קריאה בקפה היא אמנות מיסטית עתיקה שמבוססת על מגוון רחב של שיטות חיזוי וניבוי המושתתות על פענוח כתמים שהותיר אחריו נוזל כלשהו (במקרה שלנו קפה), וייחוס כתמים אלה לאירועים שהתרחשו בעבר או יתרחשו בעתיד. מטרת הקריאה בקפה היא להעניק לאדם מידע על הצפוי לו בעתיד על מנת שיוכל לנצל הזדמנויות ולהימנע מפני מכשולים.

קפה איסטנבול, טורקיה - בתי קפה בעולם (צילום: quinn.anya)
הידית מהווה את ציר הזמן: משמאלה העבר שלכם, מימין העתיד | צילום: quinn.anya

על מה מבוססת השיטה?
הרעיון שבבסיס השיטה קובע כי נשמתו של אדם, כמו גם נשימתו, מתמזגת עם הנוזל הבא במגע עם שפתיו. מכיוון ששורש נשמתו (תת-ההכרה בשפה עכשווית) יודע את הצפוי להתרחש, הרי שברגע האיחוד בין שפתי האדם לבין שפתי הספל, עובר ידע זה מתוך נשמת ונשימת האדם, אל תוך הנוזל הנלגם, וחושף את צפונותיו באמצעות הבלטת צורות וסמלים בתוך המשקע שנותר על גבי דפנות הספל. לכל צורה ולכל כתם נודעת משמעות מסוימת, ועל פיה משחזר הקורא את שהתרחש בעבר ואת הצפוי להתרחש בעתיד.

למה דווקא קפה?
הקריאה אינה חייבת להיות בקפה כלל וכלל. ניתן לנבא עתידות על פי כתמיו של כל נוזל שאדם מסוגל ללגום, ובלבד שיותיר כתמים ומשקעים ברורים על גבי דפנות הספל.

בדרך כלל, הנוזל שעל פיו צופים אל העתיד נמצא ביחס ישר לחקלאות או לייבוא האופייניים לאותו חבל ארץ בו מתקיים טכס הניבוי. בארצות בהן גדלים שיחי תה, למשל, נצפה בטכסי ניבוי שמושתתים על צורות וכתמים שהותירו עלי צמח התה בספל, ואילו בחבלי ארץ עתירי כרמים וגפנים נוכל לחזות בטכסי ניבוי על פי כתמי יין.
במחוזותינו רווחת שיטת ניבוי שמבוססת על כתמי קפה, הודות ליהודי ארצות ערב שהביאו עימם שיטה זו בעלותם ארצה. גם ערביי הארץ נוהגים לנבא עתידות בספלי קפה.

כיצד מתבצע הטכס?
לקריאה בקפה דרושים שני אנשים: אחד הוא השואל בקפה, ואילו האחר הוא הקורא בקפה. הכלים הדרושים הם ספל בעל דפנות צחורות שמכיל קפה שחור שבושל, נשפת או נחלט במים רותחים, וניצב על גבי צלוחית תואמת. הקריאה עצמה מתבצעת בארבעה שלבים:

שלב א: הקורא בקפה יוצק קפה חם ומהביל אל תוך ספל צחור ומגיש אותו לשואל בקפה כדי שזה ילגום ממנו שלוש לגימות לפחות.

שלב ב: לאחר לגימת שלוש הלגימות, נוטל הקורא בקפה את הספל ומסובב אותו שלוש פעמים נגד כיוון השעון תוך הטייתו באלכסון על מנת לאפשר לקפה להרטיב את הדפנות.

שלב ג: הקורא הופך את הספל כאשר פניו מטה אל תוך צלוחית שהוכנה מבעוד מועד, מונה בליבו עד שבע, מקיש באצבע האמה על תחתית הספל והופך אותו חזרה כך שפניו כלפי מעלה וידית הספל פונה אליו (אל הקורא).

שלב ד: הקורא בקפה מתבונן בשלל הצורות והכתמים המבצבצים על פני דפנות הספל ומקיש מהם בנוגע לאשר התרחש בעבר, כמו גם באשר צפוי להתרחש בעתיד.

על מה מבוסס שעון הזמן בספל הקפה?
ידית הספל מהווה את ציר הזמן בספל הקפה. צורות וכתמים שמופיעים משמאל לידית משחזרים את אשר התרחש בעבר, ואילו צורות וכתמים שמופיעים מימין לידית מנבאים את העתיד. צורות וכתמים הצמודים אל הדפנות אשר ידית הספל משיקה להן, מייצגים את ההווה. צורות וכתמים אשר שוקעים אל תחתית הספל, נחשבים לנושאי בשורות רעות בין אם הם מופיעים מימין או משמאל או צמודים לידית.  ככל שהצורות והכתמים הולכים ומתרחקים מן הידית בכיוון ימין, כך מדובר בעתיד רחוק יותר, וככל שהם הולכים ומתרחקים מן הידית בכיוון שמאל, כך הם משחזרים עבר רחוק יותר.

דוגמה  לניתוח צורה בקפה:
צורה של דג מייצגת פריון והיריון: דג שמופיע משמאל לידית משחזר לידה שהתרחשה בעבר. דג שמופיע מימין לידית מנבא היריון בעתיד. דג הצמוד לידית קובע כי השואלת נושאת עובר ברחמה. דג שמופיע על תחתית הספל משמאל לידית - משחזר הפלת וולד. דג שמופיע על תחתית הספל מימין לידית – צופה הפלה בעתיד.

רוצים לדעת עוד? כנסו לאתר היועצים של אלטרנטיבלי, שם תוכלו להתייעץ עם מיסטיקנים מפורסמים, אסטרולוגים, קוראות בטארוט ועוד

רוצים מפה אישית במתנה? לחצו כאן

>> אסטרולוגיה: איך הולכת להיות השנה שלכם?