משקפת (צילום: aldra, Istock)
נו, אז איך הוא נראה? | צילום: aldra, Istock

הייתם בפריז וגם ברומא, אבל מתי לאחרונה ביקרתם מחוץ לגוף שלכם? פריצת דרך חדשה בתחום הנוירולוגיה עשויה לעזור לכם לראות את האור שבקצה המסדרון: שני ניסויים חדשים שהתפרסמו בגיליון השבוע של כתב העת Science הצליחו לשחזר חוויה רוחנית של ריחוף מחוץ לגוף, תוך שימוש פשוט במשקפת "מציאות מדומה" (virtual-reality goggles).

זה לא סתם קוריוז: אחד מכל עשרה אנשים ברחבי העולם חווה בזמן כלשהו בחייו חוויה על חושית של ריחוף מחוץ לגוף. בחודשים האחרונים השתתפו מאות מבין אותם אנשים בניסויי ה"מציאות המדומה" ואישרו בהתרגשות שהשימוש במשקפת האשליות אכן שחזרה במדויק את התחושה המופלאה שחוו בעבר. הנבדקים אף הצליחו לראות את עצמם מרחפים מחוץ לגוף על מסך הוידיאו שהוצב מולם וצילם את הניסוי.

זו לא הפעם הראשונה שחוקרים מצליחים לשחזר בתנאי מעבדה חוויות מיסטיות עוצמתיות, אבל עד היום כל הניסויים היו כרוכים בהקרנה אלקטרומגנטית על המוח. המדען המוביל בתחום הוא פרופסור מייקל פרסינגר, נוירולוג קנדי ואתאיסט מושבע, שחוקר כבר 30 שנה את החוויה העל-חושית. פרסינגר טוען בלהט שהחוויה העל-חושית אינה קשורה כלל לאלוהים אלא אך ורק לתהליכים נוירולוגיים שמתרחשים בתוך המוח.

ההמצאה הנודעת ביותר שלו היא קסדה מגנטית המקרינה למוח אותות אלקטרומגנטים המדמים "חוויה של נוכחות אלוהית". גם בניסוי זה נבדקו אנשים שחוו בעבר ריחוף מחוץ לגוף ויודעים לזהות את התחושה. לאחר שחבשו את הקסדה ועברו הקרנה אלקטרומגנטית למוח, דיווחו הנבדקים על מפגשים עם עב"מים, נוכחות אלוהית קרובה, ריחוף מחוץ לגוף ועימות עם שדים ורוחות.

פרסינגר סבור שהניסוי מוכיח את טענתו ש"אלוהים הוא בסך-הכל שדה אלקטרומגנטי". לעומתו, רוב החוקרים בתחום אינם פועלים מתוך להט אנטי-דתי אלא מתוך סקרנות גדולה בנוגע לחוויה העל-חושית. למרבה האכזבה, מטרתם טרם הושגה. אמנם עכשיו כבר ברור שחוויות על-חושיות ניתנות לשחזור בתנאי מעבדה, אבל אף אחד מהחוקרים לא הצליח להסביר עדיין את מהותה של החוויה, איך ולמה היא מתרחשת במציאות.
יותר מכך, הצלחת החוקרים מוגבלת אך ורק לשחזור חוויה מהעבר ועד היום איש מהם לא הצליח לייצר חוויה על-חושית ראשונית במוחם של נבדקים אשר מעולם לא התנסו בה קודם. פרסינגר ניסה לעשות זאת באמצעות הקסדה המגנטית שהמציא, אך לאחר כישלונות חוזרים ונשנים הודה שהניסוי "לא פועל על ספקנים".