בחורה מחייכת מתוך שינה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
כל סימן בחלום מסמל עבור כל אחד משהו אחר | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
חלום הוא מסר שמגיע אלינו מתת המודע שלנו. במהלך שנת הלילה או במהלך שינה ארוכה מספיק, כולנו חולמים חלום אחד לפחות. לחלומות שלנו יש תפקיד פיזיולוגי: אנחנו חולמים כי זו דרכו של המוח לשחרר מתוכו מחשבות עודפות. פיזיולוגים מסבירים שבהיעדר מנגנון החלימה לא הייתה לנו דרך לשחרר מחשבות עודפות מתת המודע ומהמודע שלנו והדבר היה מסב לנו נזק.

לעמוד הפייסבוק mako רוח עשיתם לייק?

לחלומות שלנו יש גם ערך סימבולי, ולכן אין לפרש אותם כפשוטם. למשל, אם חלמנו על ביצה הדבר מסמל את הרצונות שלנו, ומצבה של הביצה בחלום מעיד על המימוש או ההחמצה שאנו חשים. או למשל, אם חלמנו על מים הדבר יכול להעיד על הצפה רגשית וכאוס, אבל גם על טיהור והתקדשות, תלוי בהקשר הקיים בחלום. ככל שנלמד לפרש את החלומות ולפענח את המסרים שאנחנו מקבלים במהלכם, כך נצליח לגלות על עצמנו תובנות חשובות שיעזרו לנו בחיי היומיום.

עוד כתבות בערוץ הרוח:

נהוג לחלק את החלומות שלנו למספר סוגים:

חלומות טבעיים. חלומות שבהם באים לידי ביטוי הדברים שמעסיקים אותנו בחיי היומיום והם שיקוף של ההתנסויות שלנו בעולם האמיתי.

חלומות אלוהיים. חלומות שמציעים לנו הזדמנות לגלות מה עלינו לשנות ולתקן בהתנהלות שלנו כדי להשתפר. המסר שאנו מקבלים בחלום האלוהי מעניק לנו הזדמנות לשלוח מבט חטוף אל העתיד שעומד לפנינו, ומוסיף תובנה באשר לתוצאות הסופיות של מעשינו בהווה.

חלומות נבואיים. מי שהגיע לדרגת התפתחות רוחניות גבוהה חולם חלומות נבואיים. כפי שמשתמע משמם, חלומות נבואיים הם חלומות שחוזים את העתיד בצורה מדויקת. בדרך כלל, חלומות נבואיים הם חלומות ברורים מאוד, וקל לזכור אותם.

קיימים שני סוגים של חלומות נבואיים – חיוביים ושליליים. חלום נבואי חיובי מנבא דברים טובים שיקרו ואי אפשר לשנות אותו. חלום נבואי שלילי מאיים בכאוס, חורבן או מחלה ואפשר לשנות אותו על ידי שינוי ההתנהגות שלנו. כאשר אנחנו עושים במהלך היומיום מעשים חיוביים החלומות הנבואיים שלנו יהיו חיוביים. כאשר אנחנו עוסקים בשלילי, החלומות הנבואיים שלנו יהיו שליליים.

סיוטים. סוג החלום שכולנו פוחדים מפניו, מכיוון שהוא טורד את מנוחתנו ולעתים גם חוזר על עצמו שוב ושוב עד אשר מושג תיקון המבטל את הופעתו. בדרך כלל, סיוט שמופיע בזמן החלום הוא מסר דחוף שמאותת לנו על כך שדרוש שינוי כיוון באופן ההתנהלות שלנו. חשוב להבין שהסיוט אינו תוצאה. הסיוט הוא אך ורק אזהרה לכך ש"נקודת התשלום" קרובה, ושיהיה עלינו לשלם על ההתנהגויות השליליות שלנו, כמו למשל אהבת בצע, התמכרות לתאוות, נטייה לנקמה ולכעס ועוד. עלינו לזכור, יהיה הסיוט מפחיד ככל שיהיה, הוא אינו אלא סימן שנועד להתריע מפני הסכנות האמיתיות שאורבות לנו כתוצאה מההתנהגות הקלוקלת שלנו. כלומר, הסיוט הוא למעשה אות אזהרה שניצב במקום בולט על אוטוסטרדת החיים שלנו ומורה לנו לשנות כיוון כדי שלא נתנגש בקיר.

האם אפשר לשלוט בחלום?

ילד מפוחד אחרי סיוט (צילום: Josh Rinehults, Istock)
איך נפטרים מסיוטים? | צילום: Josh Rinehults, Istock
אפשר לשנות חלומות שליליים. חלום שלילי אינו אמת מוחלטת. מטרתו היא לעורר אותנו למודעות. חלום שלילי נועד לקרוא לנו לנקוט פעולה ואין זה משנה מה פרטי המסר שהוא מוסר לנו. בכל מקרה של חלום מפחיד, מאיים, מטלטל, יש לנו את היכולת והכוח להפוך את השלילי לחיובי, על ידי כך שנשנה את דפוסי ההתנהגות שלנו בעולם ונתגבר על החולשות שלנו.

החלום שאנחנו חולמים הוא כלי שנועד לגרום לנו לחולל שינוי הדרוש לנו לטובתנו הגבוהה ביותר ולצמיחתנו הרוחנית. ככל שנצליח לשנות את דרכינו בזכות החלום, כך נשלוט באלמנטים שיתממשו או לא יתממש בחיינו. זכרו, היקום לעולם לא מבקש מאיתנו או מצפה מאיתנו לשנות את מה שאין ביכולתנו לשנות. אם אנחנו נדרשים לשינוי מסוים הרי שמדובר בשינוי שבכוחנו לבצע.

הסמלים בחלום

כאמור, יש סיבה לכך שאנחנו חולמים: החלימה נועדה לסייע לנו לחולל בחיינו את השינויים שיגרמו לנו לצמוח ולגדול מבחינה רוחנית ומעשית.

החלומות שלנו מדברים אלינו בסמלים. ככל שניטיב לפענח את משמעות הסמלים בחלום, כך נעשה שימוש טוב יותר בהזדמנות לשינוי שמציעים לנו החלומות שלנו. חשוב לזכור את החלומות כדי ליישם את הפתרונות המוצעים במהלכם.

אם אנחנו בני מזל ומקבלים בעזרת החלומות מסר ברור לשינוי, עלינו להשתמש בו. אבל יהיו פעמים אחרות שבהן נצטרך לחצוב בתוך סלע את הרמזים והסמלים שהופיע בחלום, כדי לחלץ מתוכו את מהות השינוי שאנו נדרשים לעשות.

לא מצליחים לזכור את החלומות שלכם?

יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי שתצליחו לזכור את החלומות שחלמתם במהלך הלילה, או לפחות חלק מהם וכך תדעו אילו מסרים שולח אליכם תת המודע שלכם.

לפני הכניסה למיטה, עלינו להקפיד על מקלחת טובה כדי להסיר את המעטה החיצוני שנצבר במהלך היום ולאפשר לתת המודע להיפתח. ככל שנהיה שלווים יותר לקראת שנת הלילה, נגלה שאנחנו מסוגלים לזכור יותר מהחלומות שלנו.

שכבו במיטה, הקפידו להיות רגועים ושלווים, הקפידו על תאורה רכה ועל אווירה טובה. שחזרו במוחכם את מאורעות היום ובקשו מהמוח שלכם לזכור את החלומות שתחלמו.

אם יש שאלה שמטרידה אתכם או משהו שהייתם רוצים לברר בעזרת החלום, בקשו לקבל תשובה במהלך שנת הלילה, וכמובן – בקשו לזכור את התשובה. ככל שהשאלות שתשאלו את עצמכם יהיו מדויקות יותר, כך התשובות שתקבלו בחלום יהיו מדויקות יותר.

החזיקו ליד המיטה כלי כתיבה כדי לרשום את פרטי החלום שתזכרו כאשר תתעוררו. גם בעזרת מדיטציה אפשר לסייע למוח לזכור את החלום. מציאת התשובה באמצעות החלום אינה סוף העבודה.

החלק הקשה עוד לפנינו – עלינו להתעורר מהחלום, תרתי משמע – ולהתחיל לערוך בחיינו את השינויים שמציע החלום. בדרך כלל, השינויים שהכי קשה לנו לחולל בתוכנו הם אלה המחייבים אותנו ללמוד כיצד לשלוט ברגשות השליליים שלנו  – בכעס, בקנאה, בצרות העין ועוד.

התרגלנו לכך שהרגשות הללו משתלטים עלינו מדי פעם, וכעת זה הזמן להפוך את הכיוון ולשלוט בהם. כאשר ניפטר מהרגשות הללו, נפנה בתוכנו מקום לאנרגיות חיוביות שיאפשרו לנו צמיחה רוחנית\ ובכך למעשה השגנו את מטרת העל של החלום – לסייע לנו לחולל בתוכנו שינוי אמיתי.

חולמים חלומות מפחידים? כך תיפטרו מהם

אנחנו נופלים מטה-מטה ללא שליטה לתוך בור שחור; מטוס שאנחנו בתוכו מתרסק אל צלע הר; להקת עורבים צווחנית עטה עלינו ומנקרת בבשרנו ללא רחם; אנחנו נכנסים לשחות בים והמים הופכים להיות אדומים ואנחנו מבחינים בדם האוזל ואוזל ואוזל מתוך גופנו עד שאנחנו מתרוקנים לגמרי. חלומות מפחידים לא חסרים וכאשר אלה משתלטים על שנת הלילה שלנו היא הופכת ממוקד לכוח וחיוניות לסיוט אחד מתמשך שאנחנו רק רוצים להימלט מציפורניו.

בין אם מדובר בחלום חד פעמי שחלמנו ובין אם מדובר בסדרת חלומות שחוזרת על עצמה, חלומות מפחידים הם מתישים ובלתי נשכחים. המקובלים טוענים שאחת הדרכים להשתחרר מסיוטי לילה היא להתחיל לעשות משהו למען הזולת. במקרים של סיוטים חוזרים ונשנים מומלץ לפנות למומחה לפתרון חלומות.

פותרי החלומות

לא מצליחים לפתור לבד את החלום שחלמתם וחשוב לכם לגלות מה משמעותו עבורכם בעולם האמיתי? נסו ליצור קשר עם פותר חלומות מקצועי שהגיע לדרגת רוחניות גבוהה ויכול לפענח עבורכם את הסמלים בחלום בצורה יעילה.

האדם שאנו בוחרים לפתור את החלום שלנו צריך להיות בעל ידע בתחום הרוחני ובתחום פתרון החלומות, כדי שידעו איזה פתרון להציע ואיזה פתרון להצניע. אפשר גם לפנות לאדם קרוב שמכיר את חייכם ואוהב אתכם ויפתור עבורכם את החלום באור חיובי. זה יכול להיות בן זוג, הורה, חבר טוב, מורה ואפילו אחד הילדים שלנו.

פותרי החלומות לפי חכמת הקבלה ממליצים לא לפרש את הסמלים המופיעים בחלומות שלנו באופן נוקשה מדי. הפתרון, הם אומרים, גמיש ומשתנה בהתאם לחולם, לאישיותו ולנסיבות חייו. לדבריהם, הסמלים הם לא אבסולוטיים וההקשר של כל סמל לחייו של החולם הוא שמשפיע יותר מכל על פענוח החלום. למשל, יכול להיות מצב שבו שני אנשים יחלמו על כלב, או על ים, או על חיטה  ושעורה - אבל עבור כל אחד מהם המשמעות של הדברים תהיה שונה, ולעתים גם הפוכה, שהרי אנחנו הרי יודעים שמה שנכון עבורנו לא בהכרח נכון עבור חברינו, וכי  "מה שטוב לפלוני, רע לאלמוני".

*הכותב הוא מורה בכיר במרכז לקבלה