פרנסס מקדורמנד וג'ורג' קלוני מתוך לקרוא ולשרוף (צילום: יח"צ)
"לקרוא ולשרוף". אתגר לא פשוט | צילום: יח"צ

ספר חדש מסדרת "הגוספל על פי..." (The Gospel According to), שכבר הספיקה לפרק לגורמים את סרטי דיסני, אופרה ווינפרי ואת משפחת סימפסון ולחשוף בהם אספקטים רוחניים-דתיים, צפוי לצאת באביב הקרוב. הפעם תחת סכין המנתחים הביקורתית נמצאים האחים הבמאים ג'ואל ואיתן כהן.

מחברת הספר - הסופרת וכתבת בנושא דתות, קת'לין פלסאני - בחרה לקרוא לו: "The Dude Abides: The Gospel According to the Coen Brothers." כמחווה לסרט "ביג לבובסקי" האהוב עליה מבין סרטי האחים כהן.

לדברי פלסאני, היא עובדת על התחקיר לספר מאז יציאת הסרט "רציחות פשוטות" לפני 25 שנים. "אני מעריצה גדולה מאד של האחים כהן", היא מספרת. "צפיתי בכל הסרטים שלהם עשרות פעמים. זה היה בדיוק כשסיימתי את הספר האחרון שלי, כשהעורך שלי אמר, חשבת פעם לכתוב משהו על האחים כהן?". פלסאני מספרת שהאחים כהן מעולם לא חשפו פרטים רבים מדי על חייהם ועבודתם והם סרבני ראיונות ידועים. עד היום רבים מאמינים כי הסרט "פארגו" מבוסס על סיפור אמיתי. "לאורך השנים, הם אמרו מעט מאד דברים שניתן לקחת ברצינות", אומרת פלסאני.

באשר לצד הרוחני של סרטיהם, פלסאני סבורה שסרטיהם של האחים מכילים הרבה דילמות מוסריות ואלמנטים רלוונטיים. הסרט "רציחות פשוטות", למשל, מספר על אדם המתחבט בשאלות קשות במסעו למציאת האמת. ב"ברטון פינק" מחזאי ממשכן את נשמתו תוך מאבק במחסום כתיבה קשה וב"ביג לבובסקי" מנסה ה"דוד" – סטלן-פילוסוף ופציפיסט לתקן רעות חולות ולגבור על הניהיליזם והשחיתות. "אחי איפה אתה" מציג מסע רוחני של שלושה אסירים: אחד שמחפש את דרכו הביתה ושניים המבקשים כפרה על חטאיהם, "ארץ קשוחה" מתמודד עם אחת השאלות התיאולוגיות המורכבות ביותר – אם אלוהים במהותו טוב, אז איך זה שאינו מתערב כדי למנוע אלימות אכזרית?

לדברי פלסאני, דווקא סרטם האחרון שלך האחים, "לקרוא ולשרוף" הציב בפניה אתגר לא פשוט. "מהסרטים עולות שאלות אקזיסטנציאליסטיות רבות, אך עם זאת, מעט מאד תשובות ניתנות", היא אומרת. "זה פשוט לא הקטע שלהם".

לבלוג של הסופרת