איש מביט לשמיים (צילום: corolanty, GettyImages IL)
אפשר לשנות את הגורל (אילוסטרציה) | צילום: corolanty, GettyImages IL
אחד האתגרים האנושיים הגדולים ביותר הוא חיזוי העתיד. מאז ומתמיד היה רצון האדם לדעת מה צופן לו עתידו ומה מזמן לו גורלו בעולם הזה. חיפושיו אחר מענה לשאלות הרות גורל הובילו אותו לתור אחר פתרונות ותשובות שיניחו את דעתו. יש שבוחרים בדרך של אמונה פשוטה, יש העוסקים בחיזוי וניחוש, יש שעובדים את גרמי השמים, יש שעוסקים בפולחן אלילי ועוד. המכנה המשותף הרחב וההכרחי לכל האמונות הללו הוא אי הוודאות המוליד דחפים, פחדים וספקות המושרשים עמוק בנפש האדם. כך מתעורר לו הרצון לפתוח צוהר דרכו ניתן יהיה להשקיף אל העתיד וכך לנתב, להיערך ולשנות את מסלול החיים, שהרי הדעת איננה סובלת כל אפשרות לחיות חיים בחוסר ודאות אודות העתיד לבוא.

במרוצת ההיסטוריה האנושית צצו להן שיטות שונות ומגוונות המתיימרות לשלוט במזל, בגורל ולהכתיב את מאורעות החיים בכללותם. בדברים הבאים אציג את אחת העמדות שבחכמת הקבלה ואת דעת המקובלים בראייתם את נושא המזל. שאלות כמו כיצד אוכל לדעת מהו מזלי, האם ניתן להגביה את כוח מזלי, אם הגורל נקבע מראש אפשר בכלל לשנותו - ניתנות למענה הולם וראוי בתורת הסוד היהודית.

מה קובע: היום או השעה?

אחת השיטות המובאות בקבלה לבחינת כוח מזלו של האדם, מלמדת כי קיים קשר הדוק ומחייב שבין יום הלידה לכוח המזל כאמצעי משפיע על קו הגורל. הירושלמי כתב: "שביום לידת האדם מזלו חזק וטוב" (ר"ה פ"ג, הלכה ח'). אך לא רק יום הלידה חשוב, אף שעת הלידה רבת משמעות ויש הגורסים כי יום העיבור ושעת העיבור טעונים במידע חשוב המלמד על כל מאורעות החיים שנגזרו לו לאדם. ככתוב " בדברי חיים": "הכל נרשם במזל כשנולד נולד בו וגם בשעה שנתעברה אימו מלאכי השרת שומעים מאחורי הפרגוד ובא הכרוז לכל העולמות" (פרשת מקץ).

כעת, נשאלת השאלה האם מזל היום משפיע או מזל השעה? בגמרא במסכת שבת (קנו, ע"א) כתובים דברי ר' יהושע בן לוי המסבירים כי כל המתרחש תלוי במזל היום של השבוע. קרי בכל יום בשבוע זורם שפע רוחני בעוצמה שונה ולכל יום השפעה ייחודית על תחום מסוים בחיי האדם.

בתורת הסוד היהודית נשנו פרקים שלמים העוסקים בענייני גורלות ומזלות והשפעתם המכרעת על איכות החיים. אחד המקובלים הבולטים בתחום חקר המזלות היה ר' אברהם בן עזרא (ראב"ע) שהיה בין השאר הוגה דעות ופרשן מקראי מובהק. לשיטתו, יש חשיבות תהומית לשם האדם ותאריך הלידה המלא, לרבות שעת הלידה ומצב הכוכבים, העשויים לתת מפת אבחנתית מדויקת אודות גורל ומזל. לשיטתו של אבן עזרא, קיימת זיקה בין שם האדם לתאריך הלידה. כמו כן, יש לייחס משמעות ניכרת לערכים הנומרולוגיים (מלבד לחכמת האותיות המהווה תורה בפני עצמה), המציירים קווי מתאר ברורים ומדויקים מתוך מכנה משותף והכרחי שבין השם ויום הלידה.

עוד הוא מוסיף ואומר שכאשר שם האדם (המזל) גבוה מתאריך הלידה (גורל) אזי אמורה להתקיים זרימה אנרגטית קולחת. אך כאשר השם נמוך מתאריך הלידה או אז האדם יתקשה ליישם את רצונותיו ושאיפותיו ועלול להיכשל בחייו. אציין כי בראש ובראשונה כל מפה קבלית צריכה להתבסס בין שאר הפרמטרים גם על שם האם המייצג את שורש נשמת האדם. באם נמצא חוסר איזון בין השם לתאריך הלידה הדבר יצביע על קשיים בנושאים כגון זיווג, פרנסה, אהבה וכדומה. לכל מי שמוצא בחייו חוסר מזל הפוקד אותו וקשיים סובבים ללא הרף אל ייאוש - הקבלה מבטיחה כי הכל ניתן לשינוי. בימים אלו אנו קרבים לחודש ניסן, שהוא ראש לכל החודשים, מלאים בשפע הזדמנויות שמזמנות לכולנו איכות חיים טובה יותר. אל תחמיצו אותן.

יצחק אהרון הוא מייעץ, חוקר ומרצה של תורת הקבלה במרכז "חכמה"

>> לעמוד הפייסבוק mako רוח עשיתם לייק?

>> איך תוכלו לחשב זאת לבד? מדריך

זמני כניסת ויציאת השבת