הרב אהרון לייב שטיינמן (צילום: Matanya, ויקיפדיה)
"מי שיכול בלי חופשה זה עדיף" | צילום: Matanya, ויקיפדיה
האם טיול בטבע הופך לנחלתם של חילוניים בלבד? הרב אהרון לייב שטיינמן, יורשו של הרב יוסף אלישיב, ממליץ לתלמידיו שלא לצאת לנופש בתקופת ש'בין הזמנים' (מדובר בתקופה שבה תלמידי הישיבות יוצאים לחופש עד ראשית החגים) מחשש שהיצר הרע ישתלט עליהם.

הרב קיבל באחרונה שאלות רבות מתלמידיו בסוגיה זו והחליט להשיב להם בצורה חד משמעית: "צריך לזכור שאולי האדם יוצא לנופש, אבל היצר הרע לא יוצא לשום חופשה. מי שיכול בלי זה עדיף".

לדברי הרב, פרט לכך שהיצר הרע אורב לנופשים החרדים בצאתם לחופשות, היות והם עלולים להיתקל בכל מיני מראות של נשים לא צנועות או תופעות שיפגעו בהם מבחינה רוחנית-דתית, גם הסכנות באתרי טבע רבות ולכן הוא ממליץ להם לא לטייל באתרים השונים, כמו נחלים, וואדיות, או חוף הים. "הרבה אסונות נגרמו ממים, אפילו שכולם אומרים לעצמם 'לי זה לא יקרה", הדגיש הרב. לדעתו, אין בכניסה לים תועלת, ואם קיימת הנאה, היא לא אורכת יותר מעשר דקות.

ירידה במספר האברכים המטיילים עקב סיבות הלכתיות

ראשי ישיבות בבני ברק ובירושלים שנחשבות לקיצוניות ביותר מונעות ממפקד יחידות החילוץ בדרום, ניצב משנה מנו ברק, להרצות בפני אברכים מחשש שהדבר יעודד אותם לטייל בחיק הטבע, ולהיות חשופים לנשים הלבושות באופן פרובוקטיבי.

נצ"מ ברק, שמרצה מזה שנים רבות בחלק מהישיבות בפני אברכים על כיצד לטייל נכון באתרי טבע, טוען כי בחלק קטן מהישיבות החרדיות הקיצוניות בירושלים ובבני ברק אינם מאפשרים לו להרצות מחשש שהתלמידים יקבלו משוב חיובי לטייל באתרי טבע ועלולים לצאת לתרבות רעה.

"אני כבר יותר מארבע שנים מגיע לחלק גדול מהישיבות ונותן הרצאות לאברכים. ברוך השם הצלנו חיי אדם של מאות תלמידים שלמדו איך מטיילים בצורה נכונה ונבונה, אבל יש כמה ישיבות שמסרבים שאגיע אליהם מחשש שהתלמידים ייצאו בהמוניהם לטיולים בטבע ועלולים להיות חשופים למראות לא צנועים של נשים", מספר נצ"מ ברק.

לדבריו, החרדים דווקא אוהבים לטייל בטבע בתקופת שבין הזמנים, אבל לעומת שנים עברו יש ירידה במספרם בעיקר מסיבות הלכתיות. "הפחד הגדול של כמה ראשי ישיבות הוא שאחרי ההרצאה שלי האברכים שלהם יטיילו יותר ויותר ברחבי הארץ, ואז הם עלולים להיתקל בכל מיני פרובוקציות- נשים שלא לבושות צנוע ועוד. לכן הם לא מוכנים שארצה ולא מאפשרים להם גם לטייל בטבע וחבל", הסביר נצ"מ ברק.

>> מה עושים הצעירים הדתיים בקפריסין?