שבת פרשת עקב, י"ח אב תש"פ 8.8.20 - ירושלים והסביבה

נרות שבת, הדלקת נרות
הדלקת נרות שבת | צילום: נתי שוחוט פלאש 90

כניסת שבת: 18:55

יציאת שבת: 20:08

פריסת בתי כנסת בירושלים:

1. בית הכנסת הגדול. רח' המלך ג'ורג' 56, ירושלים.
בית הכנסת משמש מרכז רוחני ודתי שמושך אליו תיירים ומבקרים בעיקר בשבתות ובחגים. באולם הכניסה של בית הכנסת מוצג אוסף מזוזות מרשים.

2. בית כנסת "החורבה". רח' היהודים 89, הרובע היהודי, ירושלים.
בית הכנסת נבנה לראשונה במאה ה-18, אולם מאז נחרב פעמיים. בשנת 2010 נפתח בית הכנסת מחדש בטקס חגיגי לאחר ששופץ וחודש.

3. בית כנסת הרמב"ן. רח' אמציה 4, ירושלים.
בית הכנסת העתיק, שוכן ברובע היהודי שבעיר העתיקה ונחשב לבית הכנסת הקדום ביותר ברובע.

4. בית כנסת "ישורון". רח' המלך ג'ורג' 44, ירושלים.
בית הכנסת השוכן בסמוך לבית הכנסת הגדול של העיר, נחשב לבית הכנסת האורתודוקסי המודרני הראשון של ירושלים, בו התארחו לאורך השנים דמויות רבניות מוכרות וראשי מדינה.

5. בית כנסת "עדס". רח' באר שבע 1, ירושלים.
בית הכנסת נמצא בשכונת נחלת ציון בירושלים ונחשב למפואר מבית כל בתי הכנסת בנחלאות. הוקם לפני יותר ממאה שנים על ידי בני משפחת עדס האמידה שמוצאה מחלב. קירות המבנה מעוטרים בציורי קיר של תלמידי "בצלאל" משנת 1912.

6. מרכז עולמי לתורה וחסידות בעלז. רח' בינת יששכר 5, ירושלים.
בית הכנסת המרכזי של חסידות בעלז בקריית בעלז בירושלים נמנה כאחד מבתי הכנסת הגדולים ביותר בישראל. בזכות גודלו ניתן לראות את המבנה ממקומות רבים בעיר, כולל מהכניסה אליה. צורתו משמרת את בית המדרש הישן בחצר בעלז שבגליציה, אשר נחרב בשואה.

7. בית כנסת "אוהבי ציון". רח' שילה 23, ירושלים.
בית הכנסת הוקם לפני כ- 112 שנה על ידי בני העדה הפרסית, והפך לפני שש שנים ממקום כמעט שומם למרכז ששואב אליו מעל 200 איש כל ערב שבת. המקום נקרא גם "בית הכנסת של הבנאים" על שם משפחת בנאי המפורסמת שהגיעה להתפלל בו במשך השנים.

8. בית כנסת "כורזין"-"תפארת ישראל". רח' כורזין פינת רח' בצלאל, ירושלים.
בית הכנסת הוקם על ידי קהילת יהודים מטורקיה אולם פעילותו חודשה רק לאחרונה על ידי מספר משפחתו בשכונת נחלאות. המקום משלב בסדר התפילות נוסח ספרדי ואשכנזי ומנגינות מכל העדות.

9. בית כנסת "אחדות ישראל". רח' הקראים 2, ירושלים.
בית הכנסת נמצא במרכז ירושלים, בחצר בית היתומים הספרדי הישן שמאחורי מרכז "כלל" והוקם על שם עולי הגרדום באמצע שנות ה-30 של המאה הקודמת. בעבר התפללו בו, זה לצד זה, לוחמי האצ"ל והלח"י ועד היום מתפללים בו ותיקי המחתרות לצד צעירים מהאזור שבאים ומחיים את התפילה.

10. בית כנסת "יקר". רח' הל"ה 10, ירושלים.
"קהילת יקר" שבקטמון הישנה נחשבת כממלכת הרווקים והרווקות המחפשים/ות שידוך, אבל לא רק. מדובר בבית כנסת פעיל ותוסס שנוסד לפני יותר כ-30 שנה על ידי קהילה אנגלוסכסית מלונדון.