זמני השבת בפראג עבור שבת פרשת עקב, י"ח אב תש"פ 8.8.20 | Prague

כניסת שבת | Shabbat entry -

20:07

יציאת שבתShabbat ends - 

21:29

60 שניות על יהדות פראג:

יהדות פראג נחשבה לאורך השנים לאחת הקהילות העתיקות והמפוארות ביותר באירופה, ממנה יצאו רבנים מפורסמים וחשובים כמו המהר"ל מפראג, הנודע ביהודה ושי"ר, ואף אנשי רוח כמו פרנץ קפקא, מילוש פורמן ומדליין אולברייט. יהדות זו שימשה כמרכז לתנועת ההשכלה היהודית במרכז היבשת. יהדות פראג בייתב שותפה שוות ערך לאוכלוסייה המקומית לדורותיה, אולם כמו קהילות יהודיות רבות באירופה גם היא עברה מסכת ייסורים בעקבות הצורר הנאצי. כיום הקהילה היהודית בפראג מונה אלפים בודדים ומורכבת ברובה מישראלים הגרים בעיר בנוסף לקהילה מכובדת של יהודים צ'כים, אמריקאים וסטודנטים הלומדים בעיר. 

מוזיאונים ואתרים מומלצים לביקור:

המוזיאון היהודי בפראג Statní židovské museum -  המוזיאון היהודי בפראג הוקם בתחילת המאה ה-20 והוא שוכן ברובע היהודי לשעבר הקרוי גם רובע יוספוב. המוזיאון כולל ארבעה מבני בתי כנסת לא פעילים וכן מבנה בית טהרה המשמשים כאכסניה לתצוגת המוזיאון ובה חפצי יודאיקה, צילומים, ספרים ועוד פריטים המספרים את סיפורה של יהדות צ'כיה לדורותיה. בשטח המוזיאון נמצא גם בית הקברות היהודי העתיק של פראג. 

בית הקברות היהודי העתיק – בית הקברות היהודי העתיק שוכן בשולי הרובע היהודי של פראג וניתן למצוא בו קברים של אישים חשובים ומכובדים מקהילת יהודי פראג לדורותיה ביניהם המהר"ל מפראג, הכלי יקר, רבי דוד אופנהיים ועוד. על פי הערכות בבית העלמין כ-12,000 מצבות שנראות כלפי חוץ, אולם יש המשערים כי עקב השטח המצומצם בבית העלמין ישנן 12 שכבות של קברים וסך הכל מדובר בכ-100,000 אנשים שנקברו בו. בעת החדשה החלה הקהילה היהודית בפראג לקבור את מתיה בבית הקברות היהודי בפראג- ז'יז'קוב. כיום בית העלמין העתיק מהווה חלק ממתחם המוזיאון ויש בו שני מסלולי הליכה המותאמים לעונות השנה ועוברים בין הקברים המוכרים יותר. 

פסטיבל "תשעת השערים" לתרבות יהודית-גרמנית - מדי חודש יוני מתקיים פסטיבל "תשעת השערים" בעיר פראג ובו אירועי תרבות שונים המציגים את התרבות היהודית-גרמנית באמצעות הקרנות סרטים, קונצרטים, הופעות, הרצאות ועוד. במידה והתמזל מזלכם, ואתם שוהים בעיר בעונה המתאימה, תוכלו ליהנות מהפולקלור המרתק. 

בתי כנסת: 

בית הכנסת הישן חדש | אלטנוישול Staranova Synagoga  בית הכנסת נבנה במאה ה-13 בסגנון גותי ונחשב לבית הכנסת הפעיל העתיק ביותר באירופה. על פי האגדה - שרידיו של הגולם מפראג מונחים בגניזה שבעליית הגג של בית כנסת זה. מקום מושבו של המהר"ל מפראג בו נהג להתפלל שמור בקדמת בית הכנסת עד לימינו אנו. הכניסה למקום בתשלום אולם ניתן לבקש אישור מיוחד מהקהילה היהודית המקומית ולהצטרף לתפילות. 

פראג
פייר, עושה חשק לקפוץ לפראג | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

בית הכנסת הספרדי Spanelska Synagoga - בית כנסת ברובע היהודי שהוקם בשנת 1868 ונבנה על הריסותיו של בית כנסת האלטשולה שנבנה במאה ה-12. בית הכנסת מעוצב בסגנון האדריכלות המורי ונודע גם בשם "המקדש" בשל עיטורי הזהב שלו. במהלך מלחמת העולם השניה המקום שימש את הנאצים כמחסן עבור תשמישי קדושה יהודיים שנזבזזו. מאז הוא הוחזר לקהילה היהודית ששיפצה אותו וכיום הוא משמש את הקהילה הקונסרבטיבית המקומית ומארח קונצרטים ותערוכות. בית הכנסת הוא אחד מארבעה בתי כנסת המשתייכים למוזיאון היהודי בפראג. 

בית הכנסת מייזל Synagoga Maiselova - בית כנסת השוכן ברובע היהודי בפראג ונבנה במאה ה-17. כיום הוא אינו פעיל ומהווה חלק מהמוזיאון היהודי של פראג בו מוצגת ההיסטוריה של יהדות בוהמיה מהמאה ה-10 ועד למאה ה-18. שמו של בית הכנסת הוא נגזרת של שמו של הבנקאי היהודי מרדכי מייזל שרכש את הקרקע כבר במאה ה-16. 

בית הכנסת קלאוז | הקלויז - אחד מארבעת בתי הכנסת המרכיבים את המוזיאון היהודי בפראג. בית הכנסת שוכן בסמוך לבית העלמין היהודי העתיק ומשמש את קהילת החברה קדישא של פראג. במהלך מלחמת העולם השנייה, החלל הפנימי של בית הכנסת הושחת ושימש כמחסן של "המוזיאון היהודי המרכזי", אותו תיכננו להקים הנאצים לאחר שהעם היהודי יושמד כולו. כיום מוצגים בבית הכנסת חפצי שונים ותשמישי קדושה מטקסים יהודיים שונים כמו ברית מילה, בר מצווה, חתונה ועוד. 

בית הכנסת פנקס Pinkasova Synagoga - בית כנסת זה הוקם בתחילת המאה ה-16 לספירה בצמוד לבית הקברות היהודי העתיק והיום משמש כאתר הנצחה לקורבנות השואה של יהדות צ'כיה כולה. על קירותיו של בית הכנסת ניתן למצוא את שמותיהם של 77,297 יהודי צ'כיה שנספו על ידי הנאצים. קירות בית הכנסת מציגים אף ציורים של ילדים יהודים ממחנה הריכוז טרנזינשטאט.

בתי חב"ד:

Chabad of Prague
U Milosrdných 6
Praha 1, 11000 Czech Republic