הרב ברלנד וגבי בן הרוש (צילום: תומר ושחר צלמים)
לא מתכוון לחזור לישראל. הרב ברלנד וגבי בן הרוש בבית כנסת | צילום: תומר ושחר צלמים
הרב אליעזר ברלנד, ראש ישיבת "שובו בנים" שבמאה שערים ומי שחשוד לכאורה בביצוע עבירות מין בנשים, משתקע סופית במרוקו ויבנה במרקש מוסדות חינוך, ישיבות ומבני מגורים שישמשו את הקהילה החדשה שהקים במקום.

לדברי חסידיו, הרב החליט לבנות במרוקו העתק זהה לחלוטין לישיבת שובו בנים שבירושלים. על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים הוא מתכוון להקים ישיבות ובתי ספר באזור מרקש וההערכה היא שאלפים מחסידיו יגיעו בשנה הקרובה כדי לסייע בהליכי התכנון והקמת הפרוייקטים. בין השאר, תוקם קריה גדולה, שתכלול בתוכה דירות ומבני מגורים לחסידים שכיום מתגוררים סביב מרקש בתנאים קשים.

על פי הערכות, רק העתקת הישיבה תעלה למעלה ממיליון דולר, אולם מדי שבוע מגיעים לרב עשרות יהודים עשירים מארה"ב, שווייץ וקנדה כדי לקבל את ברכתו לעסקיהם ותורמים ביד רחבה סכומי כסף נכבדים כדי לסייע לו להתקיים ולפרנס את חסידיו. לפי דיווחים, הרב כבר קיבל תרומות של כמה מיליוני דולרים כדי לממן את בניית הפרוייקטים.

ראש הקהילה היהודית במרקש, זאקי קדוש, מסייע לרב ברלנד לקבל אישור לשהייה קבועה במדינה, דבר שיאפשר לו להקים את הפרוייקטים ללא בעיות ביורוקרטיות. נכון לעכשיו, ילדי החסידים והאברכים לומדים בתוך דירות קטנות מאולתרות ובאולמות קטנים עד שבניית בתי הספר והישיבה תושלם, דבר שעלול להימשך בין שלוש לחמש שנים.

לדברי חסידיו, הרב עצמו אף מתכוון לרכוש חלקות קבר, מתוך מחשבה שלעולם לא יחזור לישראל. לטענתם הוא מעדיף להיקבר במרוקו, שכן הוא רואה בה מדינה קדושה בה רבנים רבים נקברו.

יוסגר לישראל?

בימים האחרונים פורסמה כתבה גדולה על הרב ברלנד באחד העיתונים במרוקו "Yabiildi" (הארץ) ובה נכתב בין השאר, כי במידה והמתלוננות נגד הרב ברלנד על עבירות מין יגישו תלונה במרוקו, תיפתח נגדו חקירה מקומית, וייתכן שייעצר ויישפט, למרות שאין הליכי הסגרה בין ישראל למרוקו.

מרקש (צילום: thinkstock)
מעניין את העיתונאים במרוקו. מרקש | צילום: thinkstock
"הרב מעניין מאוד את העיתונים במרוקו", אומר גורם מוכר בקהילה היהודית במרוקו. "הוא הפך לאדם מפורסם בעיקר בגלל הכתבות שפורסמו עליו בישראל ועצם העובדה שעבריינים ישראלים בכירים פרסו עליו את חסותם ועוזרים לו. הרב בטוח בחפותו. הוא נראה די רגוע ושליו במרוקו. החשש בקרב המוסלמים היא מהרעש והבלגן שהוא וחסידיו יוצרים לכל מקום שאליו הם מגיעים. הם לא אוהבים את זה, ולמרות שהיו חיכוכים זה עדיין לא הגיע לידי מעשי אלימות".

לדברי אחד החסידים, הרב אינו מתכוון לחזור לישראל למרות שהיו מגעים בין פרקליטיו לצמרת משרד המשפטים ובכירי המשטרה.

הרב הפך באחרונה לפופולרי בקרב קהילות יהודיות קטנות נוספות ונוהג מדי שבוע לבקר כל פעם בקהילה אחרת כשהוא מלווה בחסידיו וזוכה לכבוד רב. הם רואים בו אדם קדוש וצדיק שאסור לדבר בו סרה. "הרב אוהב את מרוקו ואת היחס הטוב שהוא מקבל מהקהילה ומהשלטונות המקומיים", אמר ל-mako  חבר קהילה שמלווה את הרב במרקש. "הוא מתכוון להקים קהילה גדולה מאוד ולחיות בה את שארית חייו. הוא זוכה לכבוד מלכים, מבחינת יהודים רבים הוא אדם קדוש וכולם מאמינים שהוא זך וטהור ושרקמו נגדו עלילה".

>> כך השתלטו העבריינים על מרקש