אישה כותבת (צילום: Bruno Passigatti, Istock)
שכיחה ומוכרת, אבל גם מעניינת ומסתורית | צילום: Bruno Passigatti, Istock

החתימה היא אחת מפעולות הכתיבה השכיחות ביותר שאנחנו עושים. על מה אדם לא חותם? על קבלות, חשבוניות, חשבונות ועד הבית, כרטיסי אשראי, חוזה שכירות, צ'קים, המבחן של הילד, התחייבות בקופת חולים, עוד כמה צ'קים, כתובה, דו''ח חניה, הוראת קבע, משכנתא, ועוד צ'ק אחד אחרון למוכר במכולת כי נגמר לך הכסף הקטן. אנחנו חותמים בממוצע עשרות פעמים בשבוע.

ואף שהחתימה שכיחה ומוכרת, היא גם מעניינת ומסתורית מאוד. בניגוד לכתיבה רגילה אין בה כללים או מוסכמות. קשקוש הדיו הזה הוא מאה אחוז אתה - אין בו הגבלות או חוקים. בדיוק בגלל זה, ניתן ללמוד ממנה הרבה על אישיות החותם. אין חתימה סתמית, מאחורי כל שרבוט דיו מסתתרת כוונה. סגנון החתימה שבחרת לעצמך מלמד על שאיפותיך, תקוותיך, הדימוי העצמי שלך, ואף הדברים שהיית רוצה שאיש לא ידע. גם ההחלטה שלא להתכוון לכלום היא החלטה.

מעניין ואף מפליא שהכותב אינו חושב איך לכתוב את צורת האותיות. קשה לו להסביר מדוע הקו חלש ורועד, מדוע יש לחץ חזק בחתימה, למה האותיות נוטות ימינה או שמאלה או מדוע יש אות גדושה או מקופחת. ובכל זאת, פענוח חתימה היא משימה אפשרית, אך כזו המחייבת הבנה יסודית של כוחות הנפש העומדים מאחוריה. בואו ננתח יחד חתימות של כמה אישים היסטוריים.

אלברט איינשטיין

אין תמונה
חשיבה מהירה וחדה לצד רגישות ואמפטיה

איינשטיין נחשב לגדול מדעני המאה העשרים בתחומי הפיסיקה והמתמטיקה. הוא זכה בפרס נובל לפיסיקה ב- 1921, היה תומך נלהב של התנועה הציונית, הוצע לו להתמנות מדינת ישראל, אך הוא סירב משום שלא ראה את עצמו מתאים לתפקיד.

חתימתו של איינשטיין נכתבה בתנועה מהירה. הקו שלו גמיש וחוטי. יחד עם זאת, היא שומרת על מהלך שורה ישר, קריאה במידה וגם הנקודה שלאחר שמו הפרטי מונחת במקומה באופן מלא ויציב. זה מעיד על אדם בעל חשיבה מהירה וחדה, שמקפיד על הפרטים הקטנים ועל עשייה תכליתית ויעילה, אבל יחד עם זאת בעל אינטואיציה. אותיותיו העגולות מעידות גם על רגישות ואמפטיה.

למרות שאיינשטיין היה ביסודו מדען, החתימה שלו מבטאת את המעורבות שלו ורצונו לעמוד לשירות הציבור. הוא היה איכפתי וגילה אנושיות כלפי סביבתו. נשים לב לאות הראשונה בשם משפחתו - עיצוב מיוחד, אסתטי משהו, נראה כמו יצירת אומנות, יש בה משהו אצילי. לאחר מכן באה האות T, שם הקו נמשך לעבר הגשמה תוך היצמדות לאידיאלים ועקרונות אישיים שהביא לידי ביצוע.

ביל גייטס

אין תמונה
מהירות תפיסה אבל גם פטפטנות

גייטס הוא איש עסקים אמריקאי, נחשב לאחד מעשירי העולם בזכות מערכת ההפעלה 'Windows'. חתימתו אינה ברורה, מהירה מאוד. משיכה אחת של קולמוס לאורך כל הדרך, למעט הפסקה מאוד מחושבת בין השם לשם המשפחה, כמו עצירה בשנייה האחרונה. זה מעיד על מהירות החשיבה והתפיסה, אינטואיציה רבה, ערנות וטביעת עין טובה, שימת לב לעיקר ולא לטפל.

האות הראשונה של השם פתוחה למטה, בעלת קווים עגולים. היא מעידה על כושר דיפלומטיות ופטפטנות, יחד עם חשדנות מה באנשים סביבו וחוסר יכולת לתת אמון באופן טבעי. שיפוד ה-T מועף ומוחדר, מה שמלמד על סרקזם, ציניות וביקורתיות.

החתימה מסורבלת משהו ולא קריאה, בשילוב קווי כיסוי (למשל באות L השנייה), דבר שמלמד כי בטחונו העצמי מתערער והוא סובל מרגשי נחיתות ואי אמון. מצוקה זו מקבלת פיצוי ע''י התעלמות מהסביבה ולעג למוסכמות (כלומר, לצורה התקנית). לקראת הסוף יש לחתימה נטייה לרדת מן השורה הישרה, מה שמציף חוסר סבלנות להסביר את עצמו ואף להקשיב. הפרטים, השגרה והביורוקרטיה מעייפים אותו.

כריסטופר קולומבוס

אין תמונה
מאמין בדרכו, אבל לא שם לאנשים שסביבו

קולומבוס היה יורד ים ואדמירל. במסעותיו גילה, בין היתר, את אמריקה. אנו רואים כי חתימתו מסוגננת היטב, מושקעת ומדוקדקת עד לפרט האחרון, כאילו מדובר בציור ולא בחתימה. למעשה, היא נראית כמו ציור של אוניה שמפרשיה מורמים. הירידה לפרטים מגלה כי כריסטופר קולומבוס היה אדם של פרטים, לעתים עד כדי איבוד העיקר. אכן, ידוע על קולומבוס שידע לפרטים כל דבר שהיה קשור לניווט ותכנן ושרטט מפות באופן מדויק להפליא.

ידוע גם שלקראת סוף חייו היה מושל רב עוצמה, אפילו עריץ, שהתייחס לנתינים שלו בצורה שתלטנית ואגואיסטית, יש האומרים אפילו עד כדי כך שהם התמרדו וסירבו לקבל עליהם את מרותו. באות האחרונה בחתימתו יש כדי לרמוז על נוקשותו הרבה והאמונה שהייתה לו בדרכו, עד כדי כך שלא שם לב לאנשים בסביבתו. החתימה גם משקפת יצירתיות רבה, רוחב אופקים ואף מגמה של שליטה על המרחב, חד משמעיות, ובטחון רב.

>> רוצים ללמוד עוד על גרפולוגיה?
או שאתם מעדיפים לבדוק בהורוסקופ?
לכתבות נוספות מהמגזין האלקטרוני של הידברות