העידן הנוכחי מלא בתגליות חדשניות וטכנולוגיות פורצות דרך בתחומים שונים בעולם המדע. סטיבן הוקינג, מהמדענים הגדולים בהיסטוריה, שהלך לעולמו באמצע חודש מרץ, תרם לכך רבות, כשחקר, למד, כתב ולימד אודות הנושא בהרחבה.

אלא שעוד לפני סטיבן הוקינג ומדענים גדולים אחרים, על המדע כתבו בהרחבה מקובלים גדולים כבר לפני שנים רבות, כמו הרב ברג מהמרכז לקבלה, שכתב ספרים רבים על הקשר בין חכמת הקבלה למדע.

נראה שיש לא מעט מן המשותף בין הרב ברג לסטיבן הוקינג. השניים כתבו ספרים מדעיים רבים, שחלקם מזכירים האחד את השני, כמו למשל אחד מספריו המפורסמים של הוקינג - קיצור תולדות הזמן - ואחד מספריו המוצלחים של הרב ברג מהמרכז לקבלה, סודות הזמן.

לרב ברג היה חשוב עד מאוד להעביר את דבריו, מחשבותיו ורעיונותיו באמצעות הספרים הרבים שכתב והמסמכים הרבים שתרגם. מטרתו הייתה, בין היתר, שאנשים יוכלו לשפר את עצמם, את החיים שלהם, את הסביבה שלהם ואת החברה כולה, ללא כל עזרה חיצונית, אלא רק באמצעות קריאת ספריו. למעשה, חכמתו של הרב ברג וכתביו על הקשר בין קבלה למדע, נלמדים עד לימים אלו בסניפים השונים של המרכז לקבלה, בארץ ובעולם, במסגרת קורס מדע וקבלה, במהלכו נבחנות נקודות ההשקה בין חכמת הקבלה העתיקה לבין המדע המודרני.

הרב ברג (צילום: Shutterstock-By Carlos Amarillo)
המדע מקבל את עיקרון "המפץ הגדול" | צילום: Shutterstock-By Carlos Amarillo

מה עומד מאחורי הנושאים בקורס?

תלמידי הקורס זוכים למידע רב על כך, בנושאים שונים, כגון: כיצד נוצר היקום, הבנת חוקי הטבע, מימדים נוספים של מרחב וזמן, ננו טכנולוגיה וקבלה וטכנו-מיסטיקה, הנחשב לתחום חדש באופן יחסי. אבל מה עומד מאחורי כל אחד מנושאים אלו?

  • כיצד נוצר היקום: המדע מקבל את עיקרון "המפץ הגדול", שבעיקרו מסביר את היווצרות היקום "יש מאין". באופן מפתיע בספרות הקבלית קיים תאור שמזכיר מאוד את היווצרות היקום על פי אותו עיקרון - אלא שהקבלה מתארת מה  גרם  לאותו תהליך, מה קדם לאותו תהליך ומדוע. התהליך מתחיל בגורם שנקרא "אור אין סוף", ומסתיים ב"צמצום" שמוביל ל"מפץ הגדול". 
  • הבנת חוקי הטבע: לכל תחום בטבע יש מערכת חוקים שהאנושות גילתה במהלך ההיסטוריה (מתמטיקה, פיסיקה, כימיה, חשמל, הידראוליקה וכו'). הקבלה מציגה את מערכת החוקים הרוחנית שקיימת בטבע ושידיעתה והשימוש בה אמור להגביר באופן משמעותי את שליטתנו במציאות הפיזית. עקרונות וחוקים אלו מספקים הבנה הפוכה לגמרי מן המידע שמספקים לנו חמשת החושים הפיזיים, ולכן חשוב ללמוד אותם, לנסות אותם - ואז לדעת. 
  • מימדים נוספים של מרחב וזמן: הקבלה מדברת על לפחות 10 מימדים שונים מעבר לזמן תנועה ומרחב. הדבר מזכיר מאוד את תאוריית המיתרים שגם כן עוסקת ב-10 מימדים. מימדים אלו נקראים "ספירות" ולימודם מעניק תובנות על הגשמת מטרות ויעדים. גם גורם הזמן מרכזי עד מאוד בעולם הקבלה. אנו מתייחסים לכל יום מימות השבוע כאל חלון זמן ייחודי בעל אנרגיה ייחודית. זה גם סוד הימים המכונים חגים ומועדים. הם לא מיועדים לזיכרון הסטורי אלא כדי לתת לנו הזדמנות להתחבר לאנרגיות היחודיות שמתגלות בהן, זאת כדי לסייע לנו במעגל הזמן המכונה "שנה". 
  • ננו טכנולוגיה וקבלה: במציאות הקיימת בעולם, שתי טכנולוגיות אלו יכולות לגרום לכך שכל פריצות הדרך המדעיות שחווינו עד כה ייראו כ"צל". שתיהן משלימות אחת את השנייה באופן מדהים. כיום כבר ידוע שכל חומר אוצר בתוכו אנרגיה ולכן ניתן לחולל בו שינוי. הפוטנציאל הנסתר בכל חומר, הוא המאפשר לחולל שינוי במצבו הקיומי. מכאן הגישה הקבלית שכל אחד יכול לרפא את עצמו באמצעות כח המחשבה, או להפעיל "מוח על החומר" ולהשפיע על המציאות. 
  • טכנומיסטיקה: תחום חדש באופן יחסי, המחבר בין טכנולוגיה לתאולוגיה, ובכלל בין תודעה לרוחניות. הקבלה מייצגת חיבור זה באופן המובהק ביותר.

מלבד ספרים העוסקים בקשר בין הקבלה למדע, הרב ברג כתב גם ספרים נוספים, בנושאים שונים ומגוונים, לאחר שהחל את מלאכת הכתיבה, כבר בתחילת דרכו במרכז לקבלה, והמשיך לכתוב ולהפיץ ספרים רבים במרוצת השנים. למעשה, הוא החל לכתוב כבר עם ייסוד המרכז לקבלה, אחרי שהבין שספריו עשויים לשמש ככלים להפצת חכמת הקבלה, ושבעזרתם ניתן להגיע לכמות גדולה מאוד של אנשים ברחבי הגלובוס.

חזונו של הרב בר היה להגיע באמצעות ספריו לעולם כולו (צילום: המרכז לקבלה)
חזונו של הרב ברג היה להגיע באמצעות ספריו לעולם כולו | צילום: המרכז לקבלה

החזון של הרב ברג: הפצת הספרים בכל העולם

את הרוב המוחלט של ספריו כתב הרב ברג במקור בשפה האנגלית, מכיוון שהמרכז לקבלה היה פופולרי עד מאוד בארצות הברית בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת. חזונו היה להגיע באמצעות ספריו לעולם כולו, וזו אחת הסיבות שספריו תורגמו ללא פחות מ-15 שפות שנות (ביניהן ספרדית, פורטוגזית, צרפתית, יוונית ועוד שפות רבות).

חלק גדול מספריו של הרב ברג עוסקים בקשר שבין קבלה ומדע, לבין תיאוריות אחרות, זאת בשל רצונו להסביר ולהנגיש את חכמת הקבלה בצורה ברורה יותר לאזרחי העולם. בספריו הוא מסביר, בין היתר, על תופעות ותיאוריות מדעיות, מהות היקום, משמעות הכוכבים וכן על הפן הפיזיקלי בעולמנו.

כמו כן, הוא כתב מאמרים ותרגם מסמכים רבים. בין הנושאים בהם עסק בכתביו השונים: סודות הזמן, כוח האחד והכוח של האותיות העבריות, גלגולי נשמות, חיי נצח ועוד. נושא נוסף שבו עסק הרב ברג בהרחבה הוא "עליונות הרוח על החומר". הוא כתב על היחס של המדע לנושא זה במרוצת השנים, ואף הוכיח את הטענה שלו, שאותה גיבש בספרו "ננו", אותו כתב לאחר שעבר חוויה לא קלה בדמות אירוע מוחי.

אותו אירוע מוחי פגע ברב ברג מבחינה רפואית, אחרי שגרם לחלקים שונים במוחו להפסיק לתפקד. אלא שלאחר בחינת התפקוד שלו בפועל, נראה שעל אף שחלק ממוחו "נמחק" על פי הרפואה, הוא עבר הליך החלמה ייחודי וניסי, ונראה כי הרב ברג ממשיך לתפקד ולהניע את החיים ממקום של מודעות גבוהה וייחודית.

מלבד ספר הזוהר וננו, הרב ברג כתב עשרות ספרים נוספים, וביניהם "מבוא לחוכמת קבלה", "הפתח לחכמת הקבלה", "גלגולי נשמות", "הצופן הסודי של היקום" "עצמת הקבלה", "לחיות לנצח", "כח האלף-בית", "קשר הכוכבים", "המפתח לחירות", "תפילה, ניסים ומסתורין" ואחרים.

צריך להביט באותיות השונות בספר הזוהר

בנוסף לספריו הרבים, הרב ברג פעל להפצת ספר נוסף בצורה נרחבת יותר - ספר הזוהר, זאת לאחר שהפך לאדם הפרטי שהדפיס את הכמות הגדולה ביותר של ספרים אלו, שכן זה היה רצונו: להדפיס ולהפיץ ספר זה כמה שיותר - בכל מדינה ובכל מקום בעולם. לשם כך, גייס הרב ברג, שסבר כי הפצתו של ספר זה תמנע בסופו של דבר כאוס עולמי, את כל האמצעים ואת כל המשאבים שהיו לו, והדפיס כמויות גדולות מספר הזוהר באמצעות ההוצאה לאור של המרכז לקבלה. ספרים אלו הופצו במדינות רבות, וביניהן גם אפגניסטן, קטאר, איראן ומדינות רבות בדרום אמריקה.

בניגוד לסופרים רבים אחרים, הרב ברג לא סבר כי יש ללמוד ולהבין את ספר הזוהר לעומק, וכי אין שום צורך לשנן אותו הוא לדעת אותו בעל פה. במקום זאת, הוא האמין שניתן פשוט להסתכל עליו; לסרוק אותו ולהביט באותיות השונות, שכן עצם קיומו של ספר זה במקום מסוים הקנתה ביטחון.

שניים מספריו של הרב ברג - מודעות והיקום ואסטרולוגי (צילום: המרכז לקבלה)
שניים מספריו של הרב ברג - מודעות והיקום ואסטרולוגיה קבלית | צילום: המרכז לקבלה

במרוצת השנים, ולאחר שפעל רבות בנושא, כשכתב, הדפיס והפיץ את ספריו, הצליח הרב ברג להנגיש את חכמת הקבלה לכלל. הדבר פתח עבור רבים מאיתנו פתח לעולם חדש, שבו עוצמה רבה וחכמה אוניברסלית. הודות לכך, הפך הידע הקבלי לסוג של מגע קוסמי, המקנה לנו מעבר לחיים טובים ומוצלחים יותר, אך לא פחות חשוב - לעולם טוב בהרבה.

כיום, עשרות שנים לאחר שהחל לכתוב ופעל להפצת חכמת הקבלה בעולם, למרכז לקבלה למעלה מ-50 סניפים ברחבי העולם, שבהם נלמדת חכמה זו לעומק, בעזרת הספרים הרבים שכתב הרב ברג, וכמובן ספר הזוהר.