השבוע ב"בכיוון אחר" - תכנית מיוחדת עם הילה קוסמית. הרב זבולון רבייב, עלה לארץ מבוכרה בשנת 76', כשהיה בן 14 וחצי. הסביבה שבה גדל היתה קומוניסטית, אתאיסטית. בבית הספר הוא למד את תיאוריית דארווין. גם הדעות שלו היו אתאיסטיות לחלוטין. המצוות נראו לו מוזרות, החרדים נראו לו מגזר תלוש שמתפרנס מהעלמות מס, ולמרות זאת הוא היה הולך להרצאות של רבנים - אבל לא כדי להתעניין באמת, אלא כדי לשאול שאלות קנטרניות. מה שהפריע לו יותר מכל, כך לדבריו, היה שהיהדות היא דת מיסטית ולא מבוססת, לתחושתו.

אבל היום הרב רבייב נמצא לגמרי בצד השני של הכביש. לא רק שהוא כבר לא חושב שהיהדות לא מבוססת - הוא עובר בארץ ובעולם, ובהרצאות שונות מבסס אותה באמצעות מצלמת הילות מיוחדת הנמצאת ברשותו. אם הרמה הרוחנית שלכם נמוכה - ההילה שלכם תהיה אדומה. אבל אם תניחו תפילין, תקראו תהילים או סתם תיטלו ידיים - הצבע ישתנה באופן ברור מאוד. היום הוא יערוך ניסוי גם עליי, ויספר בהרחבה על השיטה, סיפורים מעניינים מבדיקות קודמות, וגם - איך זה עובד בדיוק.

"כשקורים לך 70 צירופי מקרים בבת אחת, זה לא נורמלי"

"איך שהתחילה המהפכה הקומוניסטית, לקחו את כל הרבנים ושלחו אותם לסיביר", מספר רבייב על הרקע הרוחני שממנו גדל. "אלה שלמדו בתלמוד תורה וידעו קצת, כמו סבא שלי, החזיקו את היהדות במשך 70 שנה. שם לא היו נישואי תערובת. גם בתור ילדים הייתי רואה איך הסבא טורח לקנות מצות, בורר את החיטה שלוש פעמים וכו'".

איך הגעת משם לאתאיזם?
"זה מה שראיתי, אבל בבית הספר אומרים לך 7-8 שעות ביום שהמאמינים הם קצת קוקו. תבין שבאותה תקופה, מה שהם רצו שנראה – היינו רואים. מה שהם לא רצו – לא ידענו לשאול שאלות".

וגם כשבגרת ושאלת שאלות, עשית את זה בהרצאות של רבנים בעיקר כדי לקנטר.
"תראה, אני רציתי שיביאו לי עובדה רציונלית. גם היום אני שואל: למה צריך לברך על מים? תגיד 'אמרו'. אז מה, אתה מאמין לכל מה שאומרים לך? ואם לא אברך, מה יקרה?".

אז מה שכנע אותך?
"למדתי הנדסת מכונות, הייתי בחיל האוויר, והיו מקרים שהייתי מטפל במנוע ולא הייתי מבין איך המטוס הזה לא נפל. אין שום סיכוי שהוא יטוס. למשל, במטוס יש חוטים מיוחדים שקושרים את כל הברגים. זה מתחלק לשתי קבוצות – אזור קר ואזור חם. פעם הגיעו מארה"ב חוטים, והם היו מיועדים לאזור קר. התקינו אותם באזור חם. פתאום ראו שכל הברגים נמסו – ואף בורג לא השתחרר. זה לא נורמלי".

יגידו שאלה צירופי מקרים. אולי היה דבק, אולי הברגים נדבקו.
"כן, אבל אני טיפוס שאוהב לשאול שאלות. היו לי כל מני דברים בחיים, אבל כשקורים לך 70 צירופי מקרים בבת אחת, זה לא נורמלי".

בהמשך סיפר רבייב על החזרה בתשובה, וגם כיצד התחבר לנושא ההילות.

בכיוון אחר: זבולון רבייב
אני אוהב לשאול שאלות. הרב זבולון רבייב | תמונת AVI: mako
איך המכשיר עובד, בעצם?
"המכשיר מודד את התדרים שהיד שלנו משדרת, חום הגוף, לחות הגוף וכו'. הוא מתרגם את זה לצבעים במחשב. הדיוק של המכשיר הוא בערך 87%".

אבל מי שבנה והמציא אותו לא כיוון לרוחניות, לתפילין וכו'. למה בעצם נועד המכשיר במקור?
"במקור הוא נועד לבדוק אדם שמגיע לבית חולים – בדיקות דם, לחץ דם וכו' לוקחים הרבה זמן. המכשיר מאפשר הוצאת פלט מיד כשהאדם מגיע, זה נמצא עדיין בשלבי מחקר בעולם".

אם כך, מה הקשר בין חום הגוף לרוחניות?
"זה פלא-פלאים, אבל אפשר למדוד. תיקח כבל חשמל, חוט, כל דבר – ולא תראה שינוי במכשיר. רק כשתניח תפילין תראה שינוי. מה אתה אומר על זה? אז זה עושה משהו או לא עושה משהו? האנשים שאיתם אני נפגש הם אנטי, אנשים שבאים לתקוף. אני מת עליהם. למה? כי הם שואלים את אותן שאלות. בסמינר אני צוחק ולא נפגע".

איך אפשר למדוד רוחניות באמצעות מכשיר אלקטרוני?
"גם אני שאלתי רב את אותה שאלה. הוא ענה שלפני ביאת המשיח יירדו כל החכמות לעולם. זה לא ברור, אבל זו עובדה. אם אדם יניח תפילין – ההילה שלו תשתנה. אישה תעשה נטילת ידיים – ההילה שלה תשתנה".

אולי זה משהו נפשי? אם אדם יודע שתפילין או נטילת ידיים מועילים רוחנית, מן הסתם זה יתבטא בתחושות – ואולי גם בהילה שלהם. ניסית למשל לבדוק תפילין פסולים?
"כן, יש לנו תמונות. בתפילין שהקלף הוצא מבפנים רואים שהצבע של ההילה מאוד עכור ונכנס פנימה. ברגע שהבחור שם תפילין כשרים, מיד יש מן כתר על הראש".

צפו בתכנית המלאה, בראש העמוד.

התכנית "בכיוון אחר"  משודרת מדי יום שלישי ב-23:10 בערוץ הידברות (ערוץ 97 בהוט ויס) ובמקביל גם כאן ב-mako מדי סוף שבוע.

>> בתכנית הקודמת: הרב עופר ארז

זמני כניסת ויציאת השבת