסת ויציאת השבת