זמני השבת באמסטרדם עבור שבת פרשת עקב, י"ח אב תש"פ 8.8.20 | Amsterdam - 

כניסת שבת | Shabbat entry -

20:50

יציאת שבתShabbat ends - 

22:19

60 שניות על יהדות אמסטרדם:

כיום מתקיימת באמסטרדם קהילה יהודית קטנה יחסית, אך העיר כולה מספרת את סיפורה של הקהילה היהודית בעיר והשפעתה לאורך ההיסטוריה על הולנד בכלל ועל אמסטרדם בפרט. המאורעות ההיסטוריים השונים שזורים בקורותיה של הקהילה היהודית וניתן למצוא בין האטרקציות השונות בעיר, שפע של אתרים תיירותיים ברובע היהודי שהיה בעבר מקום מושבה ומרכז החיים של קהילה יהודית גדולה ומכובדת. כיום חיים בהולנד כולה כ-20,000 יהודים, מרביתם ברחבי העיר אמסטרדם. 

מוזיאונים ואתרים תיירותיים:

המוזיאון היהודי Joods Historisch Museum - המוזיאון מציג את ההיסטוריה של יהדות אמסטרדם ובנוי מארבעה חללים ששימשו בעבר כבתי כנסת. במוזיאון תמצאו תמונות, מצגות, פסלים, כתבים, ספרים וחפצים המתארים את ההיסטוריה, המאפיינים והחשיבות של יהדות הולנד ואמסטרדם ביחס לתרבות ההולנדית. המוזיאון מותאם גם לילדים שיכולים ללמוד בו על המנהגים וההיסטוריה היהודית כמו גם לנגן על כלים מסורתיים כמו תופי מרים ושופרות. מתחת לגיל 12 ניתן להיכנס למוזיאון בחינם. 

כתובת:  Jonas Daniel Meijerplein 2 – 4

ביתו של פינטו Pinto House – פינטו הוא שמו של סוחר יהודי בעל אמצעים שהיה אחד מהדמויות המרכזית של הקהילה היהודית באמסטרדם. הוא ומשפחתו הגיעו לעיר לאחר שגורשו מפורטוגל והתמקמו בבית זה שלימים שופץ ושומר. כיום המקום משמש כספרייה העירונית של אמסטרדם ומומלץ לבקר בו ולהתרשם מהמבנה הייחודי וציורי הקיר המרהיבים. 

בית המרקחת Castro s pharmacy - בית המרקחת היה שיך בעבר ליהודי בשם הנרי דניאל, שהיה ממוצא ספרדי וגם חובב אומנות. אותו הנריק פתח את בית המרקחת בשנת 1832 בתקופה בה מגיפת הכולרה היכתה בעיר ותושביה נפטרו בהמוניהם. בעל בית המרקחת לחם במגפה בכל דרך שהתאפשרה ועל כך זכה במדליית כבוד מטעם העירייה. 

התיאטרון ההולנדי Dutch Theater - התיאטרון הוא למעשה שרידי מבנה ששימש בעבר להעלאת הצגות ביידיש מטעם הקהילה היהודית. המוזיאון שוכן בסמיכות למוזיאון ההיסטוריה היהודית בעיר ולבית הכנסת הפורטוגזי. בתקופת מלחמת העולם השניה המקום שימש כנקודת מפגש ואיסוף של יהודים על ידי גרמנים ששלחו אותם אל מותם. ליד שרידי המבנה ניצבת אנדרטה מאבן גרניט שחורה הכוללת את שמותיהם של 104,000 יהודים ו-6,700 משפחות שנרצחו על ידי הנאצים. 

מלטשה ליהלומים  diamond factory - מלטשת יהלומים המשמשת לתצוגת ומכירת יהלומים, שהוקמה על ידי יהודים במאה ה-19 ובעבר הופעלה על ידם. המבנה שימש לאורך השנים את גילדת היהלומנים באמסטרדם והעסיק בעיקר יהודים. המקום הוחרם במלחמת העולם השניה על ידי הנאצים ונסגר על סוף המאה ה-20 עד שיהלומן יהודי בשם סמואל גסן הפעיל אותו מחדש. 

כתובת: Nieuwe Uilenburgerstraat 173 – 175

בית אנה פראנק House of Anne Frank - בין האטרקציות הבולטות באמסטרדם כולה נמצא בית אנה פרנק, בו הסתתרה הילדה אנה שהתפרסמה בזכות היומן שכתבה ותיעדה בו את חוויותיה בזמן המסתור מפני הנאצים, יחד עם משפחתה. מי שקרא את היומן יוכל ממש לזהות את האזורים השונים בבית המתוארים בכתביה של פרנק, אולם גם מי שלא קרא אותו יוכל למצוא עניין רב במקום. כיום המקום משמש גם במעין מוזיאון ליהדות אמסטרדם הכולל את חיי הקהילה העשירים לפני המלחמה ובמהלכה. 

בית אנה פרנק
הפך למוזיאון ליהדות אמסטרדם. בית אנה פרנק. | צילום: lornet, shutterstock

אנדרטאות ברחבי העיר - למרבה הצער, אמסטרדם כולה מלאה באנדרטאות המנציחות את קורות היהודים בזמן השואה. בין הבולטות שבהן נמצאות אנדרטת זיכרון היהודים (Joods Verzetmonument) בה נערך טקס זיכרון מדי שנה בתאריך של ליל הבדולח, אנדרטת הנערים היהודים (Monument for the jewish boy) שהוקמה לזכרם של מאוד הילדים והנערים היהודים מבית היתומים Megadle Jetomim שנשלחו בחורף 1943 לסוביבור, אנדרטת  עובדי המספנה (Dock Worker) המנציחה את זכרם של עובדי הנמל ששבתו בחורף 1941 לאות מחאה על הגירוש הראשון של יהודי העיר, מחאה שדוכאה באכזריות על ידי הנאצים. כמו כן ישנה אנדרטת Le monument Ravensbruck להנצחת הנשים שנכלאו במחנה גרמני לנשים והאנדרטה למחנה ההשמדה אושוויץ (Nooit Meer Auschwitz) שמטרתה להנציח ולהמחיש את הזוועות שהתרחשו במחנה ההשמדה. מדי שנה מתקיים במקום טקס לציון יום שחרור המחנה ב-27 בינואר. 

בתי כנסת: 

בית הכנסת הספרדי  Portuguese Synagogue – בית כנסת זה נבנה בשנת 1675 על ידי מגורשים מספרד ופורטוגל שמצאו בהולנד מקלט מפני רודפיהם. בית הכנסת שימש  לאורך שנים מקום מפגש, התכנסות ותפילה ושרד שנים ארוכות ואף את השלטון הנאצי. המבנה ייחודי ועשוי כולו עץ ומאפיינים נדירים כמו מאות נורות ונרות הממלאים את החלל, גנזך וספריה לתולדות היהודים, בית הרבנות, חדר המתים ואף מקום לטיול ומשחק לילדים. 

כתובת: Mr Visserplein 3

בית הכנסת Uilenburg synagogue - בית כנסת שנפתח בשנת 1766 ושימש את קהילת יוצאי גרמניה שהיגרו לעיר. מדובר בבית הכנסת החמישי שהוקם בעיר במרכז הרובע היהודי והיווה מקום מפגש ליהודים יוצאי גרמניה, ואף היכל לקיום חתונות ואירועים. בתקופת מלחמת העולם השניה המקום נבזז והושחת אולם לאחר שנים בהם שופץ הוא הוחזר למחלקת התרבות היהודית של הקהילה היהודית שמקיימת בו מפגשים וקונצרטים ואף אפשרת לבקר בו ולהתרשם ממנו.

‎AMOS Amsterdam Orthodox Synagogue - 

כתובת: Kalfjeslaan 376, אמסטרדם, 1081 JA, הולנד

בית כנסת "בית שלום" - 

כתובת: 80 Kastelenstraat, Amsterdam, Netherlands

‎Gerard Doustraat Synagogue - 

238 Gerard Doustraat, Amsterdam, Netherlands

• ‎Joodse Gemeente Amsterdam – 

כתובת: 26 Van der Boechhorsstraat, Amsterdam, Netherlands

בתי חב"ד:

Chabad Amsterdam Tourists & Israeli Center
Albert Cuypstraat 165-167
Amsterdam, 1073 BC Netherlands

Chabad of Amsterdam
Van der Boechorststraat 26
Amsterdam, 1081 BT Netherlands

IPOR - Inter Provincial Chief Rabbinate 
Van der Boechorststraat 26
Amsterdam, 1081 Netherlands

Chabad on Campus NL & Amsterdam Zuidas
Gustav Mahlerplein 2
Amsterdam, 1082MA Netherlands