גיל קופטש יח"צ (צילום: דור מלכה)
גיל קופשט. רוחניים מעצבנים אותו | צילום: דור מלכה

מדונה-אסתר, שימי לב – סוף סוף יש לך מה לראות בביקור הבא שלך בארץ הקודש: אחרי שבשנה האחרונה עלו בכבלים ובלווין ערוצים העוסקים במיסטיקה ובגלגולי נשמות, תשיק יס ערוץ קבלה מיוחד שישדר 24 שעות ביממה ויציע תכני אקטואליה, לייף סטייל, חינוך, זוגיות, הרצאות וסיפורים אישיים ברוח ספר הזוהר. בין הטאלנטים המובילים תוכניות בערוץ ניתן יהיה למצוא את ארקדי דוכין, משה איבגי, סשה דמידוב, גלילה רון-פדר-עמית, הנרי דוד ורבים אחרים.

איך זה הולך לעבוד? קחו לדוגמא תכנית בשם "פרשת השבוע בראי הקבלה", בה יראיין גיל קופטש את הרב לייטמן על פרשת השבוע מזווית אקטואלית. הרב לייטמן ייקח את קופטש למסע אל המשמעות הקבלית הפנימית המסתתרת מאחורי הסיפורים המוכרים, בשילוב קטעים נבחרים מספר הזוהר. 

"אנחנו לומדים ביחד את פרשת השבוע", מספר קופטש, "יותר נכון, הוא מלמד אותי. הוא מסביר לי משהו ואני משתדל בכל הכוח לא להבין ואז הוא מסביר לי עוד פעם ואז אני משתדל שוב פעם לא להבין. ואז אני מציג מחדש את כל התיאוריות המטאפיזיות והרוחיות שלו ומנסה להוריד אותן על קרקע המציאות, כי אני לא מקובל ולא נעליים, אני יהודי פשוט".
אמרת תיאוריות רוחיות ולא תיאוריות רוחניות?
"רוחיות זה משהו יותר ארטילאי, מטאפיזי, בלי צורה או אחיזה בקרקע. רוחני זה טיפוס של אנשים שבדרך כלל נורא מעצבנים אותי".
וכי למה?
"הם מתווכחים איתך שהם יותר רוחניים ממך, ולא מבינים שבהגדרה שלהם יש סתירה. כי אם אתה רוחני אתה לא אומר שאתה יותר מאנשים אחרים".
ומה תעשו בתוכנית?
"אני בא מנקודת מבט רציונלית, מאוד מציאותית, מדבר איתו על כל מיני מקרי רצח מזעזעים וכל מיני התנהגויות מוסריות לא יפות, מה שלא מעניין אותו בכלל. הוא בכלל אומר שהכל במוח ולא בחיצוניות, רק בפנימיות של הבן אדם".
תדונו גם בנושאים אקטואליים?
"דיברנו על המשבר הכלכלי שיש עכשיו, שזו דוגמא קלאסית לכוח של האדם שרוצה תמיד לקבל מעצמו עוד ועוד ועוד עד שהוא נהרס, וזה קורה במחזוריות ומתבטא במלחמות עולם. זה מגדל בבל כזה, אנחנו רוצים תמיד יותר ואז הכול נהרס, דואגים רק לתחת של עצמנו ולא מבינים שהכול מחובר אחד לשני, שהכול אחד".


תגיד, מה בעצם ההבדל בין קבלה לעם של הרב לייטמן למרכז הקבלה של מדונה?
"קודם כל - לאן זורם הכסף. וברצינות, אלו שיטות שונות של לימוד אמונה. האלה של מדונה זה זרם אמריקאי ששם יותר דגש על רגש וחוויה וכל מיני הוקוס פוקוס קבלי כזה, שאני די סולד ממנו. לייטמן הוא עולה מרוסיה ורוב מאמיניו הם עולים מרוסיה, זה יותר טכני עם הרבה נוסחאות".
מה אומרות הנוסחאות?
"בגדול דבר אחד שחוזרים עליו במאתיים אלף דוגמאות - האגו, הרצון לקבל, הוא זה שעושה לנו את כל הבלגן בחיים. אתה צריך לדעת לקבל את השפע ואיך לנהל אותו ולא להשתמש בו לרעה".
הקבלה מהווה חלק משמעותי בחייך?
"לטעמי זה מה שנקרא ענף מתלווה, אני רואה את הקבלה בתור עוד ענף ביהדות, לאו דווקא הענף הכי חשוב. מוסר וחסידות זה יותר חשוב מהקבלה, הקבלה היא הצד היותר מיסטי".
ולמה בחרת דווקא בזרם של לייטמן?
"הם רצו סלבריטי, אז יצא שהם פנו אליי. מי שמזמין אותי ללמוד אני הולך ללמוד איתו, 'מכל מלמדיי השכלתי'. אני לא משתייך לאף גוף, אני יהודי אינדבידואל ששייך לכולם. הייתי גם בקבלה של מדונה, וגם אם אתה תזמין אותי ללמוד אני אבוא".