טביעת אצבע (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
שעוני הנוכחות פועלים לפי טביעת אצבע (אילוסטרציה) | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
במשך שנים מתנהל בחברה הישראלית ויכוח סביב תקצוב האברכים הלומדים בישיבות. אחד הטיעונים המרכזיים נגד, הוא שלא כל האברכים אכן מגיעים ללמוד. אחת לכמה זמן אף צץ תחקיר המעיד כי מספר אלה הלומדים בישיבות, נמוך בהרבה מזה שהרבנים ומנהלי הישיבות מצהירים עליהם. כעת, נראה, שגם להם נמאס מהתופעה הזו.

"חיסכון בכח אדם"

מרבית הישיבות בישראל נתמכות על ידי מוסדות המדינה ותורמים מחו"ל, וכל אברך מקבל קצבה חודשית של כמה אלפי שקלים בתמורה ללימודיו. כדי לוודא מי מבין האברכים מגיע ללימודים, ראשי הישיבות מינו מטעמם 'משגיחים' שמטרתם לעקוב אחריהם, לברר שהם לא מבזבזים את זמנם לבטלה ואכן עסוקים בלימודי תורה וגמרא. מטרת המשגיחים היא גם למנוע מהאברכים לשהות יתר על המידה בפינות הקפה בישיבות, במטבחים ובפינות העישון, ובכך, למעשה, לבזבז זמן יקר של לימוד תורה.

בחסידות ויז'ניץ' החליטו להשתדרג בתחום לאחרונה, ובפיילוט ראשון מסוגו התקינו שעוני נוכחות בכניסות לישיבות. מטרת השעונים היא לעקוב באופן מדויק אחר תלמידי הישיבות והגעתם לשיעורים, וחשוב לא פחות - לחסוך בעשרות משגיחים שעד כה נהגו להקדים להגיע לשיעורים ולוודא מי מבין האברכים נוכח בהם. האברכים מאשרים את נוכחותם באמצעות טביעות אצבע.

לחסידות ויז'ניץ' יש אלפי אברכים ברחבי הארץ והיא נחשבת לאחת הגדולות בישראל. נכון לעכשיו, הפיילוט מופעל בכוללים של החסידות בעפולה ובית שמש, ובמידה ויצליח יופעל בכל רחבי הארץ.

"ההחלטה להפעיל את שעוני הנוכחות תחסוך לנו בכוח אדם – המשגיחים, וכך גם יהיה לנו מדד מדויק מי מבין האברכים מגיע לשיעורים ולא מבטל את זמנו בענייני חולין", מציין רב באחת הישיבות. "אני מעריך שחסידויות נוספות יפעלו כמונו ויתקינו בעתיד שעוני נוכחות".

"השעונים האלה יחליפו את המשגיחים המיתולוגיים וישפרו את אכיפת הנוכחות", אמר גורם בחסידות לאתר 'כיכר השבת'. "השעונים ידאגו לכך שהאברכים יקבלו את המלגות והקצבאות שמגיעות להם על פי נוכחותם בישיבות".

>> לפייסבוק של ערוץ הרוח עשיתם לייק?

>> 5 דברים שלא ידעתם על החתונה היהודית

זמני כניסת ויציאת השבת