תקשור הוא יכולת שטבועה בנו ואפשר לגלות אותה דרך תרגול טכניקות והתמדה. התקשור הוא אמצעי להתמרה אישית מודעת, להרחבת הכוח היצירתי שבנו ולחיבור לכוחות ריפוי. מטרתו להדריך, לכוון ולעזור בהתפתחות הרוחנית, שתוביל לפתיחות, לאהבה, לצמיחה אישית, להעלאת הערך העצמי ולשיפור מערכות יחסים. תקשור הוא יכולת אינטואיטיבית לקבלת מסרים מתת המודע והבאתם למודע, וברמה גבוהה יותר הוא היכולת לתקשר עם גורמים מחוץ לפנימיותו של האדם עצמו, כמו מדריכי אור ומלאכים.

מגדת עתידות עם כדור בדולח (צילום: istockphoto)
אם היא חוזה את העתיד - היא עובדת עליך | צילום: istockphoto

לדברי מרגלית אילון, מורה רוחנית, הילרית, מתקשרת וסופרת: "קל לאמוד אם מתקשר הוא אמיתי או מתחזה. אם הוא מדייק בראיית אירועים מן העבר או נסיבות בהווה ומתייחס לעניינים ייחודיים לשואל, אפשר להניח שהוא אמיתי ושקיבל את המידע בתקשור. שרלטנות מתאפיינת בדרישה לתשלומים כספיים גדולים, ביצירת תלות, בפיזור הבטחות שווא ובפרסומים שיש בהם אלמנט שקרי".

היא מזהירה מפני מתקשרים המחוברים לחושך, העלולים להעביר מסרים מפחידים על אירועים העומדים לקרות לאדם. "יש להבין כי נבואות עשויות להגשים את עצמן, על אחת כמה וכמה נבואות מפחידות הנטמעות בלא מודע. אני מאמינה שבטיפול רוחני-אנרגטי העיקרון החשוב הוא לאפשר למטופל ללמוד את השיעור שלו".

תיזהרו מהאגו

ירון זפרן, ד"ר במטפיזיקה ובעל תואר ראשון בפסיכולוגיה, עוסק בייעוץ ובהוראה של אמנויות הרוח ובעל מרכז רוחני ללימוד מקצועות אלה, טוען כי "שרלטנות נמדדת בכמה מישורים: כשהמתקשר לא עבר התפתחות אישית ומשליך על האחר מעולמו הפנימי; כשהמתקשר הוא 'נביא זעם' המנסה להבהיל כדי לזכות בתחושה של כוח ועוצמה; וכשמתקשר מנסה ללטף את האגו של האחר ויוצר פער גבוה מאוד ומתסכל בין מצבו העכשווי לבין מה שמבטיחים לו בעתיד.

"מתקשר טוב אמור לעזור לנו להתמודד טוב יותר עם החיים. תקשור אמור לעודד ולהראות לאדם את הצד המואר ואת חצי הכוס המלאה. מתקשר אמיתי מכיר בקשיים, אבל נותן כלים להתמודדות, אומר מה נכון לעשות ונותן צידה לדרך".

גילה בויום, בוגרת החוג למדעי המחשב בטכניון, מדיום ומתקשרת, עוסקת במגוון רב של אמנויות חיזוי (אסטרולוגיה, מטוטלת, טארוט, נומרולוגיה ותורת האותיות) ועומדת בראש המרכז לפיתוח המודעות. היא מודה שקשה מאוד לאמוד, להעריך או לדרג את המתקשר, לכן חשוב להבין מה בדיוק מחפשים בתקשור. החשוב בתקשור הוא המסר עצמו ולא המקור או הישות שמהם הוא מגיע. יש סכנה של שרלטנות לא מודעת. "כשאני מתקשרת, אני חשה שהאדם שמולי לחלוטין בידיים שלי ולכן הוא יאמין ויעשה כל מה שאומר לו, כולל קביעת עתידו. הסיבה לכך היא שהתקשור הוא חלק מההכרה הקוסמית האלוהית, והוא מחבר לחוויה של כל יכול, יודע כל ונמצא בכל. משום כך ברור מדוע התקשור עלול לתת תחושה של כוח, אגו והתהדרות.

"תקשור טוב בא למלא פונקציה פסיכולוגית, להעניק תובנות וללמד אותנו על עצמנו. אנשים עשויים לצאת בתחושה של אושר ושל התפעמות גם אם נאמרו מסרים קשים, אך הם באים ממקום מואר. לעומת זאת, כל תקשור המביא להשתעבדות ולתלותיות חשוד כשרלטנות וכרצון לעשות כסף מאנשים במצוקה".

תקשור אינו חוזה את העתיד

הרב ד"ר גיל גרשון טבעון, בעל הסמכה לרבנות, ראש כולל להלכה ולדיינות ובעל תארים אקדמאיים רבים (תואר ראשון בהנדסת מטוסים, תואר שני באסטרונומיה, שלישי באסטרופיזיקה ולימודי רפואה ופסיכולוגיה), מאיר היבטים פסיכולוגיים ותורניים של המיסטיקה ביהדות. לטענתו, אפשר להיפגע מתקשור: "האדם שבא לקבל מידע לגבי עצמו ועתידו, רוצה שמישהו יעזור לו לנווט את דרכו. הוא נוטה להאמין לדברי המתקשר שיש לו נגישות לעולם הנסתר ולכוחות עליונים. המתקשר צריך להיזהר במילה קלה כבחמורה. אנחנו עוסקים בדיני נפשות, ולא פעם אנו עדים לכך שמתקשר מציע לאדם להתגרש, לעזוב מקום עבודה או להשקיע כספים, ועל ידי כך הוא עלול לגרום לעגמת נפש ולנזקים פיזיים ונפשיים. לרוב המתקשרים אין רקע פסיכולוגי או תורני, כך שהם אינם יכולים לפרש את הידע שהם מקבלים באופן מקצועי".

"תקשור המתבסס על ראיית העתיד אינו נכון", מוסיף הרב טבעון. "יש לזכור שהבחירה היא שלנו בכל רגע נתון. אנחנו יכולים לשנות מהלכים, ואסור לנו לקבל דברים לגבי העתיד כאמירה מוחלטת".

סיסי מן עוסקת בהנחיה רוחנית, מעבירה יחידים וקבוצות תהליכי שינוי והעצמה ומטפלת רב תחומית ברפואה משלימה

הכתבה המלאה התפרסמה במגזין חיים אחרים, אוקטובר 2010
לקבלת גליון של חיים אחרים במתנה לחץ כאן

>> איך אתם במיטה? מבחן גרפולוגי