מיגור שפעת (צילום: Rolf Otzipka, GettyImages IL)
לנקות את עצמך בלי סבון | צילום: Rolf Otzipka, GettyImages IL
נטילת ידיים היא אחת המצוות הבסיסיות והחשובות ביותר ביהדות. מדובר במצווה פשוטה, שאינה מצריכה מאמץ, נמשכת שניות ספורות וצריך עבורה נטלה ומים בלבד. למרות זאת, מייחסים לה השפעות רוחניות גדולות על האדם, עד כדי כך שרבי אליעזר הגדול, שהיה רבו של רבי עקיבא, מוצא לנכון לכתוב בצוואתו לבנו: "בני, היזהר בנטילת ידיים, שזו מצווה שעומדת ברומו של עולם". אז כדי לדבר עליה קצת יותר לעומק, קבלו חמישה דברים שלא ידעתם אודותיה.

>> לעמוד הפייסבוק mako רוח עשיתם לייק?

מצילת חיים

בין השנים 1347-1351 תקפה את אירופה מגיפת "הדבר השחור" אשר הכחידה כשליש מאוכלוסיית אירופה. המעניין היה לגלות, שאצל היהודים כמעט ולא נראתה המגיפה (אצל שאר התושבים היא תקפה אחד מכל שלושה אנשים, ואילו אצל היהודים פגעה רק באחד מכל 12 איש). רופאים ומדענים שבדקו את העניין, הגיעו למסקנה שהסיבה לכך היא נטילת הידיים - העובדה שהיהודים נוטלים הרבה את ידיהם במהלך היום, מתוקף אורח חייהם, הביאה אותם לשמירה גבוהה יותר של היגיינה, ובכך הצילה אותם מן המגיפה.

עוד כתבות בערוץ הרוח:

מתי לא נוטלים?

למרות שמצוות נטילת ידיים היא מצווה כה חשובה, ואחת המצוות הבסיסיות ביהדות, יש ימים בשנה שאסור לנטול ידיים כמו בדרך כלל. כך למשל, ביום הכיפורים ובתשעה באב, אסור לאדם ליטול את ידיו מעבר לפרקי האצבעות (מה שבכל זמן אחר הוא חשוב מאוד), כיוון שזהו זמן תענית.

סגולה לעשירות וטהרה

על פי האמונה, בכוחה של מצוות נטילת ידיים להשפיע על פרנסה לאדם וכן על טהרה לנפשו. מברכים על מצווה זו "על נטילת ידיים", אשר יוצרים את ראשי התיבות "עני", כי אדם שמקפיד על נטילת ידיים - זוכה להורקה של ברכה, שפע ופרנסה מהשמיים. בגמרא מסופר על תנא שהיה עשיר מופלג. פעם שאל אותו אחד מחבריו התנאים כיצד זכה לעושר זה, והלה הסביר שהקפיד ליטול את ידיו במים רבים, שהיו מגיעים לו עד המרפקים, וכך זכה לעושר האגדי שלו.

בנוסף, מביאים חז"ל את דבריו של רב חיסדא בגמרא, שאמר: "אני נוטל את ידיי בשפע של מים, ויתנו לי שפע של ברכה מהשמיים", וקובעים שמדובר בסגולה גדולה לעשירות. אגב, גם בבית המקדש נטלו הכהנים את ידיהם תחת כיור הנחושת, וכבר אז אמרו על כך חז"ל שבזכות מצווה זו מתרבים הגשמים והשובע בא לעולם.

שני סוגים של נטילה

למעשה, יש שני סוגים שונים של נטילות ידיים: הסוג הראשון הוא נטילת הידיים של בוקר מפני טומאה, והיא אגב, הנטילה שמוגדרת כסגולה לטהרת הנפש. לפי הקבלה, מובא בספר הזוהר הקדוש, שהטעם לנטילת ידיים בבוקר, הוא כיוון שכשאדם ישן בלילה חלק מהנשמה שלו יוצאת, וחוזרת בבוקר עם קומו. כתוצאה מכך, שורה על האדם רוח טומאה של מיתה ממש, והיא מתרכזת בקצות האצבעות של הידיים. לפי הזוהר, אדם יכול להיפטר מרוח טומאה זו, אך ורק בדרך הזו.

אופן הנטילה, הוא לסירוגין. זאת אומרת, שמתחילים מלשפוך מים על יד ימין, לאחר מכן שמאל, וחוזר חלילה, שלוש פעמים על כל יד, ושש פעמים בסך הכל, ומיד לאחר מכן מברכים:  "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל נְטִילַת יָדַיִם" . מומלץ לנטול אותה גם לפני שמדליקים נרות או עושים הפרשת חלה.

הסוג השני של נטילת ידיים, שהיא כאמור סגולה גדולה מאוד לפרנסה, זו נטילת ידיים שלפני שאוכלים לחם. לפי ההלכה היהודית, אדם שיודע שהולך לאכול מעל פרוסת לחם, חייב ליטול את ידיו ולברך על הנטילה ועל הלחם. אופן הנטילה שונה מהנטילה הקודמת. מדובר בנטילה של הידיים זו אחר זו. מתחילים ביד ימין, שופכים עליה מים שלוש פעמים ואז מעבירים לשמאל ושופכים גם עליה שלוש פעמים.

הנטלה העתיקה בעולם

ככל הידוע, הנטלה העתיקה ביותר בעולם כיום, נמצאת בבית הכנסת האיטלקי בירושלים, המשמש גם כמוזיאון ליהדות איטליה. מדובר בנטלת כסף מהמאה ה-14, המשמשת כיום לנטילת ידי הכהנים, לפני שהם עולים לומר את ברכת הכהנים.