מאז ומתמיד לימדו חכמי הקבלה כי לאותיות השפה העברית, כשהן מצטרפות לשמו של אדם, יש כוח רוחני עצום ורב המסוגל להשפיע על המזל ועל מאורעות החיים. לכן אין פלא שחכמת הקבלה עוסקת בכך רבות ומקדישה לנושא ספרות ענפה. שם האדם הינו מעין "בר-קוד" המקפל ואוצר בתוכו היבטים רבים אודות בעל השם - מהותו, טבעו, אופיו ויסודו. במאמר זה נסקור את מהותה ואיכויותיה של האות הראשונה בשם הפרטי, שבלשון המקובלים נקראת אות הנשמה. אות זו מסמלת את החלק הדומיננטי-אישיותי ואוצרת בתוכה את מירב העוצמה, עליה נבנה השם כולו. להלן משפחות של אותיות בעלות מכנה משותף.

א', י', ק'

מהסיירת עד לממשלה (צילום: חדשות 2)
מנהיגים הפועלים בנחישות וללא לאות להשגת מטרתם | צילום: חדשות 2

משפחה: המנהיגים והכוחניים.
מספר: 1.
מזל: אריה.
כוכב: שמש.
מקצועות מועדפים: הנדסה, פיקוד, ניהול, נדל"ן ועסקים עצמאיים.

אותיות אלה מבטאות את ההנהגה, הכריזמה, הדומיננטיות, הנחישות והמעמד הכלכלי. אנשים אלה מאמינים בעבודה קשה וסומכים על עצמם בלבד, לכן לרוב עלולים לחוש בדידות. הם שואפים לביסוס מעמדם ולצבירת רכוש וממון באופן עצמי, ייחודי ומקורי. ידע נתפס בעיניהם ככוח לא מבוטל ולכן כל חייהם ילמדו, בין במסגרות לימודיות ובין באופן עצמאי.
ישאפו להתנסויות רבות מתוך שיקול דעת ולא יעשו צעד מהוסס. קיים בהם פן של כניעה, על סף ביטול עצמי, למול חזקים וחכמים מהם. פועלים בנחישות וללא לאות להשגת מטרתם. לא יוותרו על שליטה במרחב הפרטי שלהם ולא יאפשרו לאחרים לערער את יציבותם. רצונם ומסוגלותם להצליח גבוהים מאוד ולכן הם חשופים לפגיעת עין הרע דווקא מצד הקרובים. לפיכך עליהם להישמר מאוד.

ב', כ', ר'

משפחה: מטפלים בנפשם.
מספר: 2.
מזל: סרטן.
כוכב: ירח.
מקצועות מועדפים: טיפול, חינוך, פסיכולוגיה, הוראה, יישוב סכסוכים ואומנות.

אנשים אלה הם רגישים ביותר, עם אנרגיה נקבית. יעדיפו חיים זוגיים ואינטימיים על פני חיי רווקות והוללות. אנשי השלום והפשרה. יימנעו מעימותים וממחלוקות, יוותרו ויגמישו את עקרונותיהם, אפילו אם הצדק עימם. אנשים שיתופיים ותלותיים הזקוקים לתמיכה, למילה טובה ולאהבה, אך לא ידרשו זאת בקול. באם לא יקבלו את תשומת הלב ומנת הרגש לה הם זקוקים, הם עלולים להיכנס למועקה, לעצבות ומרה שחורה. פועל יוצא של מצב שכזה הוא התפרצות אגרסיבית על רקע אמוציונאלי שלא תובן לעיניים זרות.

ג', ל', ש'

הקרנת בכורה גבוה וגרינבאום גל גדות (צילום: אלעד דיין)
מתאימים למקצועות יצירתיים כמו משחק | צילום: אלעד דיין

משפחה: החופש והפתיחות.
מספר: 3.
מזל: קשת.
כוכב: צדק.
מקצועות מועדפים: מקצועות יצירתיים כמו משחק, הדרכת מטיילים, אופנה, אסתטיקה וכתיבה.

אנשים בעלי נפש צעירה שהמוטו שלהם הוא "לחיות את הרגע". חיים בתחושה שיש לנצל כל רגע בחיים להנאה. אוהבי חופש, טבע ומרחבים. ניחנו ביכולת מחשבתית גבוהה ועולם עשיר של דמיון. בעלי חוש הומור וכריזמה, כך שבכל מפגש חברתי "יעשו שמח". את רצונם יביעו באופן מקורי ושובה לב ולרוב ישיגו את מבוקשם בחיוך בשל קסמם הרב. בעלי זיכרון אדיר שלא שוכחים מאורעות ופרטים דקים שאחרים יתקשו לזכור. אנשים שורדים, חזקים ומלאי אופטימיות.

ד', מ', ת'

משפחה: הדיוק והסדר.
מספר: 4.
מזל: בתולה.
כוכב: חמה.
מקצועות מועדפים: מחקר, מדע, הנדסה, ארגון, אדריכלות, ניהול וכוח אדם.

אנשים בעלי משמעת עצמית גבוהה. יציבים, חרוצים , קפדנים ומעשיים. הולכים בשביל הבטוח ונמנעים לקחת סיכונים שיש בהם פן הרפתקני. מאופקים ולא מסגירים רגשות. תכליתיים ופרפקציוניסטים בעלי יכולת ריכוז עמוקה, כזאת היורדת לפרטים דקים. מתכננים את צעדיהם בכל תחום בקפידה רבה, והואיל ומדובר בטיפוסים מדויקים לא יתנו לחייהם להיות נשלטים ביד המקרה. אנשים אלה משרים אוירה של כוח וסמכות ומקנים לסובבים אותם תחושת ביטחון שיש על מי לסמוך בעת הצורך. יחד עם זאת, עלולים ליפול למשברים נפשיים בשל חוסר מסוגלותם לראות מבעד למסגרות ולגבולות שהם הציבו לעצמם. מחושבים כלכלית ולא פזרנים בממונם.

ה', נ'

משפחה: התקשורת והדיבור.
מספר: 5.
מזל: תאומים.
כוכב: חמה.
מקצועות מועדפים: תקשורת, יחסי ציבור, שיווק, נסיעות, כוח אדם, פוליטיקה ומוסיקה.

אנשי שיחה מרתקים. תקשורתיים, רב גוניים ולא מקובעים מחשבתית. בעלי נפש חופשיה ומשוחררת. מלאי חיים, חברותיים, נמרצים וקלילים. חדי מחשבה ובעלי תפיסה אינטואיטיבית. אומני הדיאלוג הבינאישי. חשדנים, סקרנים, מתפרסים על כמה נושאים בעת ובעונה אחת וחייבים להיות מעורים בכל הנעשה סביבם. יתקשו להתמיד במשימות הדורשות התמדה הואיל והם נזקקים לגיוון, תנועה ושינוי תדירים. לפיכך יתקשו לאחוז במשרה אחת לאורך זמן ויחליפו מקומות עבודה מדי תקופה. עליהם להיזהר בלשונם ולדעת לנצור אותה כשצריך. רגישים מאוד לעיכובים במזל ונזקקים לשמירה רוחנית.

ו', ס'

משפחה: המתונים והסבלניים.
מספר: 6.
מזל: מאזניים.
כוכב: נוגה.
מקצועות מועדפים: חוק ומשפט, שירות לקהילה, הדרכה, טיפול, עבודה סוציאלית ואומנות.

אנשים רודפי צדק המזדהים בנקל עם מצוקת הזולת ועם השכבות החלשות. אידיאליסטים, דאגנים, שקולים ומשקיענים. אנשי בית ומשפחה, וככאלה מצטיירים כדמות הורית למופת. יודעים לשתף ולחלוק ואף דורשים זאת מאחרים. מכבדים את השונה ועומדים על כבודם העצמי. סבלניים ומכלכלים את צעדיהם בתבונה ובתכנון יסודי. רגישים ופגיעים מאוד אך באותה מידה גם סלחנים ויודעים לעבור הלאה.

ז', ע'

"אדם לא ראוי". הרב עובדיה יוסף (צילום: חדשות 2)
עמוקים, חכמים ובעלי מחשבה אנליטית ופילוסופית | צילום: חדשות 2

משפחה: החכמה והבינה.
מספר: 7.
מזל: דגים.
כוכב: רהב (נפטון).
מקצועות מועדפים: פילוסופיה, דת ותורות רוחניות, מדע ומחקר, משחק, רפואה, משפט.

אנשים מיוחדים ויוצאי דופן. יסודיים, עמוקים, חכמים ובעלי מחשבה אנליטית ופילוסופית גם יחד. נמשכים למדעים ובאותה נשימה גם למיסטיקה ורוחניות. לא ינוחו ולא ישקטו עד אשר יבררו דברים עם תום ויעמדו על טיבם. בעוד שאחרים נמנעים מלעייף את שכלם הם מוצאים בכך אתגר מהנה. ידעו למצוא פתרון מקורי ולהיחלץ כמעט מכל בעיה בשל כושר המצאה ייחודי להם. אוהבים את חברת עצמם ובמקביל ידעו ליהנות גם מחברת אחרים.

ח', פ'

משפחה: האומץ, הכוח והגבורה.
מספר: 8.
מזל: גדי.
כוכב: שבתאי.
מקצועות מועדפים: ניהול, כספים, עסקים, פיקוד, מדעים מדויקים, רכב.

מדובר באנשים הישגיים ושאפתנים. מסמנים מטרה וחותרים להשיגה ללא הרף, ויש לציין כי דבר לא יעמוד בדרכם. נמרצים ולכן יניעו עצמם לעמדת כוח וכבוד המתורגמים לממון. חסונים נפשית, מנטאלית וגופנית. מנהיגים ויודעים להניע אנשים שיעשו את רצונם כרצונם. אינם חוששים מאתגרים מורכבים ויכולים להם. שקדנים וחרוצים ביותר והדרך שבה עליהם לצעוד על מנת ליישם את רצונם ידועה להם מראש ולפיכך לא יסבלו הפרעות מצד אחרים. עיני אחרים נתונות בהם ולכן לא מומלץ להם לגלות תוכניותיהם טרם זמנן שמא לא תשלוט בהם מידת הדין.

ט', צ'

משפחה: האידיאליסטים אוהבי הזולת.
מספר: 9.
מזל: טלה.
כוכב: מאדים.
מקצועות מועדפים: פוליטיקה, ספרות, עיתונות, מדע, אומנות, עסקים חובקי עולם.

אנשים בעלי לב רחב, רודפי צדק ושלום למען הפרט. אנשי העולם הגדול. פורצי דרך מחשבתית ונאבקים על עקרונות אידיאליים כמו שוויון, הגינות וסיוע לקבוצות חלשות. נפשם משתוקקת לחופש ולנדודים על פני העולם כולו. אנשים היודעים להעניק מעצמם לאחרים באהבה ומבלי לחפש תמורה למעשיהם. דינאמיים ונמרצים בעלי מזג חם ונפש כובשת. יכולים להנהיג בקלות מתוך כריזמה שופעת והשראה ייחודית להם בלבד. לא יסבלו התנגדות לאחד מעקרונותיהם ויאבקו בדרכים אלגנטיות עד שיביסו את מתנגדיהם.

יצחק אהרון הוא מייעץ, חוקר ומרצה של תורת הקבלה

>> האם שינוי השם ישפיע על המזל שלנו?
>> התאמה זוגית על פי אותיות השם