שרי אריסון (צילום: חדשות 2)
שרי אריסון. רוצים ללכת בעקבותיה? | צילום: חדשות 2

שרי אריסון ספגה השבוע קיתונות של לעג בעקבות מסיבת העיתונאים שבה חשפה את ספרה החדש "לידה", ובה סיפרה על הדרך הרוחנית הארוכה שעברה.
אבל אריסון היא אחת מעשרות אלפי ישראלים שבוחרים בטיפולים אלטרנטיביים המציעים חיזוק של הגוף והנפש, או פונים לסדנאות, לקורסים ולמורים רוחניים מסוגים שונים כדי לקבל עזרה בתיקון של משהו שלתחושתם פגום בחייהם.

הבדלים גדולים

כדאי גם להזכיר שיש הבדלים גדולים בין השיטות שעליהן דיברה אריסון, ולהפריד בין ערב-רב של קורסים, סדנאות, טיפולים ותקשורים. אין ספק שפרקטיקות כמו שחזור גלגולים וריפוי בשיטת "אהבה רבה" שוכנות בעיני רוב הציבור בקצה ההזוי לגמרי של הסקאלה, אולם דיקור סיני ושיאצו מוצעים כיום על ידי כל קופות החולים כהשלמה לטיפולים המערביים; מדיטציה וצ'י קונג הן שיטות עתיקות שמיליוני אנשים בעולם מתרגלים; הפורום של לנדמרק וסדנאות שיטת סילבה הם קורסים לחשיבה ולעבודה עצמית שאינם כרוכים בעבודה רוחנית דווקא.

התחום רחוק מלהיות ממוסד: כל אדם יכול להכריז על עצמו כמתקשר או הילר, ולגייס לעצמו חוג לקוחות. קשה להעריך מהם הסכומים שמגלגל הענף, אבל אפשר להניח שהם לא מבוטלים. המחירים, בדומה למוצרים ולשירותים אחרים, גבוהים יותר במרכז בארץ.
כל המומחים שאיתם דיברנו, מהכיוון הרפואי-אלטרנטיבי, הפסיכולוגי או הרוחני, סיפרו שהמטופלים מגיעים מכל שכבות האוכלוסייה: נשים וגברים בכל הגילאים, מכל רמות ההשכלה וההכנסה.

1. אהבה רבה

שיטה שפיתח הישראלי סאם לוי, שמטרתה זיהוי הבעיה של המטופל, ופתרון שלה באמצעות עיבוד רגשי וריפוי אנרגטי. נודע כי אשתו של לוי העבירה סדנאות לחברות בקבוצת אריסון.

דבר המומחה: על-פי אתר האינטרנט של השיטה, היא "משלבת שפה חדשה ומערכת אנרגטית טיפולית. השיטה מטפלת הן בבעיה הפיסית והן בהיבטים הפסיכו-אמוציונאליים. ייעודו של הטיפול היא להביא את האדם למצב של בריאות כוללת ואיכות חיים טובה יותר".

מחיר: 500 שקל לשעת טיפול, 1,900 שקל לסדנה.

2. שחזור גלגולים

זוהי שיטה שבה מביאים את המטופל למצב של הרפיה עמוקה, בלי היפנוזה, אלא בעזרת דמיון מודרך, ודרך הנחיה עוברים לגלגול הקודם שלו. העיקרון דומה לפסיכולוגיה, רק שבמקום לדבר על הילדות, מדברים על גלגול קודם, ומחפשים בו את השורש לבעיות בהווה.

דבר המומחה, ד"ר ירון זפרן, מנהל המכללה ללימודים רוחניים: "רוב האנשים מאמינים בגלגולים קודמים, אבל השיטה לא דורשת אמונה, היא דורשת רק פתיחות, מוכנות להשתכנע, וזה עובד".

מחיר: 200-300 שקל לטיפול של שעתיים בערך.

מטפלים הוליסטיים-קלפי טארוט וכדור בדולח (צילום: Shutterstock)
הווה רוחני, לעתיד טוב יותר | צילום: Shutterstock

3. רייקי

טיפול אנרגטי שנעשה באמצעות הנחת הידיים על גוף המטופל ומתאים לטיפול בכאבים ובבעיות רפואיות ורגשיות שונות. כל אדם יכול ללכת לטיפול אצל מטפל ברייקי, וגם ללמוד לטפל בעצמו או באחרים, בסדנה קצרה של 8-10 שעות.

דבר המומחה, אילנה בהט, רייקי מאסטר, מורה רוחנית ומתקשרת, סופרת: "רייקי זאת אנרגיית חיים תבונית שמצויה ביקום, וכל אחד יכול להתחבר אליה, ללא קשר לגיל ולהשכלה. החיבור לרייקי הוא מאוד פשוט".

מחיר: 150-250 שקל לטיפול; 500-900 שקל לקורס.

4. קרניו סקראל

טיפול שבו המטפל נוגע בעדינות בגוף המטופל. הנגיעה העדינה מניעה את הנוזל שנמצא בעמוד השדרה ומשחררת חסימות אנרגטיות שמפריעות לתפקוד.

דבר המומחה, ד"ר גלעד שדמון, מנהל מכללת מהות לרפואה משלימה: רוב האנשים מרגישים מיידית את השיפור, הרפיה עמוקה, חלקם נרדמים אפילו תוך כדי טיפול. השיטה דומה להילינג, אבל נחשבת להרבה יותר קונבנציונלית, הרבה יותר מערבית, משום שהיא יותר מיינסטרימית, מבוססת על ידע מדעי, ורופאים גילו אותה".

מחיר: 150-200 שקל לטיפול.

5. הילינג

שיטה לריפוי ולאיזון של הגוף והנפש על ידי העברת אנרגיות מהמטפל אל המטופל, במגע קל או ללא מגע כלל. ההנחה היא שמסביב לגוף הפיזי של כל אדם יש הילה, שבתוכה נמצאים כל הזיכרונות שלו. טראומה או זיכרון רע עלולים להפריע לזרימה בשדה האנרגטי.

דבר המומחה, יוסף וקנין, הילר: "ברפואה המשלימה אומרים 'אין מחלות, רק אנשים חולים'. אם חולים, זה בגלל שמערכת החיסון נחלשה, או שיש לחץ נפשי - עובדה שדווקא אתה נדבקת ואחרים לא. ברגע שמבינים את זה, אפשר להירפא".

מחיר: 180-300 שקל לטיפול.

מטפלים הוליסטיים-טיפול בכוסות רוח (צילום: Shutterstock)
טיפול הוליסטי בכוסות רוח | צילום: Shutterstock

6. קורס בניסים

קורס לעבודה רוחנית ולשינוי של דרך החשיבה מפחד לפיוס וסליחה. אפשר ללמוד לבד מתוך הספר בשם זה שבו 365 שיעורים, אחד לכל יום בשנה ואפשר גם ללמוד בפגישות שבועיות עם מורה.

דבר המומחה, אפרת שר-שלום, מורה בכירה ומכשירה מורים אחרים: "הקורס בניסים היא דרך רוחנית שמציעה גישות לשלום פנימי. התכלית היא לעבור מחשיבה שהמקור שלה הוא פחד, כעס, אשמה, טינות, רגשות מרכזיים בחיי כולנו, ולהחליף אותם באהבה, פיוס וסליחה".

מחיר: הספר: כ-180 שקל; הקורס כ-400 שקל לחודש.

7. שיטת סילבה

קורס שבו לומדים ומתרגלים כיצד להגיע להרפיה מהירה ובעזרתה להתמודד טוב יותר עם מצבי לחץ, וכיצד לפתח ולחדד את האינטואיציה. הקורס הוא קבוצתי אך אינו כרוך בחשיפה אישית של התלמיד. השיטה פותחה בארה"ב ובארץ היא קיימת מאז 1980.

דבר המומחה, המורה רפי ליברמן: "המוח הוא כמו מחשב, אפילו משוכלל יותר מכל מחשב שקיים בעולם, אבל קיבלנו אותו בלי חוברת הדרכה. הקורס שלנו מלמד איך להשתמש יותר באפשרויות שקיימות במוח שלנו".

מחיר: 2,200 שקלים.

8. הפורום של לנדמרק

סדנה אינטנסיבית שבה משתתפים 70-250 איש בכל פעם - שלושה ימים רצופים וערב מסכם, שאליו התלמידים יכולים להזמין אורחים לפי בחירתם. בסדנה מלמדים להקשיב ולהיות מודעים למסננים שדרכם אנחנו שומעים דברים, איך מפרקים את "המעגל הזדוני" בין מה שקרה לבין מה שאנחנו מספרים לעצמנו על מה שקרה.

דבר המומחה, דוברת פורום לנדמרק: "הדבר החשוב ביותר שאנשים לוקחים איתם מהסדנה הוא היכולת לצאת החוצה מהפרספקטיבות הקונבנציונליות שלהם ומדפוסי קבלת ההחלטות כדי להגיע לשינוי משמעותי בחייהם".

מחיר: 2,050 שקל לסדנה.

9. לידה מחדש

שיטה שיוצאת מנקודת הנחה שלידתו של אדם בעידן המודרני, לתוך חדר מואר ורועש, היא רגע טראומטי עבורו. הטראומה הזו יוצרת חסימה שכדי לפתור אותה יש להחיות את רגע הלידה על ידי טכניקה של נשימה מעגלית (שבה לא עוצרים בין השאיפה לנשיפה).

דבר המומחה, גידי בר -שלום, מטפל בלידה מחדש: "כל מיני דברים לא פתורים, רגשות, שיפוטים, כעסים, מתבטאים בתקיעות אנרגטית. התהליך של הלידה מחדש מזרים את אנרגיית החיים בגוף והיא ממיסה את החסימות".

מחיר: 120-350 שקל לטיפול.

10. שיאצו

שיטה יפנית שמיועדת (שי=אצבע, אצו=לחץ) למניעת מחלות ולהקלה על כאבים. הטיפול מבוסס על מגע ולחיצות, מתוך אמונה כי לנקודות מסוימות בגוף יש השפעה מרפאת על אזורים אחרים ועל הגוף כולו.

דבר המומחה, גלית שביב, מטפלת בשיאצו: "כמו כל שיטות הריפוי ההוליסטיות, שיאצו מתעסק עם גירוי של מערכת הריפוי הטבעית של הגוף. כל השיטות המשלימות עובדות על זה - לעורר את כוח הריפוי של המטופל, ולכן לא עובדים על סימפטום".

מחיר: 200-300 שקל לטיפול.

שיאצו במשרד - לחיצות גב (צילום: rpaz, Istock)
שיאצו. אפשר גם לבד בבית | צילום: rpaz, Istock

11. דיקור

שיטת טיפול סינית, שבה משתמשים במחטים דקות המוחדרות לנקודות הדיקור, הממוקמות על גבי הגוף, כחלק ממערכת המרידיאנים (ערוצי האנרגיה של הגוף).

דבר המומחה, אמיר משאל, מטפל ברפואה סינית, מרכז אלה: "הרפואה הסינית מבוססת על פילוסופיה עמוקה. בעזרת העבודה על המרידיאנים, שהם המקשרים בין המערכות הפנימיות לחלקים החיצוניים של הגוף, הם הצליחו לשפר תפקודים באיכות החיים שלהם, וגם לרפא מחלות. למעשה, מדקרים מקום אחד, ומשפיעים על אחר".

מחיר: 150-250 שקל לטיפול.

12.צ'י קונג

שיטה סינית לתרגול הגוף כדי להשפיע גם על הבריאות והחוזק של האיברים הפנימיים. תרגיל יכול להיות תנועה או להיות עמידה מסוימת, שפותחת את זרימת המרידיאנים ומחדש את זרימת האנרגיה בגוף.

דבר המומחה, אמיר משאל, מטפל ברפואה סינית, מרכז אלה: "הרפואה הסינית מבוססת גם על חינוך לבריאות טובה, על תזונה שמתאימה לאדם, לעונות השנה, וחינוך לפעילות גופנית שתורמת לשיפור הבריאות. אנחנו במערב במקרה הטוב עושים כושר, מפתחים סיבולת לב-ריאה, ולא מבינים שהמערכת הרבה יותר מורכבת".

מחיר: בקורסים קבוצתיים, 200-250 שקל לחודש.

13. העלאת תדרים

שיטה לשינוי מצב התודעה, כדי ליצור קשר עם ישויות עליונות באמצעות תקשור. במצב יומיומי של ערות, גלי המוח נמצאים במצב ביתא, בתדירות של 15-22 הרץ. כדי לתקשר צריך להימצא במצב של גלי אלפא, שמאפיין אדם בעת חלום בהקיץ, בתדירות של 14-8 הרץ.

דבר המומחה, ד"ר ירון זפרן, מנהל המכללה ללימודים רוחניים: "כל אדם יכול לתקשר - אלה יכולות טבעיות, רק לא מפותחות. כדי לתקשר צריך להוריד את הפעילות החשמלית במוח למצב יותר אטי, להשקיט את החלק המודע, באמצעות הרפיה".

מחיר: אין.

14.מדיטציה קבלית

שיטה לרגיעה ולהתעלות רוחנית, המבוססת על הקבלה. בספרות הקבלית מופיעות טכניקות רבות למדיטציה, למשל התמקדות בשמות עליונים של הבורא; מדיטציה מוזיקלית של האזנה לניגונים שחוברו על ידי המקובלים, וגם מדיטציה שנעשית על יד קברי צדיקים.

דבר המומחה, איל ריס, מנהל המרכז הבינלאומי לקבלה בצפת: "יש למדיטציה הקבלית כמה מטרות: התפתחות אישית רוחנית, להשיג ידע ותובנות מן העולמות העליונים, לעורר תודעתית מקומות בנפש שלא תמיד אפשר להגיע אליהם באופן אחר".

מחיר: 100-200 שקל לשעה.

האם שרי אריסון היא אכן מתקשרת? כינסנו את פאנל המיסטיקניות לדיון מיוחד

כמה יעלה לכם להתייעץ עם מתקשר? כל הפרטים על מפגשי תיקשור

דעה: מה כולם רוצים משרי אריסון? ולמה אף אחד לא באמת מקשיב למה שהיא אומרת?