שלכת (צילום: Getty Images, GettyImages IL)
עונה של צמצום ושל סגירת מעגל | צילום: Getty Images, GettyImages IL

 במסורת הסינית הסתיו מסמל מהלך של צמצום. הסתיו הוא סגירת מעגל, העונה האחרונה בלוח השנה, תקופה שבה העצים משליכים את עליהם, פירות העמל נאספים והשרב היבש פוקד את הארץ, בין ממטרי הגשמים הראשונים. גם ביהדות עוסקת העונה המבשרת את תחילת השנה בצמצום. בסוכות אנחנו מעתיקים את המגורים שלנו מהנוחות הביתית אל הסוכה הארעית; ביום כיפור אנחנו צמים (מלשון צמצום) ובראש השנה יש נוהג מרתק, קמאי אפילו, המכונה תשליך.

התשליך הוא מנהג שבו יהודים הולכים לים (או לנהר שיש בו דגים), ומתפללים את תפילת ותשליך במטרה להטביע את חטאיהם במצולות. חלק מנערים את כיסי הבגדים או את הבגדים; חלק משליכים פיסות לחם למים כדי שיבואו הדגים ויבלעו אותם ויש כאלה שפותחים את הברז בבית הכנסת ומתפללים עם המים הזורמים – הכל כמחווה סמלית להשלכת העבירות והעוונות ולזכייה בחסד.

גם חילונים שלא מקיימים מצוות מוזמנים לבצע סוג של תשליך חילוני, דווקא ביום כיפור. אפילו אם אתם לא צמים, אבל כן מתחברים לאווירה הרוחנית רבת העוצמה, לעצב המתוק המלא בכוונות טובות ובנדרים על שיפור, התבגרות, התמסרות. תוכלו לעשות זאת כך:

1. שבו בחדר שקט ליד שולחן, מצוידים בניירות קטנים שאפשר לרשום עליהם הערות. מלאו את עצמכם בכוונה ובשקט וקחו את כל העסק ברצינות.

2. תחשבו מה הן התכונות הטובות ביותר שלכם ורשמו כל אחת על פיסת נייר שונה.

3. תחשבו מה הן התכונות הגרועות ביותר שלכם ורשמו כל אחת על פיסת נייר שונה.

4. תחשבו מהם החלומות והשאיפות המיידיים שלכם ורשמו כל אחד מהם על פיסת נייר שונה.

5. תחשבו מהם הפחדים המשמעותיים שלכם ו רשמו כל אחד מהם על פיסת נייר שונה.

6. כעת התבוננו במה שכתבתם ובחרו את התכונה הטובה ביותר שלכם, את התכונה הגרועה ביותר שלכם, את השאיפה המשמעותית ביותר שלכם ואת הפחד הגדול ביותר שלכם. הניחו אותם בערימה מרוכזת בצד.

ידיים עם עט חותמות על נייר ושולחן מראה (צילום: deansanderson, Istock)
השליכו את כל השאיפות שלא שרדו והפחדים המיותרים | צילום: deansanderson, Istock
7. ועכשיו לתשליך: קמטו את כל הפתקים האלה והשליכו אותם לפח. את כל התכונות הטובות, הגרועות, את כל השאיפות והפחדים שלא שרדו את האודישן. ממש השליכו אותם מעליכם אל פח האשפה. מה שנותר הוא התמצית, השיעור, המשימה שלכם לשנה הקרובה: לתת ליותר אנשים ליהנות מהתכונה הטובה שלכם; למגר – או להשלים בכנות – עם התכונה הגרועה שלכם; לחתור באומץ להגשמת השאיפה שלכם וכמובן להתמודד עם הפחד הרלוונטי ביותר שלכם. מחזור חדש עומד בפתח, העולם צעיר וכל הסיכויים לטובתכם.

ביקשתם כבר סליחה מכל מי שצריך? 
סליחות - המדריך למעליב.