הרב בני לאו

אין תמונה
הרב בני לאו. משלב בין עולם התורה הקלאסי עם עולם המחקר האקדמי.
גיל: 53
זרם: ציונות דתית.
תפקיד רשמי: רב קהילת רמב"ן בשכונת קטמון.
למה הוא כאן: הרב בני לאו, הוא הרב הכי לא קונספטואלי שהכרתם. העובדה כי הוא משתייך לציונות הדתית מסתדרת עם קורות חייו ואופי פעילותו. רוב התבטאויותיו ופעליו אינם קשורים דווקא להתנחלויות או לישיבות ההסדר, אלא דווקא לפעילויות קהילתיות הקשורות בזכויות אדם ובקירוב דתיים חילוניים. בין היתר הקים את בית המדרש לצדק חברתי, עבד במכון הישראלי לדמוקרטיה כאחראי על פרויקט זכויות אדם ביהדות בשטח ואף פרסם טור בימי שישי במוסף תרבות וספרות של עיתון "הארץ". שיטת הלימוד שלו מבוססת על שילוב של עולם התורה הקלאסי עם עולם המחקר האקדמי. רוב התבטאויותיו לא מתיישרות עם רוב הרבנים, ודמותו מוצגת לעיתים כדמות רבנית-בורגנית, אך מצד שני ניתן למצוא אותו במחוזות לא שגרתיים כמו בתוכניות ילדים ("פרקי בובות"), שם הוא מעביר מסרים מפרקי אבות לילדי ישראל הספר ממ. הרב לאו כתב את רן עד מרן המבוסס על עבודת הדוקטורט שלו שם נתח את שיטתו ההלכתית של הרב עובדיה יוסף זצ"ל. הספר נכתב בתיאום עם הרב ומקורביו, וקיבל את הסכמתו.

הרב שלמה אבינר

אין תמונה
הרב שלמה אבינר. ברמה הגבוהה ביותר
שם מלא: הרב שלמה חיים הכהן אבינר.
גיל: 71
זרם: ציונות דתית, חרדים-לאומיים.
תפקיד רשמי: רבה של שכונה א' בבית אל, וראש ישיבת עטרת ירושלים בירושלים.
למה הוא כאן: ראשית כל, חשוב לציין שהרב אבינר הוא תלמיד חכם גאון ברמות הגבוהות ביותר שיש כיום לעם ישראל. מתוך רבני הציונות הדתית הוא בין חמשת הגדולים מבחינת ידע תורני. מלבד זאת, קורות חייו עמוסים בעשייה ציבורית ותורנית במהלך שנותיו, כך שאפילו 4,977 המילים שבוויקיפדיה הקדישו לערך שלו לא יכולים באמת לתאר את פעלו, אך הסיבה הייחודית שעיקרית לבחירתו היא העובדה שהוא מנהל אימפריית שו"ת SMS מפוארת ללא מתחרים. הרב אבינר מקבל מידי יום בין 300 ל-500 שאלות ב-SMS, ומשתדל לענות לכמה שיותר. התשובות מפורסמות בכל מקום אפשרי – עלונים, אתרי אינטרנט, עיתונים וכן באתר האינטרנט של ספריית חוה, בו ישנן כ-6,500 שאלות ותשובות שנשאל הרב אבינר.

בשנים האחרונות הספיק הרב אף לענות בווידאו לשאלות באינטרנט באתר שו"ת הווידאו של מעלה. נראה כי הרב מנצל לטובתו את הטכנולוגיה, ולאחרונה הוקם אף אתר בשם "אבינרפדיה".

הרב אבינר נמנה עם הרבנים התומכים באופן פעיל בתרומת איברים ובחתימה על כרטיס אדי (בהתניה של קבלת אישור מסמכות רבנית). שיטתו מבוססת על הפסיקה ההלכתית כי מוות מוחי, כולל גזע המוח, נחשב למוות, והתרומה מהווה פתרון יחיד להצלת חייהם של חולים רבים הממתינים להשתלת איברים.

הרב זמיר כהן

הרב זמיר כהן (צילום: ערוץ הידברות)
הרב זמיר כהן. הצלחה מטאורית | צילום: ערוץ הידברות
שם מלא:  הרב זמיר יהוידע כהן.
גיל: 49
זרם: חרדי.
תפקיד רשמי: יו"ר ארגון "הידברות".
למה הוא כאן: הרב זמיר כהן הוא סיפור על הצלחה מטאורית של אברך מהמניין, שתוך עשור נסק לתודעה רחבה ומשמש היום כאחד המרצים הבכירים והמוכרים ביותר בארץ. כאברך בישיבת פורת יוסף, בלט והצטיין, עבר מסלול הכשרה לרבנות ובמקביל החל להרצות בפני חילונים, הוציא מספר קונטרסים והקים את ארגון "הידברות" המחזיק ערוץ טלוויזיה המשדר הרצאות שלו ושל רבנים אחרים, וכן אתר אינטרנט גדול שהשתדרג באופן משמעותי לאחרונה.

הרב כהן מוסר הרצאות מידי יום ברחבי הארץ ובעולם, הן בהיכלי תרבות והן בישיבות ובתי כנסת, והוציא לא מעט ספרים שהצליחו באופן משמעותי: סדרת "המהפך" (3 חלקים), "מסע אל האמת", "הצופן", "מפתחות לחיים", "שו"ת נזר כהן" ועוד. בנוסף לכך, הוא מכהן כראש ישיבה בביתר עלית, מקום מגוריו.

הרב יצחק פנגר

הרב יצחק פנגר (צילום: ערוץ הידברות)
הרב יצחק פנגר. יודע לשעשע | צילום: ערוץ הידברות
גיל: 43
זרם:
חרדי.
למה הוא כאן: הרב פנגר הוא תופעה. הוא עוזר ליהודים רבים בארץ ובעולם, שרואים בו כמעין רב\קאוצ'ר חכם שיכול לתת להם את הטיפ שתפור עליהם בדיוק עכשיו.

הרב נולד בהרצליה, למשפחה חילונית ממוצא רוסי, שירת בחיל השריון ולמד רפואה סינית ורייקי, ואף הגיע לדרגת מאסטר. במסע חייו ליהדות עבר בהודו ולמד את תורתו של הדלאי למה. בשנת 1995 שב לישראל והחל בתהליך של חזרה בתשובה. בארגון הידברות ראו את כשרונו של הרב, ונתנו לו במה בערוץ עוד בראשית דרכו. מהר מאוד הקהל הגיב בהיסטריה, ומשם עלה הרב פנגר לדרגת כוכב של ממש, בציבור החילוני בעיקר. הוא יודע לשעשע, לעשות חיקוי טוב, לזרוק אמרה חכמה - ועל הדרך גם לצטט פסוק. כיום הוא מעביר בערך כשלוש הרצאות ביום (כל אחד במקום אחר) ולא משאיר אף כיסא פנוי. לפני מספר שנים הקים אתר אינטרנט רשמי בשם "עולמות נפגשים" המכיל מאמרים וסרטונים מרתקים.

הפייסבוק של הרב פנגר יכול להעיד על הערכה העצומה אליו – מעל 66,000 לייקים ועוד מאות תגובות ולייקים ייחודיים על כל פוסט או סרטון שעולה.

הרב מאיר אליהו

גיל: 40
זרם: חרדי.
למה הוא כאן: סביר להניח שרובכם לא מכירים את הרב מאיר אליהו. הוא לא קשור לאף ארגון גדול ומוכר, אינו עורך כנסים בהיכלי תרבות, ועדיין לא עשו עליו כתבה ב"אנשים" בערוץ 2. אך יחד עם זאת, הוא סוג של תופעה שלא נראתה כאן מעולם. זה מתחיל בקורות החיים שלו: הרב בן 40 (אך נראה צעיר יותר), רווק, חזר בתשובה בגיל 20, יש לו טון דיבור שונה ומהיר ממה שהכרתם, והוא עילוי תורני במובנים בלתי נתפסים.

בברנז'ת החוזרים בתשובה והדתיים הוא השם החם ביותר היום ומספק שיעורים מרתקים. סגנון השיעור שלו שונה, מהיר מאוד, והוא מציין את המקורות שלו כמעט בסיום כל משפט. הוא לא מסתפק במקור אחד, אלא מביא כמות עצומה של מקומות ומקורות המתייחסים לאותה אמרה. כשהרב שוכח לרגע הוא עוצם עיניים, ונראה כמו מכונה שסורקת את כל מאמרי המידע של גוגל. כעבור שתי שניות הוא מתחיל "לירות" מידע, לפעמים מהיר יותר מהחיפוש באתר. הוא חולש על אינספור נושאים, ובאתר הפשוט והצנוע שלו ניתן לשמוע מאות הרצאות מעודכנות שזוכות לכמות כניסות יפה במיוחד.

הרבנית ימימה מזרחי

פרשנות ברוח טובה. הרבנית ימימה מזרחי (צילום: חדשות 2)
הרבנית ימימה מזרחי. פמיניזם יהודי | צילום: חדשות 2
למה היא כאן: בכל זאת, היינו חייבים להביא גם רבנית, בשביל הליברליזם. אך גם בלי הרצון לתת במה גם למגזר הנשי, לרבנית ימימה מזרחי יש מקום של כבוד בין הדמויות התורניות המשפיעות ביותר. ימימה היא דרשנית פופולרית שעסקה בעבר בעריכת דין, ולפני כ-14 שנים הקימה את פרויקט "פרשה ואישה" שהחל מהרצאות קטנות בביתה, וכיום סוחף אלפי נשים. אותן נשים נהנות מהתכנים שלה בהרצאות, בספרים ובכתבי עת שמתפרסמים באינטרנט ונשלחים למייל הפרטי. הסגנון הייחודי שלה מלווה בהמון פמיניזם יהודי (כן, יש דבר כזה), רוח קלילה והמון המון אופטימיות. היא מעבירה אנרגיה חיובית, מפארת תמיד את השומעות, ומזכירה להן עד כמה הן מיוחדות ועד כמה לא קל להיות אישה.

מי שמלווה אותה באופן צמוד ומוציאה לאור את דברי התורה שלה היא יקרת פרידמן.
היום מארגני כנסים גדולים ביד אליהו או סמינרים איכותיים מציבים אותה ביחד עם רבנים מהשורה הראשונה משום שיודעים שהנוכחות שלה תביא קהלים חדשים ותמשוך כמות מכובדת של נשים.

הרב בן ציון מוצפי

גיל: 68
זרם: ספרדי-חרדי.
למה הוא כאן: הרב בן ציון מוצפי, בנו של הרב סלמן מוצפי, הוא עילוי תורה נדיר השייך לדור שהקים והפריח את העוצמה התורנית-ספרדית בארץ. הרב עבר את המסלול של גדולי הספרדים, התחנך בישיבת פורת יוסף ולמד אצל הרב עזרא עטיה, הרב יהודה צדקה והרב בן ציון אבא שאול (ואף אצל הרב שלום כהן, בילדותו).

למרות הגישה הספרדית המקובלת, המקלה בדרך כלל, הוא אינו מתפשר, ומעדיף את קיום שולחן ערוך בצורה מדוקדקת, מאשר חיפוש הקלות. לרב יש תוכנית פופולרית מאוד ברשת "מורשת", מדי יום שישי, ובנוסף לכך הוא עונה על אלפי שאלות באתר שלו. שם ניתן למצוא מאות שיעורים בכל סוגי שתרצו. חוזרים בתשובה וחרדים רבים רואים בו כסמכות הלכתית עליונה, ומתייעצים איתו בכל נושא. 

הרב שמואל אליהו

אין תמונה
הרב שמואל אליהו. מחמיר מבחינה הלכתית
גיל: 57
זרם:
ציונות דתית.
תפקיד רשמי: רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית.
למה הוא כאן: הרב שמואל אליהו בנו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל. הוא אחד המנהיגים הבולטים של הציבור הציוני דתי בארץ, ונחשב לממשיך דרכו של אביו בהנהגה ופעילות הציבור.

הרב אליהו עבר מסלול קלאסי מצד ההשקפה - למד בישיבת ירושלים לצעירים, ולאחר מכן בישיבת מרכז הרב, אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק. שירת ביחידה קרבית בצה"ל וכקצין במילואים. הוסמך לרבנות בגיל 23. לאחר מכן השלים לימודי רבנות עיר ודיינות במכון "אריאל".

כמו הרב אבינר, גם הרב אליהו מוכר מאוד בשו"תי ה-SMS  הרבים, שכן הוא עונה בכל יום למאות שאלות במסרונים, בדואר האלקטרוני, בטלפונים ובפגישות אישיות. יש לו מספר תכניות קבועות בתחנות רדיו, ובהן הוא עונה לשאלות. בנוסף לכך הוא מעביר שיעורים רבים ברחבי הארץ. הרב מרבה להתייחס לסוגיות פוליטיות-מדיניות ונחשב מחמיר מבחינה הלכתית (בעיקר בנושא צניעות). בין שלל ספריו ניתן למצוא גם את "אביהם של ישראל" - לקט סיפורים לפי סדר מסילת ישרים על אביו, הרב מרדכי אליהו, על פי סיפורים ששמע במהלך השנה לפטירת אביו (סה"כ חמישה כרכים). אגב, בימים אלו הרב אליהו מתמודד על תפקיד רב העיר הספרדי בירושלים.

הרב שלום ארוש

בכיוון אחר: הרב שלום ארוש (תמונת AVI: mako)
הרב שלום ארוש. שר החיוך | תמונת AVI: mako
גיל: 62
זרם: ברסלב.
תפקיד רשמי: ראש ישיבת "חוט של חסד".
למה הוא כאן: הרב שלום ארוש או בכינויו "שר החיוך", הוא לא הרב האולטימטיבי שמכירים מבית המדרש. הרב משקף היטב את תורת ברסלב המתחדשת שאומרת בין היתר להיות בשמחה תמיד, לשיר, לרקוד, לאהוב את רבינו והכי חשוב – את הבורא.

הרב ארוש נולד במרוקו, ועלה לארץ יחד עם משפחתו כשהיה בן 13. בצבא שירת ביחידת החילוץ המובחרת של חיל האוויר – 669 (שם שירת כחובש קרבי מוטס), כשהשתחרר סיים בהצטיינות לימודי כלכלה באוניברסיטה, ובערך באותה תקופה החל לחזור בתשובה. בשנת 1985 הקים בברכת הרב ברלנד את מוסדות חוט של חסד. מאז הרב ארוש עוסק בשיעורים לחוזרים בתשובה ובשיחות במקומות שונים בארץ על בסיס תורתו של רבי נחמד מברסלב. יש לרב הרגל לשלב בדיחות בשיעוריו ובפרט להתחיל כמעט כל שיעור בבדיחה. הרב ארוש מגיש תוכנית רדיו בשיתוף מאזינים בגלי ישראל, מנחה תוכנית "מדברים באמונה" בערוץ הידברות, כותב ספרי ילדים ולא נרתע מלהתראיין בתקשורת.

עד כה כתב הרב ארוש כ-15 ספרים, ביניהם "בגן האמונה" (מדריך מעשי לחיים של אמונה ודבקות בהשם) שהפך לרב מכר ולספר חובה לכל חוזר בתשובה ואף תורגם ל-11 שפות.

הרב דב ביגון

הרב דב ביגון, ראש מרכז מכון מאיר (צילום: חדשות 2)
הרב דב ביגון. אימפריה תורנית | צילום: חדשות 2
גיל: 74
זרם: ציונות דתית.
תפקיד רשמי: ראש ישיבת מכון מאיר.
למה הוא כאן : לא בטוח שנחשפתם לאחרונה לאחת מהרצאותיו של הרב דב ביגון, שכן אינו מרבה לפרסם ולהתפרסם מחוץ לכותלי מכון מאיר, אך האימפריה התורנית שהקים מעמידה אותו כאחד ממחייה של תורת הרב הקוק. לרב קריירה צבאית מפוארת, ובין היתר שירת כקצין בנחל ובבה"ד 1 (ואף פיקד על אהוד ברק), וכן השתתף בשחרור ירושלים.

לאחר מלחמת יום הכיפורים, הקים את "מכון מאיר" על שם אליעזר מאיר ליפשיץ (שנפל בקרב על תעלת סואץ) ומאז משמש כראש ישיבת מכון מאיר. במכון לומדים כיום כארבע מאות תלמידים והוא כולל גם אולפן גיור, מסגרת נפרדת לבנות הנקראת "מכון אורה", ומכיל מרצים מהשורה הראשונה (שעוד יופיעו בכתבה הבאה שנעשה ב-2024) כמו הרב ערן טמיר, הרב אורי שרקי, הרב אלישע וישליצקי, הרב אייל ורד, הרב חגי לונדין ועוד.

המכון התפתח ואף הקים את "ערוץ מאיר" בטלוויזיה ובאינטרנט שמאפשר לצפות לאורך כל היום בשידורים חיים של שעורי תורה ואף מאפשר לצופיו להיות שותפים מלאים בשיעור ולשאול שאלות בשידור חי. כמו כן האתר מכיל את ארכיון השיעורים הגדול בעולם. עוד הצלחה מסחררת מבית המכון הוא "ערוץ מאיר לילדים" – אלטרנטיבה נפלאה לילדי המגזר שהצמיחו את הכוכבים "אסי וטוביה".

עוד רבנים שהיו נכנסים לרשימה המפוארת והיו סוגרים לנו את רשימת ה-20 (אבל מה לעשות, הבטחנו רק 10): הרב ראובן אלבז, הרב ארז משה דורון, הרב דניאל זר, הרב זלמן מלמד, הרב אורי זוהר, הרב ישראל רוזן, הרב יוסף חיים קנייֶבסקי, הרב בני לאו, הרב אבנר קוואס.