תשעה באב הוא מין יצור כלאיים - מצד אחד זה יום אבל וצום (אפילו החנויות סגורות בערב), ומצד שני זה רחוק מאוד מיום כיפור. כולנו יודעים שבתאריך הזה חרב בית המקדש, וחלקנו גם זוכרים שזה קשור לשנאת חינם, אבל אנחנו עדיין יודעים הרבה פחות ממה שאנחנו יודעים על חנוכה, להבדיל. אז בואו ננצל את ההזדמנות בשביל לסתום את החורים בהשכלתנו.

הכותל המערבי (צילום: עודד קרני)
מתפללים בכותל. רק הלכי אבלות, כמובן | צילום: עודד קרני

א. למה מציינים את תשעה באב?

כדי לזכור שבהיסטוריה העתיקה של עם ישראל נחרבו לנו שני בתי מקדש - הראשון בשנת 586 לפני הספירה (האשם: נבוכדנצר השני מלך בבל), והשני בשנת 70 לספירה (האשם: טיטוס, מצביא רומאי). המקרא מזכיר תאריכים מעט שונים לגבי חורבן הבית הראשון, אבל המסורת איחדה את כל התאריכים לתשעה בחודש אב.
אלא שלפי המסורת היהודית תשעה באב הוא יום איום ונורא לכשעצמו, משום שלאורך ההיסטוריה קרו בו שלל של דברים שלא היו טובים ליהודים בכלל, כמו חטא המרגלים, כיבוש ביתר בידי הרומאים, מותו של בר כוכבא, חרישת ירושלים בידי הרומאים, גירוש יהודי ספרד ועוד.

ב. מה משמעותו של היום?

תשעה באב נחשב ליום האבל החשוב ביותר מבין ימי האבלות בלוח השנה העברי (חוץ ממנו קיימים עוד שלושה ימי תענית שקשורים בחורבן ירושלים והארץ: שבעה עשר בתמוז, צום גדליה ועשרה בטבת).
אבל האמת היא שהאבל אמור להתחיל הרבה לפני היום עצמו: הימים שמתחילים בתענית שבעה עשר בתמוז ומסתיימים בתענית תשעה באב נקראים "ימי בין המצרים", ויש בהם דיני ומנהגי אבלות שונים על חורבן בית המקדש. ככל שמתקרבים לתשעה באב כך הולכים מנהגי האבלות ומתרבים, עד לשיא שמגיע ביום עצמו.

ג. למה בכלל נחרב בית המקדש?

המקרא וחז"ל זוקפים את חורבן בתי המקדש לחובתו של עם ישראל, ולכן תשעה באב מסמל למעשה את חורבנו הלאומי של עם ישראל בעקבות ריקבון מוסרי. לפי המקרא, עיקרו של החטא היה המנגנון השלטוני שהושחת.
חז"ל טוענים שבית המקדש הראשון נחרב בגלל שלוש עבירות חמורות: רצח, גילוי עריות ועבודה זרה, ואילו בית שני נחרב בגלל שנאת חינם - השורשים הרוחניים של עם ישראל היו מקולקלים עד כדי כך שכבר לא היה ערך לבית המקדש, ואפשר לומר שהיסודות של בית המקדש התרועעו והוא נפל מאליו, כביכול.

ד. מה אסור לעשות בתשעה באב

כאמור, תשעה באב הוא יום האבל החמור ביותר, ולכן חלים בו חמשת העינויים שאנו רגילים אליהם מיום הכיפורים:
א. זהו יום צום - אסור לאכול או לשתות - הכנסו לזמני כניסה ויציאת צום תשעה באב המעודכנים
ב. אסור להתרחץ לצורך הנאה, אלא רק לצורך הסרת לכלוך.
ג. אסור לטפח את הגוף ולדאוג למראה החיצוני.
ד. אסור לנעול נעליים שעשויות מעור.
ה. אסור לקיים יחסי מין או לקיים כל מגע פיזי בין גבר לאישה.
ויש עוד: מהותו של תשעה באב היא האבלות, ולכן נתקנו בו עינויים נוספים: אסור לשבת על כיסא אלא אם כן הוא נמוך במיוחד; אסור להריח מיני בשמים; כדאי להמעיט באמצעי הנוחות בשינה - נגיד להשתמש בכרית אחת במקום בשתיים או לישון על מזרן שמונח על הרצפה; ביום עצמו, ולמעשה לכל אורך תקופת בין המיצרים, אסור להסתפר, להתחתן, לשמוע מוזיקה או ללכת לים.
אחרי חצות, בתשעה באב עצמו, מקילים מעט בשניים ממנהגי האבלות של יום תשעה באב: מותר לשבת על כיסא ולא על הרצפה, ואפשר להניח טלית ותפילין בתפילת מנחה (מי שלא הניח בשחרית).

ה. האם מותר לאכול ארוחה מפסקת לפני הצום?

לפי חז"ל כן, אבל לא אחת כזו שכוללת בשר, יין ויותר מתבשיל אחד. אסור גם לעשות זימון בברכת המזון של הסעודה מפסקת, ולכן אסור שיאכלו אותה שלושה אנשים ביחד. יש גם כאלה שנוהגים לאכול ביצה קשה בסיום הסעודה המפסקת ולשים עליה אפר - מנהג שמסמן אבלות, כי הביצה היא עגולה ומסמלת את מעגל החיים.

ו. מה מותר לעשות בתשעה באב?

ללמוד אך ורק הלכות אבלות. בתהילים פרק י"ט פסוק ט' נכתב: "פִּקּוּדֵי ה' יְשָׁרִים, מְשַׂמְּחֵי לֵב" - כלומר, התורה משמחת את הלב ולכן בתשעה באב אסור ללמוד את רוב מקצועות התורה, למעט הכתובים העוסקים בפורענות עם ישראל כמו מגילת איכה וספר איוב, חלקים מספר ירמיה ופירושיהם השונים, וכן פרקים מן התורה שבעל פה העוסקים בפורענות ובאבלות. אגב, בקהילות רבות נהוג לא לשבת על על הספסלים בבית הכנסת אלא על הארץ. נהוג גם להסיר את הפרוכות מארון הקודש, להפחית את התאורה בבית הכנסת ולהשאיר רק מעט אור - או להדליק נרות.

ז. מה פתוח בערב תשעה באב?

הכתל המערבי (צילום: רויטרס, רויטרס3)
הכותל המערבי. שריד אחרון של קדושה | צילום: רויטרס, רויטרס3

כלום. חוק איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב קובע שכל רשות מקומית יכולה לאסור קיום עינוגים ציבוריים בתשעה באב, או לפתוח בתי אוכל בליל תשעה באב. רשויות מקומיות רבות אכן התקינו חוקי עזר כאלה, וגם שידורי הטלוויזיה בדרך כלל מותאמים לאופיו של יום האבל.

ח. מה משמעות היום מבחינת הקבלה?

הקבלה מדברת על משמעות אחרת ליום המיוחד הזה, ומכוונת אותנו להסתכל פנימה. היא מדברת על חשבון נפש, ומספרת על חורבן מסוג אחר שמסמל עבורנו תשעה באב - לא חורבן של אבנים, אלא חורבן שבלב, ביחסים שבין אדם לחברו. היא מלמדת אותנו שההתחשבות זה בזה היא השורש שלנו כעם והמפתח לחיים טובים של כל אחד מאיתנו כפרט. אם נבין שבגלל האינטרסים הפרטיים, הצרים והאנוכיים איננו מסוגלים להתחבר, ונרגיש שזה הפגם שמונע מאיתנו להגיע אל האושר - גילוי חוסר הקשר בינינו כגורם המזיק, והצער הכן על כך, הם תחילתו של השינוי.

ט. אהבה? מה קשורה אהבה לכל זה?

חג האהבה העברי חל בט"ו באב ולא במקרה שני הימים האלה, שמסמלים דברים כה מנוגדים, חלים באותו חודש. לפי הקבלה, ט"ו באב מסמל את ההרגשה הנפלאה שנפתחת לאחר תיקון החורבן שבלב. רק כשנחדש שוב את הקשר הטוב בינינו, נוכל לעלות מהחורבן של תשעה באב אל עבר האהבה והאושר.

>> מה הקבלה חושבת על מזל אריה - ואיך זה קשור לתשעה באב